Німеччина на порозі важливих виборів: чому Росія підтримує Шольца, а новий канцлер виступає за постачання ракет Україні. Хто вийде переможцем?

Німеччина відіграє ключову роль у підтримці України, тому забезпечення стабільності та миру є значущим не тільки для німецького народу, але й для українців. Однак зараз ми спостерігаємо справжню політичну кризу у нашому головному європейському союзнику, що призводить до необхідності проведення дострокових виборів у Бундестазі, запланованих на 23 лютого 2025 року.

Численні німці відчувають втомленість від війни та стурбовані можливістю втягнення ФРН у конфлікт. Ці побоювання активно підживлюють проросійські політичні сили, зокрема партії "Альтернатива для Німеччини" та "Союз Сари Вагенкнехт". У цьому контексті Олаф Шольц обирає особливу стратегію, акцентуючи увагу на деескалації, а не на силових методах у ході передвиборчої кампанії.

Через певну політичну нестабільність існує загроза, зокрема у питанні подальшого постачання зброї в Україну. Зважаючи на це, український уряд наполягає на ухваленні рішення про подальші постачання зброї до дострокових виборів у Німеччині.

Про те, чого як Німеччина переживає досить непросте політичне життя та готується до позачергових виборів - у матеріалі OBOZ.UA

Шольц обошел судьбу Байдена.

Станом на сьогодні, Берлін вніс найбільший внесок у підтримку України серед усіх країн ЄС, проте політика канцлера Олафа Шольца викликає чимало запитань. В Україні його критикують за недостатню рішучість у питаннях вступу до НАТО та за відмову передати Україні далекобійні ракети TAURUS, які могли б суттєво зміцнити оборонні можливості в боротьбі з Росією. Партнери Шольца в коаліції стверджують, що він обирає "поміркований підхід", намагаючись збалансувати інтереси "яструбів" і "голубів", прагнучи надати необхідну допомогу Україні, не провокуючи при цьому Росію і не дратуючи пацифістськи налаштовану частину німецького суспільства. Однак така стратегія призвела до того, що він втратив підтримку практично всіх: як тих, хто вимагає більшої активності, так і тих, хто прагне до миру з Москвою.

Низькі рейтинги, які свідчать про те, що Олаф Шольц виявився найменш улюбленим політиком у Німеччині, змусили 78% громадян висловити критичне ставлення до нього. Це спонукало деяких представників Соціал-демократичної партії (СДПН) закликати Шольца наслідувати приклад президента США Джо Байдена і зняти свою кандидатуру з виборчої гонки. Пропонувалося замінити його на більш популярного міністра оборони Німеччини Бориса Пісторіуса під час позачергових виборів.

Офіційне рішення з цього приводу очікувалося незадовго до передвиборчої конференції партії 30 листопада. Але вже 25 листопада Пісторіус відмовився від своєї кандидатури і Олафа Шольца офіційно висунуто кандидатом у канцлери. Одноголосне рішення було ухвалено керівними комітетами СДПН.

Кремль під час роботи чинного канцлера?

Висування нині вкрай непопулярного канцлера, як кандидата на посаду, виглядає не логічним тільки на перший погляд. Так, СДПН та Шольц сьогодні значно програють фавориту перегонів - ХДД-ХСС і їхньому лідеру Фрідріху Мерцу, але здається, розпочинається партія з нейтралізації останнього.

Поки християнський демократ вже давно прагне забезпечити Україну ракетами Taurus, чинний канцлер продовжує ухилятися від цього кроку. Безумовно, Кремль, вочевидь, вважає за краще збереження на посаді нерішучого та підлеглого Шольца, а не обрання агресивного Мерца.

Шольц розпочав свою "гру" з "миротворчого дзвінка" до російського лідера Путіна, а напередодні продовжив цю лінію, підкресливши, як "незмінно" він і ніхто інший забезпечують, що Німеччина не зробить помилкових кроків у цьому "конфлікті".

"У такій війні важливо ретельно обміркувати, як діяти обачно і розумно, коли мова йде про конфлікт та мир," - підкреслив Шольц. Він також зазначив, що його країна не має права вдаватися до певних дій, таких як постачання далекобійних ракет або надання дозволу на удари вже переданою німецькою зброєю по цілях у Росії. Варто зауважити, що відповідно до опитування, цю думку підтримують 6 з 9 німців.

У Кремлі задоволено відреагували на заяви Шольца, кивнувши на них. Міністр закордонних справ РФ Сергій Лавров охарактеризував це як "відповідальний підхід". Тому не слід дивуватися, якщо Кремль вирішить "підігріти" побоювання Німеччини щодо можливого спалаху світової війни новими загрозливими сигналами, наприклад, черговим ударом "Орешніка" перед виборами в лютому. У такій ситуації такий крок може стати непрямою підтримкою для Шольца під час його передвиборчої кампанії, надаючи йому можливість активніше використовувати свою звичну стратегічну гру — уникнення ескалації конфлікту.

