Прагнення громадян та підприємств максимально інвестувати на валютному ринку в період зимових свят стало ключовим фактором швидкої девальвації наприкінці грудня.
Нещодавно зимові свята асоціювалися з тим, що, коли людина намагалася продати валюту, касири відповідали, що у них немає гривень для покупки. А "трударі" з чорного ринку хоча й мали гривню, але встановлювали надзвичайно низькі курси для прийому долара, євро та злотого. У передсвяткові дні маржа валютників сягала неймовірних висот. Проте, за останнє десятиліття національна валюта втратила в ціні в п’ять разів. Відтоді листопад і грудень стали не стільки часом для продажу валюти, скільки справжнім бумом попиту на долари та євро.
Не став винятком і цей рік. Єдиний день останніх двох місяців, коли продаж валюти трохи перевищував її купівлю, припав на передріздвяний вівторок, 24 грудня. Протягом року люди економили, але напередодні свят вирішили потішити себе та близьких, придбавши більше продуктів для святкового столу, тому почали розмінювати свої заощадження.
Зовсім небагато експертів прогнозували, що долар наприкінці поточного року таки подолає психологічну планку в 42 грн за долар США, але це таки сталося на міжбанку. НБУ станом на 24 грудня встановив курс 41,99 грн/дол. Це історичний рекорд. Але міжбанк успішно перескочив цей рівень, а готівковий ринок уже тестує наступні проміжні зупинки на шляху до позначки 43 грн/дол. Враховуючи темпи девальвації гривні, такий рівень, ймовірно, буде дуже швидко подоланий.
Валютний ринок України став схожим на "місто", де всі автомобілі їдуть в одному напрямку. Так звана контрольована девальвація часом вимагає непропорційно великих обсягів валютних вливань. Через це служба порятунку не завжди може впоратися з ситуацією. Станом на 20 грудня 2024 року регулятор на міжбанківському ринку за поточний рік продав 32,9 млрд доларів, тоді як купівля склала всього 126 млн доларів, що є незначною сумою.
У фіналі року грудень зіграв важливу роль. Саме в цей місяць валютний ринок встановив ряд нових рекордів щодо курсу долара.
Зовсім недружні умови залучення коштів юридичних і фізичних осіб у банківську систему також спричиняють поступовий перетік гривневих доходів і заощаджень у валютну подушку або навіть в інші юрисдикції.
Деякі представники великих європейських фінансових установ в Україні виявляють небажання залучати гривневі кошти. Зокрема, починаючи з 1 листопада, вони знизили ставку нарахування відсотків з 6,5% до 4,5% річних на річні гривневі вклади. Хоча українські банки пропонують значно вищі ставки, навіть ці підвищені відсотки не покривають реальний рівень інфляції.
Весь фінансовий сектор вже тривалий час пропонує надзвичайно низькі відсоткові ставки на валютні вклади. У минулому році окремі банки навіть встановлювали негативні відсотки на валютні депозити. А річні ставки в межах 0,25-1,5% важко вважати привабливою винагородою.
Проте вже наступного року, внаслідок зменшення зовнішніх трансфертів, винагорода за розміщення валюти у фінансових установах, ймовірно, суттєво зросте. Але чи не стане це занадто пізно? Адже вже тепер політика, що стимулює виведення валютних заощаджень, призводить до відтоку особистих фінансів за кордон.
Зокрема, у сусідній Польщі деякі провідні державні банки без проблем обслуговують українських клієнтів, які постійно мешкають в Україні. Для цього потрібно лише стандартна "біометрика" і, в окремих випадках (коли йдеться про значні суми у євро або злотих), документ, що підтверджує доходи, перекладений польською. Крім того, податок на відсотки з депозитів у Польщі становить лише 19%, тоді як в Україні, з урахуванням нових податкових реформ, він вже досяг 23%.
