Християнсько-демократичний та Християнсько-соціальний союзи (ХДС-ХСС) і Соціал-демократична партія Німеччини (СДПН) досягли коаліційної угоди, яку було укладено на тлі сильного тиску на німецьких політиків, щоб вони швидко сформували новий уряд, який зможе протистояти історичним викликам торговельної війни президента США Дональда Трампа та військової загрози з боку Росії Володимира Путіна. Обрання Фрідріха Мерца канцлером Німеччини, ймовірно, відбудеться 6 травня. За день до цього, як очікується, буде підписано коаліційну угоду. Це хороша новина для України, яка полягає у тому, що коаліція, яку зібрав Мерц, має всі шанси домовитися про набагато активнішу лінію підтримки України та зміцнення європейської безпеки, ніж це вдавалося Німеччині останніми роками.
Сьогодні Фрідріх Мерц висловив бажання, щоб Європа досягла повної "незалежності" від Сполучених Штатів, а також запропонував створити новий європейський оборонний союз, який міг би замінити НАТО. У цій ініціативі він акцентує увагу на можливій ядерній співпраці з Францією та Великою Британією. Мерц демонструє жорстку позицію щодо Росії і, очевидно, також готовий рішуче протистояти Дональду Трампу. Він намагається виставити себе як активного прихильника збільшення військової допомоги Україні та підтримує ідею постачання ракет Taurus.
"У цій Європі Німеччина має відігравати провідну роль. Ми повинні взяти на себе цю відповідальність. Я, наприклад, сповнений рішучості це зробити", - зазначає Мерц.
У матеріалі OBOZ.UA йдеться про відновлення ефективного уряду в Німеччині та його здатність впоратися з викликами, які представляють Трамп, Путін і Сі.
Україна може розраховувати на Мерца
Майбутній канцлер Німеччини має намір стати лідером у європейських ініціативах, спрямованих на зміцнення оборонних можливостей України. Вражаюче, але перша країна, яку Мерц планує відвідати після свого призначення, скоріш за все, буде Україна. У програмі його партії зазначається, що Україні слід продовжувати отримувати "всеосяжну" підтримку та "підтримувати зусилля Києва на шляху до європейської та атлантичної інтеграції". Також у коаліційній угоді між ХДС-ХСС та СДПН підкреслюється, що Німеччина залишиться на стороні України, і для німецьких політиків цей документ має велике значення.
Особисто Фрідріх Мерц зарекомендував себе як відданий прихильник України у її боротьбі проти Російської Федерації. Він став одним з перших німецьких політиків, які відправилися до України після початку повномасштабного російського вторгнення. На початку травня 2022 року Мерц прибув до Києва потягом, де зустрівся з президентом Володимиром Зеленським та ознайомився з наслідками російської агресії на території Київської області.
Мерц постійно критикував уряд Шольца за надто мляву, як на нього, й недостатню підтримку Берліном України. Він не раз закликав Шольца надати українцям далекобійні ракети Taurus. Цей крок він планує зробити, офіційно ставши канцлером, а також посилити підтримку Сил оборони України іншими важливими видами озброєнь, аби українці мали змогу змінити перебіг війни проти Росії, або ж принаймні робити агресорам набагато болісніше.
"ЗСУ мають перейти від оборони до наступальних дій і розпочати атаки на критичні об'єкти російської інфраструктури, наприклад, завдати ударів по Кримському мосту. Європейці вже постачають їм крилаті ракети. Німеччина має брати участь у цьому та поставить Україні крилаті ракети Taurus", - зазначає Мерц.
Лише бажання канцлера не є достатнім.
Попередник Мерца на посаді федерального канцлера ФРН Олаф Шольц виступав проти постачання Києву Taurus, пояснюючи свою позицію тим, що це означатиме безпосереднє залучення Німеччини до війни. Майбутній канцлер вважає інакше і готовий зробити цей крок. Та є кілька "але". Наприклад, у ХДС/ХСС немає єдиної позиції з цього питання, а на коаліційних переговорах "не було досягнуто жодних домовленостей щодо окремих систем озброєнь для України". Важливі зовнішньополітичні рішення ухвалює уряд на основі консенсусу, й у Бундестазі вже наголошують: Соціал-демократична партія може завадити Мерцу передати Україні ракети. Саме так вважає член комітету з оборони бундестагу Герольд Оттен.