Партія Шольца прагне порозумітися з Путіним

Як відомо, Соціал-демократична партія Німеччини (СДПН) керує нинішньою коаліцією в країні. Ще в 1970-х роках ця політична сила активно прагнула до встановлення тісніших зв’язків з Москвою. Найвищої точки співпраці між Кремлем і Німеччиною було досягнуто за часів канцлера Герхарда Шредера, який представляв СДПН і нині вважається особистим знайомим Володимира Путіна.

Після 24 лютого 2022 року керівництво Соціал-демократичної партії Німеччини визнало свої помилки стосовно Росії, дистанціювалося від Москви та висловило підтримку Україні. Однак нещодавно новим генеральним секретарем став Маттіас Мірш, близький соратник Герхарда Шредера, який вже висловив бажання до налагодження відносин, зазначивши, що "Шредер досяг багатьох успіхів на посаді канцлера".

Є й інші факти того, що партія Щольца СДПН повільно, але невпинно дрейфує у проросійський бік. У східних землях соціал-демократи обговорюють коаліцію з проросійським BSW. Окрім того, повідомляється, що Берлін, а точніше СДПН, повільно налагоджує діалог з Москвою з листопада 2023 року, адже в німецькому істеблішменті "зростає контингент прихильників відновлення зв'язків з Росією, оскільки німецька економіка має проблеми". Вказують на фігуру Маттіаса Платцека - колишнього голову Соціал-демократичної партії за час канцлерства Герхарда Шредера.

Платцек відвідав Москву двічі: перший раз у листопаді 2023 року, а другий — у лютому 2024 року. Німецький інформаційний ресурс Die Zeit повідомив, що в листопаді 2024 року він планував відправитися до Баку, де мав зустрітися з Віктором Зубковим, який обіймав посаду прем'єр-міністра та очолював "Газпром", а також з іншими представниками російської влади. У своїй заяві Платцек підкреслив, що всі його подорожі, включаючи візит до Москви, були "особистими" і не були ініційовані жодною установою чи особою.

ХДС/ХСС - майбутні переможці, а Фрідріх Мерц ймовірний канцлер

Згідно з останніми опитуваннями, німецькі консерватори займають перше місце з 32% підтримки, що значно перевищує показники інших партій. Це є позитивним сигналом для України, оскільки програма консерваторів передбачає продовження надання "всеосяжної" допомоги Україні та підтримку її прагнення до вступу в ЄС і НАТО. Крім того, фракція вже двічі ініціювала в Бундестазі розгляд резолюції, що закликає до постачання німецьких крилатих ракет Taurus Україні. Отже, можна сподіватися, що у разі їх перемоги на виборах новий уряд почне постачання цих ракет.

На посаду канцлера від ХДС/ХСС висунуто Фрідріха Мерца, який має чітку репутацію затятого прибічника України в війні проти РФ. Він був одним із перших німецьких політиків, які відвідали Україну після початку російського повномасштабного вторгнення. На початку травня 2022 року, прибувши потягом до Києва, Мерц зустрівся з президентом України Володимиром Зеленським, а також оглянув наслідки російської окупації на Київщині. Згодом опозиціонер рекомендував Шольцу також приїхати до Києва, що чинний канцлер невдовзі й зробив.

Надалі Мерц постійно критикував чинний уряд ФРН за занадто мляву й недостатню підтримку Берліном України. Приміром, на думку Мерца, Німеччині не можна "стояти осторонь" у питанні постачання Україні західних бойових літаків. Так само Мерц не раз закликав Шольца надати українцям далекобійні ракети Taurus, а також посилити підтримку Сил оборони України іншими важливими видами озброєнь.

Україна може отримати дальнобійні ракети Taurus в разі перемоги Християнсько-демократичного союзу на дострокових виборах у Німеччині, а також якщо його лідер Фрідріх Мерц займе пост канцлера. Таку думку висловив Андрій Мельник, колишній посол України в Німеччині та теперішній посол в Бразилії.

Проблема "приятелей Путина"

Партії "Альтернатива для Німеччини" (AfD) та Лівий "Союз Сари Вагенкнехт", що мають тісні зв’язки з Росією, досягли вагомих успіхів на недавніх регіональних виборах. Обидва політичні утворення, як здається, об’єднані спільною підтримкою російської політики та її лідера Володимира Путіна, а також опозицією до подальшої допомоги Україні. Проросійські партії прагнуть підвищити свій вплив на всю країну, сподіваючись на успішні результати на прийдешніх виборах до Бундестагу, використовуючи тривоги німецького суспільства щодо можливості нової світової війни з ядерним компонентом.

Та Німеччина поступово оговтується від натиску проросійських ультраправих. Так, не так давно до Бундестагу внесено підписане 112 депутатами клопотання про заборону "Альтернатива для Німеччини". Автори ініціативи сподіваються на рішення з цього питання до наступних парламентських виборів. Чи вдасться це зробити, сказати важко.

Зварювання за допомогою ракет.

