Нова ракета: Як "Орешник" трансформувався в "Кедр" і кому направлені погрози від Путіна.

Атака на Дніпро новими балістичними ракетами: останні відомості.

Вранці 21 листопада російські війська здійснили потужний ракетний обстріл Дніпра. Серед інших засобів, вони використали аеробалістичну ракету "Кинжал", сім ракет Х-101 (з яких шість були перехоплені) та міжконтинентальну балістичну ракету.

"В Україні з'явилася нова російська ракета, що має характеристики, подібні до міжконтинентальної балістичної, зокрема щодо швидкості та висоти. Наразі тривають дослідження. Очевидно, що Путін використовує нашу країну як випробувальний полігон", - зазначив президент Володимир Зеленський.

Відомо, що ракету запустили з Астраханської області, де на полігоні Капустін Яр базуються комплекси РС-26 "Рубеж". Вони призначені для ядерних ударів на відстань до 6000 км. Від Капустіна Яру до Дніпра близько 800 км і випущена ракета була без бойової частини.

Зазначимо, що на удар очікували ще за день до цього, 20 листопада. Більш детальну інформацію можна знайти в матеріалі "Нова балістика? Що відомо про російську ракету РС-26 "Рубеж" і чому її почали обговорювати".

Фото: рятувальники ліквідують наслідки атаки на Дніпро 21 листопада (facebook.com/MNSDNE)

Інформація про можливий удар ракети "Рубеж" по Дніпру поширювалася як українськими, так і російськими Z-каналами. Сергій Лисак, керівник Дніпропетровської обласної військової адміністрації, підтвердив, що внаслідок атаки постраждало одне з промислових підприємств. Проросійські блогери заявили, що мішенню була фабрика "Південмаш".

Відео ймовірного удару з'явилися у Telegram-каналах. На них видно шість прильотів протягом кількох секунд, причому у кожному випадку боєприпас розпадався ще на кілька частин. Сильних вибухів на місці падіння було видно.

Представник Європейського Союзу Петер Стано охарактеризував використання міжконтинентальних балістичних ракет як новий етап ескалації. Він зазначив, що Путін знову ризикує у своїй ядерній стратегії. Німецький канцлер Олаф Шольц охарактеризував ситуацію як "жахливу ескалацію" внаслідок введення нової зброї. У свою чергу, Китай закликав усі сторони до "спокою та стриманості", що є характерним для його дипломатичного стилю.

У той же час, Київ організовує термінову зустріч Ради Україна-НАТО на рівні послів, яка відбудеться в наступний вівторок, 26 листопада.

Зазначимо, західні ЗМІ з посиланням на джерела у розвідках пишуть про ракету середньої дальності. Але це, скоріше, питання класифікації. Оскільки той же "Рубеж" на Заході вважають ракетою середньої дальності, тобто до 5500 км. У випадку з міжконтинентальною баллістикою Москва має попередити США, щоб не спровокувати сценарій удару у відповідь. Як з'ясувалося пізніше, таке попередження було.

Вечірнє виступ Путіна, в якому він оголосив про нову ракету, змінив правила гри. Він заявив, що напад на Дніпро був відповіддю на "агресивні дії країн НАТО", маючи на увазі удари балістичними ракетами ATACMS та крилатими ракетами Storm Shadow по Брянській і Курській областях.

"У бойових умовах було проведено в тому числі й випробування однієї з новітніх російських ракетних систем середньої дальності - у даному випадку з балістичною ракетою в без'ядерному гіперзвуковому оснащенні. Наші ракетники назвали її "Орешник", - заявив він.

За словами експерта, сьогодні неможливо протистояти таким системам, як "Орешник". Ці ракети вражають цілі на швидкості 10 Махів (приблизно 2,5-3 км за секунду). І, як стверджують, сучасні західні системи протиповітряної оборони не можуть їх перехопити.

Зображення: російська балістична система середньої дальності може представляти собою розвиток комплексу "Ярс" (Getty Images)

Оскільки це новітня експериментальна зброя, інформація про неї відсутня у відкритих джерелах. Вірогідна дальність її дії може досягати 5500 км, враховуючи російське визначення ракет середньої дальності. Найімовірніше, що основою для цієї моделі є РС-26 "Рубеж".

Цю інформацію озвучила представниця Пентагону Сабріна Сінгх. Тим часом, газета Financial Times, посилаючись на анонімного високопосадовця з українських військових, повідомила, що удар по Дніпру було завдано не "Орешником", а "Рубежем".

Небезпека такої ракети не лише у швидкості. Неможливо заздалегідь сказати, чи буде на ній, наприклад, ядерна боєголовка чи ні. Той самий аеробалістичний "Кинжал" можна спорядити кількома суббоєприпасами з невеликими ядерними бомбами. Не виключено, що щось схоже реалізовано в "Орешнику". У будь-якому випадку, все це поки що ворожіння на кавовій гущі, і про "Орешник" відомо лише те, що заявив Путін, каже військовий експерт Павло Нарожний.

