Особливості державної програми "Національний кешбек" для пересічних громадян і до чого вона призвела на даний час.
Даний проєкт є державною програмою з підтримки українського виробника, за якою при покупці вітчизняного товару громадянин може отримати назад 10 відсотків від ціни. Для того, щоб взяти участь у проєкті, треба мати картку в одному з наступних банків: ПриватБанк, Сенс Банк, Ощадбанк, А-банк, Глобус, ПУМБ, Укрсиббанк, monobank (Універсал Банк), Укрексімбанк, Укргазбанк, Банк Кредит Дніпро.
При цьому, мінімально на місяць може нарахуватися 2 гривні, а максимально - 3 тисячі гривень. Тобто, якщо навіть накупити українських товарів на 100 тисяч, 10 тисяч назад на рахунок не повернуться. Зняти нараховані відсотки з картки не можна, як і вивести їх на інший рахунок.
Щоб стати учасником програми "Національний кешбек", необхідно встановити застосунок "Дія" на свій смартфон та вибрати відповідний розділ у меню "Сервіси". Ви можете створити нову картку або скористатися вже наявною, проте вона повинна бути прив’язана до вашого профілю в "Дії". У цьому додатку також буде можливість відстежувати, як нараховується та виплачується кешбек. Кошти у розмірі 10% надійдуть до вас до 20 числа наступного місяця.
Необхідно пам’ятати, що всі фінансові ресурси, виділені за листопад 2024 року, повинні бути витрачені не пізніше 31 січня 2025 року. Виплати за грудень надійдуть у лютому 2025 року, і їх можна буде використовувати до 2026 року. У разі, якщо ці кошти не будуть використані в установлені терміни, вони будуть повернуті до державної скарбниці.
Раніше можна було витрачати кешбек на товари та послуги. Зараз же, як повідомляє Міністерство економіки, лише на послуги.
Щоб переглянути повний список учасників програми, відвідайте сайт "Зроблено в Україні". Для цього натисніть на вкладку "Національний кешбек" у верхньому правому кутку, виберіть пункт "Споживачу" з лівої сторони, а потім клацніть на "Дізнатися більше". У описі програми знайдете посилання на слово "магазинах". Проте слід врахувати, що не всі товари та послуги, представлені цими продавцями, можуть бути частиною програми. Це залежить від того, чи були вони включені до списку самими магазинами.
Не підлягали участі в програмі підакцизні товари, такі як алкогольні напої, тютюнові вироби та паливо. Єдиним винятком стали безалкогольні вина та медові напої.
У цьому випадку необхідно внести всю суму в повному обсязі. Наприклад, якщо вартість медичних послуг становить 100 гривень, ви не можете сплатити 10 гривень карткою для "Національного кешбеку", а решту 90 гривень - іншим способом. Крім оплати послуг, ці кошти також можуть бути спрямовані на благодійність або використані для придбання військових облігацій.
Згідно з інформацією, наданою Міністерством фінансів України, фінансові надходження в рамках програми "Національний кешбек" не підлягають оподаткуванню.
Коли проєкт було запущено, виникло чимало дискусій щодо його безпечності для звичайних українців, оскільки при участі в програмі державі відкривається доступ до фінансових даних користувача, пов’язаних із використанням картки. Заступниця міністра економіки Надія Бігун підкреслила, що участь у програмі не несе жодних ризиків. Користувач надає згоду лише на передачу інформації про свої транзакції для нарахування відсотків, а всі ці дані не зберігаються і не передаються далі.
Різні фахівці в цілому підтримують цю точку зору. По-перше, Податкова служба може отримати інформацію про доходи лише в разі проведення конкретної перевірки або за рішенням суду, тому інспектор не має можливості дізнатися про заробітки без належних підстав. По-друге, захистом від занепокоєнь слугує обмежена сума кешбеку. Оскільки вона становить всього 3 тисячі гривень, у банків за такими досить незначними сумами зазвичай не виникає жодних запитань.
Згідно з інформацією від Forbes, загалом різні торгові мережі позитивно оцінюють вплив цього проєкту. Наприклад, представники АТБ зазначили, що спостерігалося невелике збільшення продажів товарів із відповідного переліку. Компанія Retail Group, що обслуговує бренди "Велмарт" і "Велика кишеня", повідомила про активніші покупки побутової хімії, дезінфекційних засобів та продуктів для прибирання.
За повідомленням пресслужби Приватбанку, а також даними Міністерства фінансів, українці й до відміни дії програми на товари не витрачали на них багато. Близько половини всіх грошей йшло на поповнення мобільного рахунку. Далі у списку оплата комунальних послуг та інтернету, а останніми є медичні послуги.
#вино #смартфон #Приватбанк #Ощадбанк #Укргазбанк #Українська гривня #Економіка #Українці #Товари #Міністерство фінансів (Україна) #Облігація (фінанси) #Банк #Гроші #Перший Український Міжнародний Банк #Державний експортно-імпортний банк України #Держава (політичний устрій) #Інтернет #Державний бюджет #Роздрібний магазин #АТБ-Маркет #Благодійність (практика) #Банк Кредит Дніпро #Глобус (банк) #Forbes (журнал) #Кешбек з дебетової картки #Монобанк (Україна) #Універсал Банк #Укрсиббанк BNP Paribas Group #Хімія