Мерц наближається, чи зможе він встановити порядок? Яка інформація відома про політика, котрий може стати наступним канцлером Німеччини?

Мерц – заможна особа, яка вважає себе "представником середнього класу". Він є пілотом-ентузіастом і обожнює подорожувати за кермом свого двомоторного літака, а також одного разу мав нагоду управляти винищувачем.

У лютому в Німеччині пройдуть дострокові вибори, які, судячи за прогнозами, призведуть до зміни уряду та його керівника. Вірогідно, що канцлера Олафа Шольца на цій посаді замінить Фрідріх Мерц, лідер опозиційної партії Християнсько-демократичний союз (ХДС).

В Україні Мерц здобув популярність завдяки своїй рішучій критиці уряду, вказуючи на недостатню допомогу Києву після початку повномасштабної агресії з боку Росії.

"Ми вчинили недостатньо і зробили це занадто повільно," - зазначив Мерц під час свого нещодавнього візиту до Києва в грудні.

У лютому 2022 року Мерц став лідером ХДС, основної проукраїнської опозиційної партії в Німеччині. Більшість його досвіду на посаді керівника партії співпала з масштабною війною, яку Росія веде проти України.

За ці майже три роки Мерц позиціонував себе як твердий прихильник України.

Він став першим німецьким топполітиком, що відвідав Україну після повномасштабного нападу Росії; гостро критикував Шольца за надмірне зволікання при передачі Україні нових видів зброї; відстоював передачу далекобійних ракет Taurus.

Та чи не зміниться його політика після приходу до влади? Особливо зважаючи на те, що майже одночасно в Білий дім повернеться Дональд Трамп.

Тому варто детально розповісти про те, ким є Фрідріх Мерц. І головне, чи варто очікувати від нього й надалі такої ж рішучої позиції щодо України.

"Мій маленький літак споживає менше палива, аніж автомобілі членів уряду". 69-річний Фрідріх Мерц, юрист за фахом, добре відомий німецьким виборцям. Адже у політику він прийшов ще на початку сімдесятих років, на початку двотисячних "сходив" у бізнес - і знову повернувся на політичну арену.

Якщо він обійме посаду канцлера, то стане надзвичайно незвичайним лідером уряду для Німеччини.

Мерц – заможна особа, яка вважає себе "представником середнього класу". Він є пілотом-ентузіастом і обожнює подорожувати за кермом свого двомоторного літака, а також одного разу мав нагоду управляти винищувачем..

Для держави, де канцлери зазвичай ведуть досить скромний спосіб життя, така комбінація рис виглядає вкрай незвичною. З цієї причини Мерцу часто доводиться пояснювати свій стиль життя.

Мерц радикально відрізняється від колишньої багаторічної канцлерки ХДС Ангели Меркель.

Він є католицького віросповідання, родом із Західної Німеччини, батько та дід. Вона ж - протестантка зі Східної Німеччини, двічі одружена, але без дітей.

Довгий час Меркель та Мерц були суперниками і кардинально відрізнялися поглядами на ведення політики і розвиток партії. Розбіжності між ними призвели до жорсткої внутрішньопартійної боротьби, в результаті якої Мерц програв і опинився поза політикою на майже десять років.

Протягом цього періоду він досяг значного багатства, працюючи як юрист та лобіст, а в 2018 році повернувся в політичну арену - після того, як Меркель ухвалила рішення покинути посаду лідера ХДС (детальніше про це можна дізнатися в статті "Анти-Меркель").

Після свого повернення до політичної арени Мерц зміг очолити ХДС лише з третьої спроби, що відбулося на початку 2022 року. Лише тепер у нього з’явилася можливість втілити свої амбіції стати канцлером, хоча у "великій політиці" він має значний досвід. Наприклад, він був обраний євродепутатом ще в 1989 році.

Проте Мерц досягнув найвищої посади в державі не лише завдяки своїй особистій популярності.

Швидше протилежне – німці не дуже прихильно ставляться до Мерца.

Його особистий рейтинг значно нижчий за рейтинг ХДС, який партія наростила головним чином завдяки слабкості трипартійної коаліції Шольца.

Коли уряд Шольца взяв на себе керівництво, Німеччина опинилася в умовах серйозних випробувань, таких як повномасштабна агресія в Україні та енергетична криза. Невзмозі знайти адекватні рішення для цих проблем та занурившись у безкінечні конфлікти, коаліція врешті-решт розпалася, і було ухвалено рішення про проведення дострокових виборів (детальніше про це можна дізнатися з матеріалу "Чорна мітка" про Олафа Шольца).

Проблеми з особистим рейтингом Мерца, зокрема, можна зрозуміти через його характер.

