
Про це в коментарі для РБК-Україна повідомив Сергій Мамедов, який займає посаду віцепрезидента Асоціації українських банків та керує правлінням Глобус Банку.
"Звісно, існує досить велика спокуса в оцінці і прогнозах ситуації на валютному ринку прив'язатися до митної політики Сполучених Штатів. Однак у нас триває війна і, на щастя, вчасно вжиті монетарні заходи убезпечили український валютний ринок від провалля", - сказав він.
Банкір зазначив, що в Україні функціонує режим "керованої гнучкості", який поєднує в собі як державне регулювання валютного курсу, так і ринкові механізми, що визначають курсові ціни. Таким чином, у разі виникнення певних загроз для валютного курсу, Національний банк, будучи ключовим учасником ринку, має в своєму розпорядженні всі необхідні інструменти для запобігання різким коливанням курсів.
"Іншими словами, 10% мито з боку США не повинно вплинути на валютні курси. Особливо враховуючи, що США не займають провідну позицію серед імпортерів для України," - зазначає Мамедов.
Банкір представив такі статистичні дані. За підсумками 2024 року, обсяг доходу від експорту досягнув 38,9 мільярда доларів, що складає 61,6% від показників 2021 року. Приблизно 59% отриманого доходу надійшло в Україну з європейських держав, серед яких 57% — це країни ЄС. Експорт до Азії склав 25,6% від загального обсягу, в той час як до Африки — 7,6%, а до Америки — 3% (з яких 2,2% — до США). Експорт до Австралії та Океанії становить лише 0,06% від загальної суми.
"Таким чином, 10% мита від США не повинно радикально змінити співвідношення українського експорту", - сказав він.
Мамедов підкреслив, що ідея про можливість нової світової рецесії, вже обговорювана економістами, не може бути ігнорована, хоча причина цього явища не зводиться лише до митної політики США. "Існує безліч невирішених питань, що більше стосуються глобального мирного співіснування. Якщо у світі зростуть витрати на оборонну промисловість, думаю, термін "рецесія" стане зовсім недоречним", – зазначив він.
Проте для України найважливішим питанням залишаються перспективи завершення війни і умови, на яких це відбудеться. "Від цього залежить, по суті, абсолютно все", - стверджує віцепрезидент Асоціації українських банків.
"Якщо нам доведеться зіткнутися зі спадом у зовнішньоекономічній діяльності, зокрема зі зниженням експорту, внаслідок глобальної економічної кризи, адже нові мита торкнулися більшості наших країн-партнерів, зокрема й Європейського Союзу, це, безумовно, вплине на обсяги міжнародних валютних резервів. Саме вони є головним джерелом для Національного банку України у проведенні валютних інтервенцій на ринку", - зазначив він.
Рівень міжнародної фінансової підтримки, що дозволяє Україні компенсувати бюджетний дефіцит, має суттєве значення. Будь-яке зменшення обсягів допомоги в цьому та наступному роках може мати серйозні наслідки для країни. "Проте, на мою думку, основним чинником, що впливає на українську економіку, залишається війна", - зазначив Мамедов.
#Національний банк України #Європейський Союз #Європа #Економіка #Імпорт #Україна #РБК-Україна #Товари #Північна та Південна Америка #Експорт #Українська мова #Економічна криза #Дефіцитні видатки #Золотовалютні резерви #Валютний ринок #Азія #Африка #Австралія #Мито (податок) #Рецесія #Асоціація українських банків #Острівна Океанія #Зовнішньоекономічна діяльність