Курс валют в Україні: долар зберігає "американську загадку" — купувати чи реалізовувати?

З початком липня і другого півріччя року долар в Україні продовжив демонструвати відносну стабільність курсу, на відміну від євро, вартість якого зростає не по днях, а по годинах.

Чому це відбувається та як суттєво можуть змінитися курси двох основних світових валют на цьому тижні? Що наразі є більш вигідним - долар, євро, чи варто розглянути інші опції? Відповіді на ці питання шукайте в нашому щотижневому аналітичному огляді на ТСН.ua.

Ви також отримали можливість дізнатися:

Наші експерти: експерт Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин, голова секретаріату Ради підприємців при Кабміні економіст Андрій Забловський та фінансовий аналітик, член Українського товариства фінансових аналітиків Андрій Шевчишин.

Яка ситуація на валютному ринку України?

Згідно з даними спеціалізованих ресурсів finance.ua та minfin.com.ua, протягом тижня з 30 червня по 6 липня курс готівкового долара залишався в межах бокового тренду. Це означає, що його вартість коливалася, незначно підвищуючись і знижуючись. Проте наприкінці тижня долар подорожчав на 15 копійок як на продажу, так і на купівлі, досягнувши середньої ціни 41,99 грн за долар при продажу та 41,45 грн за долар при купівлі.

Протягом тижня найвища ціна на долар досягла 42,10 грн, що на 10 копійок більше порівняно з попереднім тижнем, тоді як найнижча склала 41,67 грн за долар, підвищившись на 2 копійки. Максимальний курс покупки становив 41,60 грн, що на 4 копійки вище.

Протягом тижня готівковий євро значно подорожчав: у продажу його курс зріс до 49,60 грн за євро (+27 коп.), а в купівлі - до 48,85 грн (+30 коп.). Найвищий середній курс було зафіксовано у вівторок, 1 липня, коли євро продавали по 49,70 грн, а купівля становила 49 грн. Після цього відбулося зниження курсу на 10 та 15 копійок відповідно.

Найвища ціна продажу євро була 49,90 грн (+40 коп. за тиждень), найнижча -- 49,40 грн (+50 коп.). Максимальний курс купівлі становив 49,35 грн/євро (+50 коп.).

Згідно з даними сервісу "міняйло" (miniaylo) на сайті finance.ua, на тіньовому ринку валют, заявки на купівлю та продаж готівкової валюти між фізичними особами демонструють синусоїдальні коливання курсу долара з невеликою амплітудою в межах 15 копійок, коливаючись від 41,64 до 41,75 грн за долар. Курс купівлі залишався стабільним, змінюючись лише в межах 41,60 до 41,63 грн за долар. На неділю, 6 липня, курс продажу становив 41,70 грн за долар, тоді як курс купівлі - 41,65 грн.

Курс євро у нелегалів досяг максимуму у вівторок, 1 липня -- було 49,70 грн/євро, надалі знизився наприкінці тижня до 49,55 грн/євро (+15 коп. за тиждень). Курс купівлі збільшився за тиждень на 40 коп., до 49,40 грн/євро.

Протягом тижня офіційні курси долара та євро демонстрували різноспрямовані зміни. Долар коливався в межах 18 копійок, становлячи від 41,64 до 41,82 грн за долар, тоді як євро змінювався на 63 копійки, досягнувши діапазону від 48,78 до 49,41 грн за євро. Варто зазначити, що 49,41 грн стало новим історичним максимумом для офіційного курсу євровалюти. На понеділок, 7 липня, Національний банк оголосив офіційні курси на рівні 41,73 грн за долар (зростання на 9 копійок за тиждень) і 49,12 грн за євро (зростання на 34 копійки за тиждень).

Курс долара до євро зріс з 1,17 до 1,18 долара за євро.

Андрій Шевчишин підкреслив, що за минулий тиждень в Україні зміни курсу, а також попиту і пропозиції на валюту були незначними як на міжбанківському, так і на готівковому ринках. Водночас на світових ринках євро продовжував зростати в ціні, але темпи цього зростання були значно повільнішими, ніж пару тижнів тому.

"Темпи здорожчання євро до долара впали, бо дещо прояснилася ситуація з введенням Сполученими Штатами митних тариф на імпорт товарів з Європи, -- говорить Андрій Шевчишин. -- Президент США Дональд Трамп наразі повідомив: почалася відправка до найвищих інстанцій інших країн листів від адміністрації США з пропозиціями щодо розмірів митних тарифів. Нагадаю, дедлайн настане 9 липня, а нові мита повинні почати діяти з 1 серпня поточного року. Чекаємо розвитку подій".

Чого очікувати від курсу долара та євро

Аналітики вважають, що можливості для зростання вартості євро ще не вичерпані. На цьому тижні курс може досягти 50 грн за євро і навіть перевищити цю позначку. Однак, як долар, так і євро в найближчі сім днів значно залежать від політичних подій у США, а також від виходу статистичних даних про золотовалютні резерви Національного банку та рівень інфляції в Україні. Поки що долар тримає в напрузі своїх прихильників.