Питання про постачання ракет Taurus Україні планують винести на голосування в Бундестазі. Це ініціює Вільна демократична партія (СвДП) перед достроковими парламентськими виборами в Німеччині, про що повідомив голова фракції лібералів Крістіан Дюрр. Він вважає, що ця пропозиція має всі шанси на успіх, враховуючи позиції інших опозиційних партій, зокрема консервативного блоку ХДС/ХСС та "зелених".

Проте ХДС/ХСС найімовірніше утримається від голосування з цього питання, попри те, що блок виступає за початок постачання, звинувачуючи своїх парламентських колег у спробах здобути додаткові переваги напередодні позачергових виборів.

Йохан Вадефуль, заступник голови парламентської фракції ХДС/ХСС, заявив в інтерв'ю BILD: "СвДП протягом цього скликання неодноразово мала можливість підтримати наші пропозиції. Чому вони були проти тоді, а тепер раптово за, можна пояснити лише передвиборчою кампанією. Оскільки канцлер Шольц залишається проти, блок ХДС/ХСС не братиме участі у голосуванні на цьому етапі".

Зміна влади у Німеччині піде на користь Україні

Для виборців у будь-якій державі основним пріоритетом залишається їхній добробут, що безпосередньо пов'язано з економічною ситуацією в країні. На жаль, російська агресія проти України негативно вплинула на економіку багатьох європейських країн, включаючи Німеччину, що призвело до певних труднощів у політичному середовищі. Загалом, ситуація в Німеччині залишається досить стабільною, проте зміна влади виглядає неминучою. Мова йде про ХДС-ХСС і їхнього лідера Фрідриха Мерца, який має значні шанси стати новим канцлером. Якщо це станеться, це буде позитивним сигналом для України, адже Мерц не раз демонстрував свою підтримку Україні та виступав за посилення допомоги, як зазначив в ексклюзивному коментарі для OBOZ.UA народний депутат України, голова парламентського Комітету з закордонних справ Олександр Мережко.

Щодо Шольца, Олександр Мережко вважає, що українці повинні висловити йому вдячність, оскільки Німеччина, зокрема завдяки його дії на посаді канцлера, стала провідним європейським донором допомоги. Проте, оскільки Німеччина є потужною військовою державою, вона могла б надати ще більше підтримки.

"Та все ж останні дії з боку Шольца були не дуже позитивними. Я маю на увазі дзвінок і розмови з Путіним. Це, на мою думку помилка, адже надало можливість Путіну для того, щоб він міг говорити, що не є повністю ізольований з боку цивілізованих західних демократичних політиків. На жаль, в партії Шольца - СДПН, є два крила. Одне, трансатлантичне, яке розуміє небезпеку, яку становить Росія не тільки для України, а для європейської архітектури безпеки і для Німеччини. Але є й крило проросійське, що прагне порозумітися з Путіним за будь-якого розвитку подій", - говорить Олександр Мережко.

Олександр Мережко вважає, що цьому є відповідне економічне обґрунтування, адже німецька економіка колись істотно залежала від російських енергоресурсів. Політики, зокрема з партії СДПН, сподіваються на відновлення періоду доступних російських енергоносіїв.

"В будь-якому випадку, нам слід сподіватися на значнішу підтримку з боку ХДС-ХСС, адже ця партія має всі шанси на успіх на позачергових виборах до Бундестагу. Вона є найвідданішою нашою союзницею серед усіх політичних сил в Німеччині. Хоча варто відзначити, що "зелені" також активно підтримують Україну, їхня електоральна ситуація наразі виглядає досить складною", - підкреслив Олександр Мережко.

#НАТО #Газпром #Олаф Шольц #Європейський Союз #Європа #Росія #Економіка #Україна #Уряд України #Київ #Українці #Володимир Зеленський #Москва #Німеччина #Кремль (фортифікаційна споруда) #Демократія #Володимир Путін #Коаліція #Крилата ракета #Берлін #Газета. #Суспільство #Джо Байден #Парламент #Міністр оборони #CSU #Канцлер #Альтернатива для Німеччини #Соціал-демократична партія Німеччини #Канцлер Німеччини (1949 - дотепер) #Ультраправа політика #Консерватизм #Німці #Християнство #Бразилія #Зображення #Бундестаг #Християнсько-демократичний союз Німеччини #Вільна демократична партія (Німеччина) #Баку #Міністр закордонних справ (Україна) #Сергій Лавров #Час #Олександр Мережко #Андрій Мельник (офіцер)

Читайте також

Найпопулярніше
Замкнена вертикаль. Що таке Вищий антикорупційний суд і чому його створення бояться політики?
Запит на справедливість або популізм?
Субсидія за новими тарифами: чи вистачить в бюджеті грошей
Актуальне
В Україні внесено зміни до умов отримання фінансової допомоги від міжнародних партнерів -- Delo.ua
"Зустрічі Розумовських" перетворилися на відомий бренд.
Порошенко в рамках виступу в Council on Foreign Relations зазначив, що участь Північної Кореї у конфлікті стосується, в першу чергу, Сполучених Штатів, а не України.
Теги