Напружений тиск на критиків з числа однопартійців Фрідріха Мерца сприяв тому, що уряд Німеччини зміг ухвалити пенсійний пакет законів у Бундестазі. Канцлеру вдалося уникнути кризи в уряді.
Коаліція, що править у Німеччині, яка складається з консервативного блоку ХДС/ХСС та соціал-демократів, змогла уникнути серйозної урядової кризи. В п'ятницю, 5 грудня, під час голосування у Бундестазі були ухвалені зміни до пенсійного законодавства, які отримали підтримку 319 депутатів, що дало необхідну абсолютну більшість. Це рішення дозволило канцлеру Фрідріху Мерцу відчути полегшення, адже коаліція налічує 328 членів. Раніше експерти попереджали, що за відсутності успіху цього законопроекту могла виникнути загроза розпаду уряду, який перебуває при владі трохи більше пів року з травня 2025 року.
Протягом останніх кількох тижнів у політичних колах Німеччини активно обговорювалося питання: чи вдасться канцлеру-консерватору Фрідріху Мерцу переконати своїх переважно молодих однопартійців підтримати новий пенсійний пакет? 18 депутатів Бундестагу від ХДС/ХСС висловили намір відхилити документ, запропонований співголовою соціал-демократів, міністеркою праці Бербель Бас, який є результатом компромісу між партнерами правлячої коаліції.
Наразі більшість у федеральному парламенті складає лише 12 голосів. Отже, майбутнє законопроєкту, а також самого уряду, залежить від молодих депутатів-консерваторів. Здається, канцлеру та керівництву фракції вдалося переконати необхідну кількість з них.
На початку цього тижня група молодих парламентаріїв від ХДС/ХСС знову заявила, що не може дійти згоди щодо позиції стосовно пенсійного пакету. Група залишила за своїми членами право проголосувати за документ, щоб запобігти серйозній кризі уряду або навіть його краху.
Своєю чергою, канцлер Мерц запропонував противникам законопроєкту взяти участь у роботі комісії, якій доручено підготувати до середини наступного року пропозиції щодо фундаментальної реформи пенсійної системи Німеччини. Комісія повинна буде обговорити питання продовження періоду трудової діяльності німців і розвитку приватних пенсійних програм.
Читайте також: Європейські пенсії: у кожної країни свій підхід
Отже, основним аспектом стало те, чи можуть молоді критики законопроєкту покладатися лише на обіцянки канцлера щодо того, що комісія в наступному році дійсно розпочне радикальні зміни в пенсійній системі.
Багато хто з молодих депутатів ХДС/ХСС, очевидно, не довіряє Мерцу. Причина полягає в тому, що соціал-демократи неодноразово заявляли, що не погодяться на жодні зміни в запропонованому пенсійному пакеті. Єнс Шпан (Jens Spahn), голова фракції ХДС/ХСС у Бундестазі, чинив тиск на незадоволених однопартійців, домагаючись того, щоб ті не покинули напризволяще уряд у скрутну хвилину і підтримали законопроєкт. Була інформація, що Шпан у приватних розмовах навіть погрожував деяким молодим депутатам наслідками для їхньої політичної кар'єри, якщо вони продовжать опиратися.
Сам голова фракції спростовує це. "Я не висловлювався конкретно з цього приводу. Я лише веду відверті дружні бесіди і не виголошую погроз," - підкреслив Шпан в ефірі телеканалу ARD. Він також зазначив, що вже обговорив з молодшими колегами можливі наслідки, якщо Бундестаг відхилить урядовий пенсійний пакет.
Після зборів консервативної фракції, що відбулися 2 грудня, її лідер акцентував увагу на тому, що невдача законопроєкту призведе до непорозумінь серед громадян: "90% виборців ХДС/ХСС запитуватимуть: "Що ви робите?". Однак, незважаючи на це, численні молоді депутати продовжували висловлювати свою опозицію до цього документа.
Майбутнє державної пенсійної системи ФРН - серйозний виклик для її влади. Давно відомо, що німці живуть дедалі довше, відповідно, довше отримують пенсії. Кілька років тому політики відреагували на це поступовим підвищенням пенсійного віку з 65 до 67 років, щоб збільшити період виплат до пенсійного фонду тими, хто працює. Однак це не поліпшило його хитке становище.