Однак, відповідно до офіційної версії України, удар по Дніпру не здійснили за допомогою РС-26 "Рубеж" чи "Орешника". Як зазначило Головне управління розвідки Міністерства оборони, ймовірніше за все, 21 листопада російські війська використали балістичну ракету з комплексу "Кедр".

Час, що минув від старту до приземлення в Астраханській області, склав 15 хвилин. Ракета несла шість бойових одиниць, і кожна з них була укомплектована ще шістьма суббоєприпасами. На заключному етапі траєкторії швидкість перевищила 11 Махів.

За даними ГУР, раніше випробування "Кедра" проходили на полігоні Капустін Яр у жовтні 2023 та червні 2024 року. До розробки мобільного комплексу залучено низку підприємств російського ВПК у Москві, Волгограді та Воронежі.

Невизначеність зросла, адже це вже третя версія назви міжконтинентальної балістики за останній час. Проте, якщо спиратися на оцінки Пентагону, можна зробити висновок, що "Кедр" є продовженням "Рубежа", і доцільно використовувати термін "Орешник", повідомляє Defense Express.

Зображення: ракета "Кедр" подолала відстань у 800 км за 15 хвилин (deepstatemap.live)

У російських джерелах "Кедр" згадувався із нюансами. На початку 2021 року повідомлялося про старт проектування "стратегічного комплексу нового покоління" з такою назвою. А в одній із публікацій повідомлялося, що комплекс створюється на заміну менш мобільному та вразливішому МБР "Ярс". Також ворожа пропаганда писала, що проект "Кедр" включено до програми озброєнь до 2024 року, перехід на стадію дослідно-конструкторської роботи планувався на 2023-2024 роки, взяття на озброєння - до кінця 2020-х.

Мобільність даного комплексу надає значну перевагу, оскільки його запуск можна здійснити практично з будь-якої локації в Росії, що зменшує ризик ураження на землі. Крім того, існують захоплюючі відомості про те, що ракета призначена лише для швидкого набору висоти, після чого бойовий блок почне рухатися до цілі зі швидкістю близько 28 Махів, причому на малих висотах. У такому форматі бойовий блок стає практично недосяжним для сучасних систем протиповітряної оборони.

Однак Павло Нарожній все ж рекомендує покладатися на інформацію від ГУР. "Швидкість "Кедра" становить 11 Махів, що втричі перевищує показники відомого "Кинжала", - зазначив він.

Начальник військової розвідки Кирило Буданов зазначив, що станом на жовтень Росія могла створити "два чи трохи більше" дослідних зразків балістичної ракети "Кедр". За його словами, "Орешник" - це назва науково-дослідної роботи. Сама система називається "Кедр", це балістика середньої дальності, призначена для ядерних ударів. Про серійне виробництво не йдеться.

Аналітики Defense Express вважають, що "Кедр" може вважатися загальною назвою для нової системи, яка є наступним етапом розвитку МБР "Ярс". Існує ймовірність, що "Ярс" слугує базовою платформою для створення ракети середньої дальності з легким бойовим блоком на 5500 км, а також важкого варіанту для великих відстаней. Таким чином, "Кедр" може одночасно виконувати функції, притаманні "Орешнику" та "Рубежу".

Вчорашня промова Путіна була спрямована на західні держави, які надають військову допомогу Україні. Зарубіжні медіа по-різному інтерпретували його висловлювання.

Наприклад, Associated Press цитує експерта, який зазначає, що нові ракети "перевищують всі попередні розробки". Reuters повідомляє про занепокоєння, в той час як The New York Times, посилаючись на свої джерела в уряді, акцентує на можливій невідповідності ракети заявленим характеристикам Володимира Путіна.

Сам російський лідер натякнув, що у відповідь на удари ATACMS та Storm Shadow по російських об'єктах він має намір завдати ударів по цілям у США, Великобританії та Франції. "Рекомендую серйозно подумати правлячим елітам тих держав, які планують застосовувати свої військові сили проти Росії", - заявив він, погрожуючи.

Все це залякування Європи та США, які працюють над засобами доставки ядерних боєприпасів, і тепер Путін каже, що має нову гіперзвукову ракету з ядерною боєголовкою. З іншого боку, щоб змусити Захід припинити підтримку України, каже Нарожний.

"Суть усіх диктаторських режимів досить проста: подивіться, я божевільний, у мене є величезна ракета і я цією ракетою можу вдарити. Це робить Путін, це робить Кім Чен Ин, це роблять абсолютно всі диктатори", - розповів співрозмовник.

На його думку, реальна небезпека використання ракет з ядерними боєголовками відсутня. Адже атака на Київ, Дніпро чи будь-яке інше місто України, навіть з тактичними боєприпасами, вважається ядерним ударом по Європі.