Власне лідери СДПН відкрито говорять, що будуть намагатися "переконати" Мерца не робити цього.
"Майбутній канцлер Німеччини відмовиться від ідеї постачання Україні Taurus, коли ознайомиться із "секретною інформацією". Я виходжу з того, що ми не хочемо сприяти ескалації, що ми не хочемо стати стороною війни. Всі ті причини, що призвели до того, що ми не поставили Taurus. І я припускаю, що так воно і залишиться", - вважає Маттіас Мірш, генсек СДПН.
Борис Пісторіус, який зараз виконує обов'язки міністра оборони та зберіг посаду в новому уряді, також сумнівається, що його країна постачатиме Україні крилаті ракети. Пісторіус зазначив, що, хоча були "вагомі аргументи на користь постачання" Taurus, було також "багато вагомих аргументів проти".
Згідно з оцінками, наразі Військово-повітряні сили Німеччини володіють понад 600 ракетами Taurus KEPD-350, хоча точна цифра залишається під грифом секретності. Як повідомляють ЗМІ, міністр оборони Пісторіус має намір закупити ще 600 модернізованих крилатих ракет Taurus NEO, починаючи з 2029 року, на загальну суму приблизно 2,1 мільярда євро. Таким чином, ресурси для постачання зброї в Україну можуть бути доступні, якщо уряд Німеччини надасть відповідний дозвіл. Проте існує одна серйозна перешкода: досі, принаймні в Німеччині, жоден український військовослужбовець не пройшов навчання щодо використання ракет Taurus. Цю інформацію надав міністерство оборони у відповіді на запит Бундестагу наприкінці 2024 року.
Євроальтернатива НАТО - це реакція на дії Трампа.
Ніколи раніше в історії Німеччини прем'єр-міністр не мав такого тісного зв'язку зі Сполученими Штатами. Мерц здійснив понад 100 поїздок до США і вважає Рональда Рейгана, колишнього президента США, одним із своїх найбільших кумирів.
"Мерц - це один із небагатьох німців, які мають потужні зв'язки в Сполучених Штатах, і він завжди висловлював позитивне ставлення до цієї країни," - зазначали аналітики ще кілька тижнів тому. Нещодавно майбутній канцлер запевняв у своїй готовності укладати "угоди" з Трампом, таких як придбання американських винищувачів F-35 та збільшення витрат на оборону, щоб Німеччина постійно перевищувала цільові показники НАТО у 2% від ВВП. Однак, коли Мерц нарешті став на чолі Німеччини, "його Америка" змінилася з надійного партнера на майже ворога. Виступи представників нової адміністрації у Мюнхені та нещодавні заяви Дональда Трампа щодо Росії та України суттєво змінили його погляди.
"Європейські держави повинні усвідомлювати, що можуть бути змушені сформувати новий оборонний союз замість НАТО внаслідок політики нової американської адміністрації", - зазначив Мерц сьогодні. Він висловив припущення, що ці зміни можуть статися ще до запланованого на червень саміту Північноатлантичного альянсу.
"Моє спостереження: за останні кілька тижнів Росія та США об'єднують свої зусилля, зачіпаючи інтереси України та, відповідно, Європи. Мене цікавить, чи залишиться НАТО в своїй теперішній формі, чи нам слід буде терміново розробляти автономну європейську оборонну систему", - підкреслив Мерц. Цей німецький політик, який вважає НАТО основою безпеки, зізнався, що "ніколи не уявляв, що опиниться у такій ситуації". Проте після висловлювань президента США Дональда Трампа та членів його команди, він зрозумів, що "сьогодні американці вже не так переймаються питаннями Європи".
З огляду на своє історичне минуле, Німеччина взяла на себе зобов'язання щодо неядерної оборони в рамках кількох міжнародних угод, тому це питання довгий час залишалося в тіні. Але сьогодні новообраний канцлер Німеччини почав активно діяти в цьому напрямі, висловивши бажання провести переговори з Францією та Великою Британією щодо спільного використання ядерної зброї. Наразі цей крок відбувається досить обережно, з уточненням, що, якщо це і трапиться, то не стане альтернативою американському ядерному захисту Європи.
