У 2024 році 78% українців, що перебувають у Польщі, займаються трудовою діяльністю або активно шукають роботу, що перевищує цей показник серед польських громадян.
Про це йдеться в дослідженні Нацбанку Польщі, передає Укрінформ з посиланням на Міграційну платформу EWL.
Згідно з дослідженням, працевлаштування виступає головним джерелом доходу для українців у Польщі, а також є ключовим чинником, що сприяє їх тривалій присутності в цій країні. Близько 50% опитаних, як тих, хто мігрував до війни, так і біженців, стверджують, що це дозволяє їм забезпечувати себе та своїх близьких. Крім того, серед причин залишатися в Польщі можна виділити можливість знайти роботу, яка приносить задоволення.
Зайнятість українців у Польщі зростає завдяки працевлаштуванню біженців, які прибули після 2022 року. Проте рівень безробіття серед цих мігрантів залишається вищим, ніж у загальному по польській економіці. Дослідження показує, що 19% військових біженців не мають роботи, оскільки значна частина жінок, які емігрували з дітьми, шукає лише неповну зайнятість. Це створює труднощі, оскільки в польській економіці низький рівень використання контрактів на неповний робочий день.
"Польща є країною, де відсоток працевлаштування українських біженців вищий порівняно з іншими європейськими державами. І попри те, що польські роботодавці досі відчувають дефіцит кадрів на вакансіях, які раніше заповнювали українські чоловіки, внесок біженців у розвиток польської економіки минулого року склав приблизно 1% ВВП", - розповідає Мар'яна Семенюк, директорка рекрутації Міграційної платформи EWL.
Відсоток громадян України, які декларують намір оселитися в Польщі на постійне проживання, не зростає: такий намір висловлюють 50% довоєнних мігрантів і 20% біженців. Натомість у дослідженні Нацбанку Польщі йдеться, що усе більше громадян України ще не визначилися з планами на майбутнє. Порівняно з попередніми дослідженнями, відсоток відповідей "важко сказати" у планах проживання в Польщі зріс - як серед довоєнних мігрантів (з 36% до 39% у 2023 році), так і серед біженців (з 48% до 56% у 2023 році).
Житлова ситуація довоєнних мігрантів і біженців поступово покращується, що свідчить про інтеграцію біженців. Трохи понад 70% відсотків мігрантів з обох груп винаймають житло. Натомість значно вищим є відсоток українців, які мають власну квартиру серед довоєнних іммігрантів.
Понад 90% українських дітей вчаться у польській системі освіти. На думку батьків найбільшими труднощами для дітей під час перебування в Польщі є: незнання польської мови (36% відповідей), відсутність друзів (33% відповідей) і погіршення рівня життя в порівнянні з ситуацією перед початком війни (29% відповідей).
Мігранти продовжують надавати підтримку своїм родичам в Україні. Зокрема, 40% з них здійснює фінансові перекази, а 49% забезпечує матеріальну допомогу, в основному своїм сім'ям. Ця тенденція демонструє зростаючу активність.
У гендерному складі українців, які проживають у Польщі, жінки становлять близько 67%. Близько половини опитаних мають вік від 27 до 44 років, а 47% мігрантів характеризуються високим рівнем освіти. Переселенці прибувають з усіх куточків України.
Дослідження здійснювалося серед українських мігрантів у проміжку з травня до липня 2024 року.
#Національний банк України #Укрінформ #Економіка #Українці #Імміграція #Польща #Біженець #Мігрант #Безробіття #Валовий внутрішній продукт #Дефіцитні видатки #Польська мова #Українське громадянство