Він має гострий характер і часто діє імпульсивно, нерідко роблячи заяви, за які згодом змушений вибачатися. Ці риси суттєво контрастують з беземоційністю та стриманістю Олафа Шольца, а також завжди спокійним підходом Ангели Меркель.

Наприклад, у 2022 році Мерц звинуватив українських біженців у тому, що вони займаються "соціальним туризмом", аби отримати виплати у Німеччині, після чого, зрештою, офіційно вибачився.

Він також висловив думку, що біженцям у Німеччині надають стоматологічні послуги за рахунок платників податків, в той час як звичайні німецькі пацієнти стикаються з труднощами під час запису на прийом. Голова Німецької асоціації стоматологів спростував цю інформацію, а на адресу Мерца пролунали звинувачення у використанні популістських методів. Обурення викликало його висловлювання, в якому він назвав дітей мігрантів "маленькими пашами".

А коли якось його запитали, чи може канцлером стати гей, Мерц відповів, що він не проти, "якщо тільки це в межах закону і не стосується дітей".

Проблемою для Мерца стали і його статки, а точніше - його позиціонування себе як представника "вищого середнього класу".

Це викликало обурення у багатьох німців, які охарактеризували його як відірваного від життя. Вони вважають, що представники середнього класу аж ніяк не повинні показувати своє заможне становище, подорожуючи на приватному літаку.

Варто зазначити, що Мерц реагує на своїх критиків, стверджуючи, що визначає себе як представника середнього класу, виходячи з "життєвих цінностей".

Коли Мерц очолив ХДС, багато людей сподівалися, що він змінить орієнтацію партії в бік правих.

Під час керівництва Ангели Меркель християнські демократи зайняли позицію в політичному центрі, в той час як частину своїх прихильників ХДС втратили через появу нової ультраправої партії "Альтернатива для Німеччини".

Дійсно, під проводом Мерца партія суттєво покращила свої позиції, особливо в питаннях, що стосуються міграції.

У нинішній передвиборчій програмі ХДС разом із союзницькою баварською партією ХСС підтвердили відхід від політики Меркель "відчинених дверей" та обіцяють зупинити нелегальну міграцію.

З цією метою, зокрема, планується відмовляти шукачам притулку прямо на кордонах, збільшити обсяги депортацій нелегальних мігрантів та ввести нові критерії для визначення безпечних країн походження.

Якщо колись Меркель забезпечила притулок сотням тисяч біженців, то сьогодні політика ХДС нагадує позицію британських консерваторів, які виступали за відправку біженців до Руанди.

У сфері економіки Мерц запевнив, що реалізує стратегію, яка "сприятиме прогресу Німеччини та відновить ефективність її роботи".

На сьогоднішній день німецька економіка переживає стагнацію і готується до нових викликів у зв'язку з приходом Дональда Трампа до влади в Сполучених Штатах.

Обіцяні ним тарифи стануть великим ударом для експортно орієнтованої економіки країни.

Мерц має намір відстоювати принцип "боргового гальма", що стало причиною серйозних суперечок і розколу в попередньому уряді. Він переконаний, що за умови належного економічного та фіскального управління не існує необхідності в збільшенні боргу для фінансування відновлення економіки чи зміцнення обороноздатності.

Проте не можна виключити, що його погляди можуть змінитися. Нещодавно він почав визнавати можливість м'якшення боргових норм, ймовірно, з урахуванням потенційних коаліційних партнерів. Проте він має свої вимоги: реформа цих норм повинна призвести до посилення інвестиційної активності.

Мерц виступає за спрощення податкової системи та зниження податків.

На початку 2000-х він прославився пропозицією радикального скорочення податкової декларації так, щоб вона помістилася на підставці для пива. Нині про пивну підставку Мерц не згадує, але запропоновані ХДС податкові полегшення експерти оцінюють у близько 100 млрд євро.

Скоротити бюджетні видатки лідер ХДС планує, змінивши систему так званих "виплат для громадян", які отримують і українські біженці. А новоприбулих українців Мерц хоче перевести на більш скромні виплати для шукачів притулку, натомість надавши українцям можливість швидше отримувати роботу та визнання професійної кваліфікації.

У своїй оборонній стратегії Мерц підтримує ідею підвищення фінансування Бундесверу і вважає, що витрати на оборону в обсязі 2% від ВВП, визначені як ціль НАТО, повинні стати для Німеччини мінімальним стандартом.

Згідно з прогнозами, для реалізації цієї мети в 2028 році країні знадобиться приблизно 80 мільярдів євро.

У контексті російсько-українського конфлікту Мерц запевняє, що Християнсько-демократична спілка (ХДС) виступатиме з непохитною підтримкою України, оскільки ця війна є "битвою проти Заходу та демократії". Він також підкреслює важливість перемоги України, на відміну від Шольца, який ніколи не висловлювався так відверто.

