Курс валют в Україні: гривня досягла історично низького рівня щодо долара – які перспективи?

Фахівці очікують, що гривня продовжить знецінюватись.

Україна розпочала новий рік з історично низьким офіційним курсом гривні, який перевищив 42 грн за долар. Протягом двох тижнів перед завершенням грудня ринкові курси, як безготівкові, так і готівкові, подолали цю позначку. Після цього долар продовжував зростати, і на початок січня його середня вартість у продажу склала понад 42,50 грн за готівку.

Ще одна важлива новина цього тижня: гривня знизилася в ціні по відношенню до долара, але не тільки вона – також і євро. Хоча європейська валюта наразі коштує трохи більше за американську, деякі фінансові експерти вже прогнозують можливість досягнення паритету між цими валютами.

Чого очікувати у найближчий тиждень січня, що наразі вигідніше - долар, євро чи є інші варіанти, читайте в щотижневому аналітичному проєкті ТСН.ua.

Ви також дізнаєтеся:

Наші фахівці: Олег Пендзин, який є членом Економічного дискусійного клубу, Андрій Забловський – голова секретаріату Ради підприємців при Кабінеті Міністрів та економіст, а також фінансовий аналітик Андрій Шевчишин, який також є членом Українського товариства фінансових аналітиків.

Долар продовжував зростати в ціні 30 та 31 грудня, а також 1 січня. Згідно з даними спеціалізованих ресурсів finance.ua та minfin.com.ua, за ці три дні курс готівкового долара зріс на 22 копійки у продажу та на 7 копійок у купівлі. В результаті середній курс зріс до 42,50 грн за долар у продажу та до 41,78 грн у купівлі. Наприкінці тижня долар знову подорожчав, досягнувши рівнів 42,57 грн у продажу та 41,95 грн у купівлі.

Найвища ціна продажу долара була 42,75 грн (+25 коп. за тиждень), найнижча - 42,35 грн/долар (також +25 коп.). Максимальний курс купівлі становив 42,30 грн (і тут +25 коп.).

У грудні минулого року курс долара в готівковій формі зріс на 60 копійок у продажу та на 40 копійок у купівлі. Протягом всього 2024 року готівковий долар подорожчав на 4,30 гривні в продажу та на 4,10 гривні в купівлі.

На початку тижня, 30 та 31 грудня, курс євро в готівковій формі демонстрував зростання, підвищившись в середньому на 20 копійок як при продажу, так і при купівлі: до 44,44 грн за євро при продажу та 43,72 грн за євро при купівлі. Однак, на наступні дні євровалюта почала поступово знижуватися в ціні. На неділю, 5 січня, курс продажу склав 44,16 грн за євро, а курс купівлі - 43,40 грн за євро. Таким чином, протягом тижня з 30 грудня по 5 січня євро знизився в ціні на 9 копійок при продажу та на 12 копійок при купівлі.

За грудень євро здешевшав на 10 коп. у продажу і на 15 коп. у купівлі, однак за весь 2024 рік євровалюта зросла до гривні на 1,55 грн у продажу і на 1,65 грн у купівлі, на 1 січня минулого року було відповідно 42,75 і 41,90 грн/євро. Цікаво, що з травня до середини вересня минулого року євро стрімко дорожчав, і на 16 вересня готівковий курс досяг максимуму: 46,65 грн у продажу і 45,90 в купівлі. Надалі почався тривалий низхідний тренд.

Згідно з даними сервісу "міняйло" на сайті finance.ua, на чорному ринку валют курс долара продовжує зростати. За період з 30 грудня по 5 січня його вартість підвищилася на 35 копійок, досягнувши 42,65 грн за долар. Найнижчий курс закупівлі спостерігався 1 січня — 42 грн за долар (-32 коп.), а найвищий — 5 січня, коли долар коштував 42,45 грн (+13 коп. за тиждень).

Євро у нелегалів продовжив дешевшати. Якщо у понеділок, 30 грудня, було 44,44 грн/євро у продажу і 44,25 у купівлі, то в неділю, 5 січня, вже відповідно 44,22 (-24 коп. за тиждень) і 44,05 (-20 коп.).

Нацбанк завершив минулий рік рекордним курсом у 42,04 грн/долар, надалі знизив його до 41,97, однак на п'ятницю, 3 січня, знову було 42,04. На понеділок, 6 січня, регулятор встановив офіційний курс 42,09 грн/долар (+15 коп. за тиждень).

Офіційний курс євро за період з 30 грудня по 3 січня зменшився на 37 копійок і становив 43,38 грн за євро. На понеділок, 6 січня, євро ще більше втратило в ціні, досягнувши рівня 43,33 грн за євро, що на 42 копійки нижче за тиждень.

Співвідношення долар/євро за тиждень знизилось з 1,04 до 1,03 долара за євро.

Андрій Шевчишин підкреслив, що період між груднем і січнем відзначався спокоєм у порівнянні з попереднім тижнем, коли Національний банк реалізував з резервів валюту на суму 1,6 млрд доларів, що є рекордною величиною для цього місяця.

Протягом грудня НБУ витратив 5,284 мільярда доларів зі своїх резервів, встановивши новий рекорд для місячних продажів в історії. Це стало причиною, чому курс гривні не зазнав різкого падіння, а, навпаки, піднявся вище 42 грн за долар, зазначає Андрій Шевчишин. - Чи можемо ми собі дозволити такі витрати? Так, можемо. На кінець року валютні резерви досягли 42,8 мільярда доларів, що є достатнім обсягом. Основна мета продажів полягала у задоволенні попиту на валюту з боку імпортерів, населення та державних підприємств, включаючи оборонні потреби.

За словами експерта, таких значних витрат з резервів НБУ в січні не повинно бути.

