
Цю інформацію повідомляє Reuters, передаючи її Укрінформ.
Видання підкреслює, що з початку 2010-х років Куба переживає серйозну економічну кризу, і сьогодні країна терміново потребує міжнародної підтримки. Протягом останнього року на острові спостерігається дефіцит практично всіх необхідних товарів, включаючи продукти харчування, паливо та медикаменти. Крім того, мешканці стикалися з тривалими відключеннями електрики — лише за минулий рік національна електромережа зазнавала аварій чотири рази, що призводило до того, що мільйони людей залишалися без світла, а навчальні заклади та підприємства змушені були призупиняти свою діяльність.
Причинами спустошення кубинської економіки та безпрецедентної кризи стали різке падіння туризму на острів й кубинського експорту та поновлення Сполученими Штатами за часів другої адміністрації президента Дональда Трампа жорстких санкцій проти Куби.
В цих умовах на допомогу Гавані прийшов Пекін, чиї інвестиції в місцеву економіку різко зросли після 2018 року, коли Куба приєдналась до китайської глобальної ініціативи "Один пояс, один шлях".
Відтоді Пекін активно інвестує у ключову інфраструктуру країни, зокрема, будівництво сонячних електростанцій, і наразі, за даними кубинського оператора електромереж UNE, на острові функціонує щонайменше дев'ять парків, які вироблять близько 400 МВт сонячної енергії або приблизно третину полуденного дефіциту.
Очікується, що лише нові проєкти, що фінансуються Китаєм, до кінця року перевищать показник генерації 1100 МВт, майже покривши денний дефіцит та заощадивши Кубі дорогоцінне пальне, яке спалюється на ТЕС вночі.
У лютому, під час відкриття першої сонячної електростанції біля Гавани, було оголошено про те, що Китай візьметься за модернізацію електричної інфраструктури Куби. Протягом цього року планується збудувати 55 сонячних парків, а до 2028 року - ще 37. Ці проекти забезпечать загальну потужність у 2000 МВт сонячної енергетики, що зможе задовольнити близько двох третин теперішніх потреб країни в електричній енергії.
При цьому китайці везуть на Кубу не лише комплекти сонячних панелей та обладнання для їх встановлення і роботи, а й пальне для вантажівок, аби бути впевненими, що ці комплекти будуть доставлені на місця встановлення без затримок.
Москва, в свою чергу, поступово втрачає позиції основного зовнішньоекономічного партнера Куби. Це пов'язано з її неспроможністю надати фінансування та втілити в життя обіцяні проекти, що стало наслідком економічного спаду, викликаного війною в Україні.
В останній раз російська сторона пообіцяла Кубі значні фінансові кредити та інвестиції в інфраструктуру в травні 2023 року. Тоді делегація уряду Росії, очолювана віцепрем'єр-міністром Дмитром Чернишенком, відвідала острів для участі в урочистій церемонії повторного відкриття найбільшого сталеливарного заводу країни, який було відновлено за рахунок російських інвестицій у розмірі 100 мільйонів доларів.
Тоді делегація з Москви уклала з кубинською стороною принаймні вісім угод, серед яких були поставки пшениці, відкриття супермаркету "Русмаркет", що забезпечуватиме продуктами, реставрація історичних споруд у центрі Гавани, а також співпраця у сфері штучного інтелекту.
Проте більшість російських ініціатив залишаються лише на етапі документів - завод часто стоїть без діла, супермаркет не був відкритий, а роботи з реставрації церкви призупинилися. Росіяни змогли лише відправити кілька вантажів пшениці та нафти своєму партнеру в Карибському регіоні.
На цьому тлі кубинські політики і громадська думка схиляються більше до співпраці з Китаєм, залишаючи Росію на другорядних ролях.
Водночас, як зазначає Reuters, через те, що багато угод між Кубою та Китаєм є конфіденційними і не публікуються, важко встановити, яким чином Гавана зобов'язалася виконувати свої фінансові зобов'язання перед Пекіном, а також які наслідки можуть виникнути у разі, якщо Куба не зможе здійснити платежі своїм китайським кредиторам.
Крім того, масштабні інвестиції Китаю на Кубі збіглися зі звинуваченнями США в тому, що Китай розміщує шпигунські бази на сусідньому карибському острові, хоча Гавана і Пекін заперечують такі звинувачення.
Як повідомляв Укрінформ, у середині березня на Кубі 10 мільйонів людей залишилися без електропостачання через аварію в енергосистемі, що сталась напередодні ввечері.
#Дональд Трамп #кредит #туризм #Гавана #Електрична енергія #Росія #Укрінформ #Економіка #Президент (державна посада) #Інвестиції #Москва #Китай (регіон) #Уряд Росії #Міжнародні санкції щодо Росії (2014—дотепер) #Експорт #Росіяни #Пекін #Економічна криза #Дефіцитні видатки #Парк #Супермаркет #Паливо для двигуна #Куба #Підприємницька діяльність #Електрична мережа #Острів #Сонячна енергія #Теплова електростанція #Карибське море