Наразі Мерц уже як канцлер хотів би спочатку провести "світську бесіду" з Трампом і поговорити з ним про Україну, Росію та Китай, і якщо не вийде домовитися, то тоді "Європа повинна виступити єдиним фронтом проти США і скористатися можливістю просунутися вперед із ключовими реформами". Зважаючи на те, як веде переговори Трамп, і на його бачення розвитку подій у світі, знайти точки дотику буде дуже важко, якщо взагалі можливо.
Перетворити Європу на цілісну та завершену.
Фрідріх Мерц планує вирішити і проблему прем'єр-міністра Угорщини Віктора Орбана. Новий уряд Німеччини закликає ЄС посилити тиск на Угорщину. Згідно з коаліційною угодою, консерватори (ХДС/ХСС) та СДПН пропонують призупиняти фінансування країн, які порушують принципи верховенства закону, та позбавляти їх права голосу в ЄС. Хоча Угорщину в документі не згадують, очевидно, що йдеться саме про цю країну, яку протягом багатьох років звинувачують у тому, що вона завдає удару демократичним нормам, обмежуючи свободу преси та незалежність суддів. Також Німеччина виступає за розширення голосування кваліфікованою більшістю у Раді ЄС з питань зовнішньої політики та санкцій, щоб обійти угорське вето, яким Будапешт уже блокував заходи проти Росії. Це дозволить ухвалювати рішення без узгодження з боку Угорщини.
Росія є основним джерелом небезпеки.
У коаліційній угоді, що стосується зовнішньої політики, Росію визначено як основну загрозу. Зазначається, що "наша безпека опинилася під найбільшою небезпекою з часів завершення холодної війни, і найзначніша загроза походить від Росії". Документ, підписаний ХДС/ХСС та СДПН, також містить вимогу про необхідність притягнення Путіна до відповідальності в міжнародному суді. Хоча в угоді вказані ризики, які створює Москва, детальнішої інформації про політику Німеччини щодо Росії немає, за винятком продовження санкцій, можливих мит на добрива та блокування активів. Водночас варто відзначити, що Фрідріх Мерц, на відміну від Олафа Шольца та більшості європейських лідерів, прямо висловлює свою позицію щодо Росії.
"Усі ті в Німеччині, хто наївно закликає Путіна сісти за стіл переговорів, повинні подивитися на Суми. Так Путін поводиться з тими, хто хоче з ним говорити про припинення вогню. Те, що сталося у Сумах, ця ракетна атака росіян - це серйозний воєнний злочин", - так майбутній канцлер Німеччини відреагував на російські удари.
В Росії, очевидно, почали формувати стратегію впливу на Фрідріха Мерца. Згідно з інформацією, отриманою від джерел BILD, РФ намагається відновити старі зв'язки з німецькими політиками, зокрема з представниками східних регіонів, які славляться своїм лояльним ставленням до Москви. У рамках Християнсько-демократичного союзу особливу увагу привертає прем'єр Саксонії Міхаель Кречмер, який має тісні стосунки з Мерцом і відомий своїми проросійськими поглядами.
Є факти того, що партнер по коаліції - СДПН - повільно налагоджує діалог із Москвою з листопада 2023 року, адже в німецькому істеблішменті "зростає контингент прихильників відновлення зв'язків з РФ, оскільки німецька економіка має проблеми". Вказують на фігуру Маттіаса Платцека - колишнього голову Соціал-демократичної партії за час канцлерства Герхарда Шредера. Платцек відвідав Москву двічі - у листопаді 2023-го та в лютому 2024 року. Німецька газета Die Zeit повідомила, що у листопаді 2024-го він мав вирушити до Баку, де планував зустрітися з Віктором Зубковим, колишнім прем'єр-міністром і головою правління "Газпрому", а також з іншими російськими офіційними особами. Платцек заявив у відповідь, що всі поїздки, які він здійснив, зокрема й до Москви, були "приватними", а не на прохання будь-якої установи чи особи.