Експерти прогнозують, що цього тижня гривня може зазнати подальшої девальвації, а січень стане вирішальним періодом: з'ясується, чи зниження курсу буде поступовим, чи ж відбудеться різкий обвал нижче 43 гривень за долар.

Олег Пендзин вважає, що тенденція до девальвації стає очевидною в заходах Національного банку, який на понеділок, 6 січня, зафіксував значно знижений офіційний курс гривні в порівнянні з показниками, що діяли перед вихідними.

"Офіційний курс слугує важливим орієнтиром для міжбанківської сфери, - зазначає Олег Пендзин. - Курс валюти на готівковому ринку значно залежить від попиту з боку населення, який у новому році поки що невеликий. На цьому тижні очікуються масштабні продажі валюти Міністерством фінансів для покриття соціальних виплат, що може призвести до подальшого зниження вартості гривні. Це, у свою чергу, вплине на міжбанківський і готівковий ринки. Однак, варто зазначити, що курс продажу навряд чи перевищить позначку 42,60 грн за долар".

Андрій Шевчишин зазначає, що в даний момент обсяг пропозиції валюти на міжбанківському ринку знизився на 30%, тоді як попит впав на 70%. Це призвело до відсутності ажіотажу і в сегменті готівкової валюти.

"В період з 6 по 12 січня варто очікувати активізацію бізнесової діяльності, тоді як на ринку готівки все ще пануватиме затишшя. Невідомо, як довго це триватиме, але в середньому курс долара у готівкових операціях, ймовірно, не знизиться нижче 42,50 грн", - висловив свою думку Андрій Шевчишин.

Андрій Забловський акцентував увагу на тому, що курсовий коридор поступово підвищується і вже стабільно знаходиться на рівні вище 42 грн за долар на міжбанківському ринку. Це свідчить про повільну девальвацію гривні, яка, за його словами, продовжиться і в сегменті готівки. Експерт підкреслив, що в період переходу від свят до активізації бізнесу важко передбачити, чи зросте вартість долара цього тижня вище поточних 42,55 грн за одиницю, або ж середній курс залишиться на цьому рівні ще деякий час.

Експерти у своїх порадах підбили підсумки минулого року щодо використання того чи іншого фінансового інструменту для інвестицій.

Олег Пендзин, який підтримує інвестиції в гривні, представив такі дані.

"Рік тому один долар готівкою коштував у продажу в середньому 38 гривень, зараз - 42,50, курс купівлі тепер 41,80-42,30 грн/долар. Тобто прибуток за рахунок зростання курсу склав 3,80-4,30 грн на доларі або 10-11% річних. Торік середній відсоток по гривневих депозитах був 13-14%, а по державних цінних паперах у гривні (ОВДП) доходив до 20% - підрахував Олег Пендзин. - Тобто інвестиції у гривню були вигідніші".

Цього року ситуація змінилася: ставки по депозитах знизилися до 11-11,5% річних для короткострокових вкладів на три місяці, а податок на прибуток став вищим. Проте, за словами Олега Пендзина, протягом перших трьох місяців року курс долара не перевищить позначку 43,5 грн/долар, що становить приблизно 2% зростання. Отже, очевидно, що навіть вклади, не кажучи вже про ОВДП, принесуть більший прибуток за три місяці, ніж купівля іноземної валюти на даний момент.

Андрій Забловський акцентував увагу на різних тенденціях у курсах долара та євро: коли американська валюта зміцнюється відносно гривні, європейська, навпаки, втрачає в ціні.

"Існує кілька економічних і політичних факторів, які сприяють зниженню вартості євро. Україна не має можливості вплинути на цю ситуацію, оскільки курс гривні прив'язаний до долара, а не до євро. Таким чином, якщо євро зменшує свою вартість щодо долара, це неминуче призводить до його зниження й стосовно гривні", - пояснив Андрій Забловський.

Згідно з прогнозами Забловського, євро має шанси на подальше зниження вартості, однак досягнення паритету, коли 1 євро коштуватиме 1 долар, наразі не передбачається. Отже, євро може бути привабливим варіантом для тих, хто планує придбати цю валюту не з метою отримання фінансової вигоди, а для використання в майбутньому в країнах Європейського Союзу: для навчання, медичних послуг, подорожей тощо.

Андрій Шевчишин констатував: українці торік купили готівкової валюти на 11 млрд доларів більше, ніж продали, втричі перевищивши показник 2023 року. Причина, на його думку, очевидна: населення більше стурбоване не можливістю заробити "на грошах", а тим, аби не втратити під час війни вже зароблене. Тому навіть за нинішнього високого курсу готівкову валюту продовжать купувати.

Експерти все ще не рекомендують продавати валюту без нагальної потреби. Єдиний випадок, коли це може бути виправдано, - це якщо отримані від продажу кошти в гривнях будуть використані для реалізації певних проєктів.

Читайте також:

Чому ВПО їдуть назад в окупацію: скільки грошей дає держава і до чого тут "квартирне питання"

Перемовини щодо завершення війни в Україні: як складеться доля анексованих регіонів?

Читайте також

Найпопулярніше
Замкнена вертикаль. Що таке Вищий антикорупційний суд і чому його створення бояться політики?
Запит на справедливість або популізм?
Субсидія за новими тарифами: чи вистачить в бюджеті грошей
Актуальне
Згідно з даними Державної служби статистики, у минулому році великі та середні компанії збільшили свій прибуток на 22%.
Європейський Союз вивчає нову стратегію підтримки України: які її основні аспекти?
В Україні спостерігається істотна нестабільність на ринку праці: кількість працівників знижується, що змушує компанії піднімати рівень заробітних плат.
Теги