Андрій Шевчишин висловлює песимістичний прогноз: на його думку, в результаті червня зниження інфляції навряд чи відбудеться.

"З золотовалютними резервами НБУ все добре, вони значні, а от зростання цін у щомісячному і річному вимірі у червні, за моєю оцінкою, продовжилось. Це тиснутиме на курс гривні. Та якщо після 9 липня будуть позитивні новини із США і ЄС щодо узгодження тарифів, то євро може подешевшати", -- вважає Андрій Шевчишин.

Андрій Забловський також очікує продовження перемовин по митних тарифах.

"Враховуючи інформацію про ситуацію на глобальних фінансових ринках, євро протягом тижня може підвищити свою вартість. Не виключено, що в Україні курс перевищить 50 грн за євро. Щодо долара, то він, ймовірно, залишиться в межах 41,7-42 грн", -- уточнив Андрій Забловський.

Олег Пендзин передбачає, що впродовж цього тижня гривня продовжить втрачати свою вартість як щодо долара, так і євро. Хоча зниження буде незначним, середній курс продажу готівкового долара перевищить 42 гривні, досягнувши позначки 42,10 грн за долар. Щодо євро, експерт вважає, що його середній курс також буде наближатися до 50 гривень, проте навряд чи досягне цієї цифри.

"Однак євро по 50 грн ми неодмінно побачимо, якщо не на поточному тижні, то на наступному", -- уточнив Олег Пендзин.

Здійснювати обмін валют: продаж чи покупка?

Андрій Шевчишин рекомендує придбати готівкові долари, поки курс залишається вигідним.

"Згідно з бюджетною декларацією уряду, в 2026 році курс долара може піднятися до 44,7 грн, що становить приблизно 6,5% зростання. Існує ймовірність, що це відбудеться, або навіть перевищить зазначений рівень. Тому зараз має сенс інвестувати в долари. Проте від покупок євро краще утриматися, оскільки існує висока ймовірність, що його курс найближчим часом знизиться," - зазначає експерт.

Олег Пендзин наголосив, що гривневі інструменти -- облігації внутрішньої державної позики (ОВДП) та депозити, як і раніше, залишаються найдоступнішими і досить прибутковими. Та ситуація може змінитися з початком осені.

У середині вересня уряд зобов'язаний розробити проєкт державного бюджету на 2026 рік. Від того, які макроекономічні параметри будуть враховані, зокрема прогнозований курс гривні до долара та рівень інфляції, може залежати доцільність поступового переходу від гривні до іноземної валюти, -- зазначив Олег Пендзин.

Андрій Забловський повідомив, що відповідно до результатів недавнього опитування, проведеного однією з соціологічних фірм, близько 70% українців не накопичують заощаджень. Це означає, що лише 30-32% населення має справу з питанням, що робити з грошима, які залишаються після покриття щомісячних витрат.

В результаті, 25% людей купують валюту, 20% з них відносять гроші до банку, стільки ж зберігають готівку вдома, а 10% залишають капітал на поточному картковому рахунку. Решта, а це ще 25%, або кожен четвертий, просто витрачає ці "зайві" кошти.

Фінансова освіченість українців залишається на низькому рівні, що перешкоджає їм отримувати максимальні вигоди від своїх заощаджень, - зазначив Андрій Забловський. - Якщо підійти до питання професійно, оптимальним буде формування інвестиційного портфеля, що складається з кількох простих та доступних фінансових інструментів. Це можуть бути ОВДП або банківські депозити, зокрема короткострокові на термін 3-4 місяці, а також валюти, такі як долар і євро, розподілені приблизно в рівних частках. На сьогоднішній день доцільно зосередитися на поповненні депозитів та купівлі доларів. Інвестиції в євро виглядають ризикованими, оскільки курс на даний момент є високим.

Експерти не рекомендують продавати валюту без серйозної необхідності.

#Дональд Трамп #Економіст #Інфляція #Національний банк України #Українська гривня #Європейський Союз #Європа #Імпорт #Президент (державна посада) #Уряд України #Товари #Північна та Південна Америка #Облігація (фінанси) #Банк #Євро #Попит #Макроекономіка #Заощадження #Валюта #Державний бюджет #Готівка #Фінансовий ринок #Робити #Мито (податок) #Депозитний рахунок #Loan

Читайте також

Найпопулярніше
Замкнена вертикаль. Що таке Вищий антикорупційний суд і чому його створення бояться політики?
Запит на справедливість або популізм?
Субсидія за новими тарифами: чи вистачить в бюджеті грошей
Актуальне
Аренда житла в Польщі: де знайти вигідні пропозиції та на що слід звернути увагу -- Delo.ua
Цього року бізнесмени отримали доступ до кредитів на загальну суму ₴46,5 мільярда.
Розвиток міст України та питання сімейної політики стали ключовими аспектами Дня Ідей, що відбувся у Луцьку.
Теги