"Національний кешбек": підприємці звертаються до Президента та уряду з проханням усунути спотворення конкуренції, розширивши масштаб Програми на малий бізнес.

Асоціації підприємців, що представляють інтереси малого та середнього бізнесу, висловили свої занепокоєння щодо недоліків програми "Національний кешбек" і закликали уряд вжити заходів для їх усунення.

У спільній заяві, підписаній більш ніж двадцятьма підприємницькими асоціаціями з різних куточків України, йдеться про це. Серед них - Всеукраїнська професійна асоціація підприємців, асоціація приватних роботодавців, Асоціація 4Бізнес, Альянс РОМБ, а також Всеукраїнська асоціація підприємців та споживачів.

"Нещодавно Міністерство економіки опублікувало дані про вплив Програми "Національний кешбек" на економіку країни. Відповідно до розрахунків Мінекономіки - реалізація проєкту забезпечила у 2024 році зростання ВВП на 0,001%, по суті - у межах статистичної похибки. В той же час Програма суттєво спотворює конкуренцію, надає перевагу торговим мережам, не поширюючись на малих та мікро підприємців", - заявили представники бізнесу.

Згідно з думкою підписантів, практичний досвід підприємців щодо використання Програми "Національний кешбек" у 2024 році виявив суттєві недоліки, що перешкоджають реалізації її повного потенціалу. Серед них:

* значну регуляцію та складність процедур, зокрема різноманітні вимоги до виробників, товарів, продавців, споживачів та напрямків використання кешбеку. Як результат, близько 700 тисяч людей не змогли отримати виплати, оскільки не активували картки для кешбеку в додатку Дія вчасно.

* програмою взагалі не охоплено "нецифрових" громадян України (не всі мають відповідні девайси або бажають встановлювати Дію/можуть з нею працювати);

* З програми усунено всіх учасників підприємницької діяльності, які користуються спрощеною системою оподаткування та звітності. Це означає, що програма не охоплює продуктові ринки чи святкові ярмарки. У більшості випадків реалізація програми здійснюється через великі та середні торгові мережі, що призводить до спотворення умов конкуренції на роздрібному ринку, де ці мережі вже займають домінуючі позиції.

За словами експертів, які представляють бізнес-асоціації, "неясним є намір Міністерства економіки обмежувати спрощену систему оподаткування та звітності, оскільки за податковими показниками ця система у багатьох випадках показує кращі результати, ніж загальна". Вони вважають, що така дискримінація є "негативною і шкодить конкуренції, умовам ведення бізнесу та економічній ситуації в цілому".

Аналіз, здійснений бізнес-спільнотою щодо виконання програми "Національний кешбек" у 2024 році, виявив кілька суттєвих недоліків. Рекомендується усунути їх для забезпечення ефективної реалізації програми в майбутньому:

1. Відновлення участі в програмі для підприємців, які використовують спрощену систему оподаткування, застосовують РРО/ПРРО і мають намір виконувати всі вимоги цієї програми.

2. Розгляд можливості підвищення максимальної суми кешбеку на картку, яка може становити, наприклад, 6 000 грн замість 3 000 грн на місяць. Це сприятиме збільшенню інтересу серед українців.

3. Сприяння більш широкому доступу до докладної інформації про програму, що включає покрокову інструкцію щодо оформлення та активації відповідної банківської картки. Відповідно до дослідження Центру Разумкова, 40% респондентів не беруть участі в програмі через брак необхідної інформації.

Українські підприємці звертаються до Президента та уряду з проханням врахувати їхні пропозиції, ліквідувати конкурентні перекручення і розширити програму на малий та мікро бізнес.

#НАТО #Податок #Економіка #Українці #Товари #Бізнес #Програма винагороди Cashback #Конкуренція (економіка) #Валовий внутрішній продукт #Споживач #Підприємництво #Працевлаштування #Асоціація #Дискримінація #Оподаткування #Малий бізнес #Справедливо

Читайте також

Найпопулярніше
Замкнена вертикаль. Що таке Вищий антикорупційний суд і чому його створення бояться політики?
Запит на справедливість або популізм?
Субсидія за новими тарифами: чи вистачить в бюджеті грошей
Актуальне
Нова хвиля інформаційних атак на Національний банк України: чому зростання попиту на валюту не свідчить про неминучу катастрофу?
Путін знайшов спосіб ефективно впливати на Трампа: чи зможе він досягти бажаного результату?
Якщо збільшити міжнародний тиск і завдати ударів по Росії, країна може зазнати краху протягом восьми місяців, вважає Подоляк.
Теги