Ось один із прикладів: витрати державного бюджету Німеччини на 2026 рік плануються на рівні приблизно 524 мільярди євро. Серед них 128 мільярдів євро виділено на субсидії пенсійного фонду, які покривають його дефіцит. Без цих коштів, що становлять майже 25% загальних витрат бюджету, німецька пенсійна система може опинитися у кризі.
Її головний принцип полягає в тому, що кожен, хто працює в Німеччині, щомісяця відраховує до пенсійного фонду близько 9 відсотків своєї зарплати, таку ж суму вносить і його роботодавець. Для стабілізації пенсійної системи розмір внеску, звичайно, можна було б і збільшити. Однак влада хоче за можливістю позбавити молодих німецьких платників податків від такого додаткового навантаження.
Пенсійна система є однією з ключових тем для політиків у Німеччині, зокрема для соціал-демократичної партії. Під час переговорів з консервативними силами щодо формування коаліції, їм вдалося домовитися про те, що до 2031 року пенсії залишатимуться на рівні, що не нижче 48% від середньої заробітної плати, за умови, що внески до пенсійного фонду здійснюватимуться протягом 45 років. Це рішення має на меті зберегти актуальний рівень пенсійних виплат в країні. В результаті, підтверджено, що до 2031 року пенсійна політика не зазнає змін, що було закріплено в ухваленому Бундестагом пакеті реформ.
У четвер, 4 грудня, лідер Соціал-демократичної партії (СДПН) і міністр фінансів Ларс Клінґбайль (Lars Klingbeil) заявив в інтерв'ю ARD, що вдячний за відповідальну поведінку Лівій партії, яка повідомила про намір утриматися під час голосування в Бундестазі щодо пенсійного пакету. У цьому разі для його ухвалення вистачило б навіть простої, а не абсолютної більшості голосів. "Але моя мета все-таки в тому, щоб ми самі (правляча коаліція. - Ред.) отримали більшість", - уточнив міністр.
За його словами, в найближчі три з половиною роки уряду доведеться ухвалити безліч рішень, "і ми не завжди можемо розраховувати на те, що Ліва партія або Зелені прийдуть нам на допомогу".
Консерватори, з іншого боку, висловлюють побоювання, що труднощі з виплатою пенсій можуть призвести до необхідності надання багатомільярдних субсидій навіть після 2031 року. Дискусії з цього питання особливо загострилися в молодіжному крилі ХДС/ХСС (Junge Union). Лише два з половиною тижні тому канцлер Мерц зіткнувся з холодним прийомом під час свого виступу на конференції молодих консерваторів у Баден-Вюртемберзі.
Перед цим молодіжна організація консервативного блоку одноголосно вирішила не підтримувати пенсійний пакет у його чинному вигляді в Бундестазі. Це викликало обурення у Мерца. Помітно розгублений, він звернувся до делегатів конференції: "Прошу вас, активно долучайтеся до цих дискусій, але не зводьте все до висловлення того, що є неможливим". На ці слова в залі запанувала тиша.
Дебати щодо майбутнього пенсійної системи яскраво виявили невдоволення деяких прихильників і представників ХДС/ХСС стосовно поточної влади. Багато з них розглядають багатомільярдні нові борги, які були взяті урядом для модернізації Бундесверу та оновлення застарілої інфраструктури, як порушення обіцянки Мерца зупинити зростання державного боргу Німеччини.
Крім того, німецька економіка третій рік перебуває в рецесії. У цьому сенсі успішне для уряду голосування за пенсійний пакет на якийсь час має багатьох заспокоїти.
#Податок #Сміливіше. #Економіка #Євро #Німеччина #Інфраструктура #Коаліція #Компроміс #Парламент #CSU #Канцлер #Соціал-демократична партія Німеччини #Дефіцитні видатки #Консерватизм #Німці #Соціал-демократія #Державний бюджет #Бундестаг #ARD (мовник) #Пенсія #Фрідріх Мерц #Ліва партія (Швеція) #Фрідріх Великий #Збройні сили Німеччини #Рецесія #Йенс Шпан