"Путін має значну залежність від Європи, оскільки постачає їм газ і нафту, і не може просто так розірвати ці зв'язки. Крім того, китайський лідер Сі Цзіньпін рішуче виступає проти застосування ядерної зброї. В свою чергу, Путін повністю залежить від підтримки Сі, адже його економіка нині орієнтована на Китай," - зазначив експерт.

Водночас Нарожний зазначає, що можливий повторний удар подібною ракетою, проте вже в традиційному варіанті. І це може бути не лише черговою імітацією. "Це означає, що замість бетону у ракету можуть вкласти вибухівку. Це абсолютно здійсненно. Але оцінити вартість такого удару досить складно, йдеться про десятки мільйонів доларів", - додає він.

Фото: балістику середньої дальності можуть збивати комплекси типу американського THAAD (defense.gov)

Якщо врахувати можливу вагу боєголовки у 1,2 тонни, то з військової перспективи використання такої дорогої балістичної системи (без ядерного наповнення) втрачає сенс. Росія щоденно запускає 100-120 КАБів на Суми, Харків, Запоріжжя та інші прифронтові населені пункти, і їх загальна потужність значно перевищує.

"Якщо говорити про масовані обстріли на 100 ракет, то кожна типова крилата або балістична ракета несе до 500 кг. І приблизно до 10%, на жаль, проходять через нашу систему ППО. Якщо взяти 10 ракет, то отримуємо 5 тонн, які долітають. Що змінять 1,2 тонни на тлі цієї історії? Нічого, крім того, щоби посилити психологічний тиск", - зазначив Нарожний.

Психологічний тиск може загостритись через заяву з Кремля про те, що російські військові "розробляють методи інформування цивільного населення України у випадку нових ударів балістичними ракетами". Напередодні Путін також зазначив, що у разі використання системи "Орешник" мирним жителям буде заздалегідь "відкрито та публічно" рекомендовано залишити небезпечні райони.

"Цю тактику використовують для того, щоб спонукати українців звертатися до російських офіційних джерел, де вони отримують дози дезінформації та пропаганди. Це стратегія, спрямована на створення панічних настроїв. Важливо довіряти лише перевіреним офіційним джерелам України", - зазначає експерт.

На сьогодні Україні нема чим збивати гіперзвукову балістику середньої дальності. Спікер МЗС Георгій Тихий вважає, що західним партнерам варто задуматися над поставкою необхідних комплексів. За його словами, від союзників уже вимагають конкретних кроків, але розкривати деталі зарано.

Такі ракети наближаються до цілі на дуже високій швидкості, скидає десятки суббоєприпасів, завдання яких - "засіяти" велику територію. Теоретично збивати ракети до термінальної ділянки можна, наприклад, американським комплексом THAAD, каже Нарожний.

THAAD призначений для знищення балістичних ракет на відстані до 200 км та на висотах до 100-150 км. Його можливу передачу Україні оцінюють як навряд чи реальну, зокрема через значну вартість, адже ціна одного комплексу становить приблизно 3 мільярди доларів.

"А у нас поки навіть мова не йде про передачу такого комплексу. Ми довго Patriot випрошували. І до того ж, щоб захиститися напевно, THAAD потрібно прикрити як мінімум усі обласні центри. А у нас навіть Patriot стільки немає", - підсумував експерт.

Тим часом джерело РБК-Україна в Генштабі ЗСУ повідомило, що українська сторона ініціюватиме переговори з партнерами, щоб отримати засоби типу THAAD або забезпечити модернізацію Patriot до можливості збивати балістику середньої дальності.

#НАТО #Facebook #Китай #Європейський Союз #Європа #Росія #Україна #Президент (державна посада) #Київ #Володимир Зеленський #Москва #Китай (регіон) #Північна та Південна Америка #Швидкість #Московський Кремль #Збройні сили України #Росіяни #Володимир Путін #Ядерна зброя #Російська мова #Пентагон #Ракета. #Франція #Суми #Дніпро #Запоріжжя #Міністерство закордонних справ (Україна) #Сі Цзіньпін #Харків #Балістика #Боєголовка #Диктатор. #Балістична ракета #Головне управління розвідки (Україна) #Брянська область #Число Маха #Міжконтинентальна балістична ракета #Орешник #Астраханська область #Штормова Тінь #Капустин Яр #Протиракетна оборона #Битва на Курській дузі #ВО "Південмаш #Волгоград #Воронеж #Ассошіейтед Прес

Читайте також

Найпопулярніше
Замкнена вертикаль. Що таке Вищий антикорупційний суд і чому його створення бояться політики?
Запит на справедливість або популізм?
Субсидія за новими тарифами: чи вистачить в бюджеті грошей
Актуальне
ОВК зібралися разом для пришвидшення процесу реформування меліорації.
Національний кешбек: що це таке і як отримати свої кошти
Світовий банк виділив більше ніж 40 мільярдів доларів для надання допомоги Україні.
Теги