Традиційний грудневий сплеск бюджетних витрат, політика девальвації валюти, прискорена інфляція, а також значне і несподіване уповільнення зростання ВВП у третьому кварталі (четвертий квартал обіцяє повторення цієї тенденції)... До цього додається негативний інформаційний фон: складна економічна ситуація, нестабільність на ринку праці, очікування нових комунальних тарифів для населення та бізнесу, дефіцит енергетичних ресурсів тощо. Відтак, прагнення учасників ринку "перевести" свої активи в долари та євро є цілком зрозумілим.
Як наслідок -- пікові за 2,5 року значення валютних інтервенцій на міжбанку. Лише за один із тижнів грудня на підтримку гривні витрачено із засік НБУ рекордні 1,42 млрд дол. Ще в першій половині минулого року така сума зазвичай витрачалася за весь місяць. А в мирні часи її могло б вистачити навіть на рік.
У жовтні населення України продало комерційним банкам готівкової та безготівкової валюти на суму 1,611 млрд дол., а придбало на 3,006 млрд дол. Чиста купівля валюти становила 1,394 млрд дол. Тобто купили протягом місяця рекордну за останні 12 років суму. В листопаді відповідні цифри були лише трохи меншими.
Протягом наступних 12 місяців обсяги скупки валюти перевищать 11 мільярдів доларів. Чистий обсяг купівлі (різниця між купівлею та продажем) цього року в 2,3 рази перевищує минулорічні дані.
Технічний аналіз також свідчить про несприятливі тенденції для гривні. Наприклад, давайте розглянемо темпи девальвації нашої національної валюти в поточному році. На початок січня курс долара був приблизно 38 гривень. А вже на 24 грудня він досяг рівня 41,99 грн на міжбанківському ринку (для готівки цей курс ще вищий).
Таким чином, очікувана середньорічна девальвація гривні у 2024 році становитиме 10,5%. Згідно з методологією експертів валютного ринку, на кінець наступного року курс долара може сягнути 46 гривень 39 копійок.
Безумовно, неможливо точно математично прогнозувати валютні курси. Тим не менш, аналіз обсягів зовнішніх трансакцій на 2024 та 2025 роки, психологічний клімат на ринку та співвідношення золотовалютних резервів підказують, що в наступному році темпи девальвації гривні, ймовірно, будуть подібними до тих, що спостерігаються зараз. Звісно, за умови, що не виникнуть якісь неочікувані фактори, такі як "білі", "чорні" або "сірі" лебеді, або навіть їхній численний натовп.
Шалене скуповування валюти в Україні триває. Добре, що Нацбанк на фініші року затоварений валютою фінансових союзників. Він усе ще рясно "засіває" ринок. От і зараз, після того як гривня занадто швидко провалилася за "42", лише чергові валютні інтервенції від НБУ у фантастичних розмірах змогли на Різдво трохи заспокоїти міжбанк.
Рано чи пізно настане момент, коли задовольнити такий великий попит стане неможливим. Як же тоді підтримуватимуть величезний гривневий обсяг, що існує у вигляді короткострокових депозитів у банках?
Відсоткова ставка, на прикладі Туреччини, не завжди справляється з роллю амортизатора. Тому ризики виникнення форс-мажорних ситуацій на валютному ринку України все ж таки присутні. Історично, американський долар, євро та інші фіатні валюти втрачають свою вартість. Однак в Україні найближчим часом не варто очікувати значного здешевлення ні долара, ні євро, ні злотого. Висока вартість валюти в Україні стала своєрідною математичною константою.
Кожен має право самостійно вирішувати, чи варто покладатися на методи технічного аналізу, так само як і визначати, де оптимально розмістити свої фінанси до та після святкування Нового року.
#Інфляція #Національний банк України #Українська гривня #Бізнес #Банк #Євро #Машина. #Попит #Туреччина #Польське золото #Політика #Друга Польська Республіка #Фізична особа #Долар США #Девальвація #Заощадження #Золотовалютні резерви #Валютний ринок #Валюта #Юрисдикція #Депозитний рахунок #Одиниця виміру #Чорний ринок