Фахівці застерігають, що вплив Москви може посилити економічний тягар. Багато німецьких компаній, особливо в східних областях, все ще прагнуть відновити свою присутність на російському ринку.
"У разі, якщо Мерц опиниться в політично напруженій обстановці, існує ризик, що він піддасться впливу осіб, які можуть зобразити Росію як вихід з його труднощів," - попереджає один із джерел BILD.
Мерц щиро хоче більше допомагати Україні, але вирішити питання з постачанням Taurus буде надскладно
На перший погляд, здається, що нова коаліція має більше шансів на успіх, ніж попередня, яку очолював Шольц. На мою думку, його стиль керівництва не зовсім відповідав сучасним викликам. Фрідріх Мерц, новий канцлер, краще відображає актуальні світові реалії. Він висловлює правильні думки стосовно Росії під керівництвом Путіна та США за часів Трампа, а також адекватно коментує ситуацію в Україні. Проте, поки важко сказати, які практичні наслідки матиме ця риторика, - зазначив Андреас Умланд, аналітик Стокгольмського центру східноєвропейських досліджень при Шведському інституті міжнародних відносин, в ексклюзивному коментарі для OBOZ.UA.
За словами експерта, питання щодо постачання Taurus усе ще залишається складним. Так, Мерц уже кілька разів сказав, що хоче передати ці крилаті ракети Україні, але, на жаль, зараз суспільна думка така, що більшість німців проти постачання цих ракет, адже вони вважають, що це втягне або може втягнути Німеччину в цю війну, і просто бояться передавати цю зброю для України. Те ж саме стосується і політиків, які орієнтуються на ці настрої, особливо представників партнера Мерца по коаліції - СДПН.
Умланд зазначає, що існують і інші важливі питання. Наприклад, чи буде достатньо фінансування для України та чи отримає парламент реальну згоду на збільшення фінансової допомоги нашій країні. Політична воля у нього, безумовно, є, і він щиро висловлює свої європейські амбіції та бажання підтримати Україну. Проте, як саме це втілиться в реальність, поки залишається не зовсім ясним, враховуючи позицію його коаліційних партнерів - представників СДПН, які, хоча й змінили свої погляди на Росію після початку повномасштабної агресії, все ще дотримуються досить поміркованих позицій.
"Мерц намагатиметься створити якийсь міжнародний пакет української допомоги, де разом із Німеччиною будуть інші країни щось передавати для України. Припускаю, що він тоді пробуватиме внести й ці ракети до цього пакета. Але це не буде просто, адже йому ще потрібно буде вирішити це питання з іншими членами уряду й навіть своєї фракції, чи можна і варто передавати ці ракети для України. При цьому я боюсь, що якщо питання і буде вирішено, то ракети для України будуть з обмеженням на використовування тільки на державній території України, які зараз окуповані РФ. І що їх не можна буде використовувати по об'єктах на державній території Росії. Щось таке я собі можу уявити, але так чи інакше, це буде дуже складний процес", - зазначив Андреас Умланд.
#НАТО #Газпром #Дональд Трамп #Європейський Союз #Європа #Росія #Україна #Київ #Українці #Володимир Зеленський #Президент України #Москва #Китай (регіон) #Північна та Південна Америка #Сполучене Королівство #Міжнародні санкції щодо Росії (2014—дотепер) #Німеччина #Володимир Путін #Солдате! #Ядерна зброя #Коаліція #Прем'єр-міністр #Валовий внутрішній продукт #Угорщина #Крилата ракета #Берлін #Зовнішня політика #Міністр оборони #CSU #Ракета. #Канцлер #Соціал-демократична партія Німеччини #Саксонія #Канцлер Німеччини (1949 - дотепер) #Крим #Франція #Суми #Зображення #Міністерство оборони США #Бундестаг #Віктор Орбан #Будапешт #Християнсько-демократичний союз Німеччини #Фрідріх Мерц #Рональд Рейган #Мюнхен #Рада Європейського Союзу #Військова окупація #Баку #Фрідріх Великий #Військово-повітряні сили #Збройні сили Німеччини #Коаліційна угода #Андреас Умланд