Не уточнюючи параметрів перемоги України, Мерц вважає, що війна завершиться швидше, якщо підтримка Києва з боку партнерів буде послідовною. На його думку, Україна може вистояти і завершити війну тільки з позиції сили.

Це не просто висловлювання. Мерц став першим високопосадовцем з Німеччини, який відвідав Київ після початку повномасштабного вторгнення, здійснивши свою поїздку на початку травня 2022 року.

Мерц критикує теперішній уряд Німеччини за надмірну обережність у передачі озброєнь і поширення лякалок про ескалацію чи навіть ядерну війну з Росією.

Проте на фоні виборчої кампанії, де супротивники змальовують Мерца як "канцлера війни" через його незмінну підтримку України, він змушений був обережніше підходити до вибору слів.

Раніше Мерц прямо закликав Шольца передати Україні ракети Taurus і висловлював ідею ультиматуму для Путіна. Тепер же він акцентує увагу на важливості "євроатлантичного підходу" в даній ситуації та необхідності координації з союзниками, включаючи майбутню адміністрацію Трампа, яка рішуче виступає проти використання західної зброї для атак на російські цілі.

Проте можна припустити, що Мерц залишиться відданим прихильником України.

Навіть за наявності розбіжностей з майбутньою адміністрацією США, його останній візит до Києва цього місяця став яскравим підтвердженням. Під час візиту політик відкрито підтримав ідею проведення дальніх ударів по території Російської Федерації.

На даний момент неясно, як він уявляє собі можливі гарантії безпеки для України, про які просить Київ. Мерц поки що вважає, що говорити про розгортання миротворчих сил є передчасним, оскільки конфлікт ще триває. Проте в цілому він не виключає, що Німеччина може долучитися до процесу підтримання миру.

Що ж до членства у НАТО, то Мерц називає шлях України до Альянсу "незворотним", проте наполягає, що країна у війні не може стати членом НАТО.

Одночасно позиція партнерів матиме значний вплив на Мерца, котрий є затятим прихильником євроатлантичної інтеграції та європейських цінностей.

Нещодавно лідер ХДС висунув ініціативу створення контактної групи з питань України, до якої увійдуть європейські країни, такі як Німеччина, Польща, Велика Британія та Франція. Це стало підтвердженням намірів виробити спільний підхід до вирішення конфлікту.

З огляду на непередбачуваність майбутнього господаря Овального кабінету Мерц вважає за необхідне сформувати єдину стратегію європейців, незалежно від того, що робитимуть США.

В цілому, Мерц має намір посилити співпрацю з європейськими партнерами не лише у контексті України, але і в питаннях торгівлі, адже на горизонті може виникнути потенційний торговий конфлікт із США.

У той же час, у співпраці з майбутнім президентом США Мерц має можливість почати нові відносини, оскільки він не має того негативного досвіду, який супроводжує, наприклад, Олафа Шольца.

Якщо нинішній канцлер відкрито підтримував переобрання Джо Байдена, то Мерц, хоч і називав Трампа "недемократом" у день штурму Капітолію 2021 року, нині є стриманішим.

А налагодити контакти з майбутнім президентом США йому точно допоможе бізнес-досвід роботи з американцями.

Авторка: Христина Бондарева.

#НАТО #Дональд Трамп #Ангела Меркель #туризм #Податок #Європа #Росія #Економіка #Україна #Київ #Українці #Популізм #Сполучене Королівство #Демократична партія (США) #Німеччина #Біженець #Машина. #Володимир Путін #Коаліція #Міграція населення #Білий дім #Друга Польська Республіка #Джо Байден #Літак. #Ракета. #Канцлер #Альтернатива для Німеччини #Борг. #Німці #Юрист #Франція #Середній клас #Винищувальна авіація #Східна Німеччина #Християнсько-демократичний союз Німеччини #Фрідріх Мерц #Стоматологія #Протестантизм #Християнсько-соціальний союз у Баварії #Руанда

Читайте також

Найпопулярніше
Замкнена вертикаль. Що таке Вищий антикорупційний суд і чому його створення бояться політики?
Запит на справедливість або популізм?
Субсидія за новими тарифами: чи вистачить в бюджеті грошей
Актуальне
В Україні отримали можливість бронювати священнослужителів від мобілізації. Яка інформація наразі доступна?
Компанія "Українська бронетехніка" внесла до державного бюджету 1 мільярд 44 мільйони гривень податків у 2024 році.
Підвищення тарифів на газопостачання спричинить підвищення цін на товари, - зазначає асоціація.
Теги