Олександр Левченко: У Будапешті звучить угорський чардаш під звуки російської балалайки -- Блоги | OBOZ.UA

Прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан висловив занепокоєння, що вступ України до Європейського Союзу може суттєво зашкодити угорській економіці. Цю інформацію опублікувало провідне угорське видання Magyar Nemzet. За словами Орбана, Угорщина за три роки повномасштабної агресії Росії понесла значні фінансові втрати, оскільки країни ЄС направляють кошти на підтримку Києва. Він також прокоментував ймовірний вступ України до ЄС до 2030 року, назвавши це рішення небезпечним для угорського ринку.

В нього викликало особливий гнів пропозиція взяти спільний кредит в рамках ЄС для подальшої фінансової допомоги Україні. "Якби це дійсно було вигідно угорському народу, вони б підтримали вступ України до ЄС, але наша країна заплатила б за це додаткову ціну", - зазначив прем'єр-міністр Угорщини. Він підкреслив, що Угорщина не стикалася б із такими економічними труднощами, якби кошти, передані Україні, залишилися в європейській економіці. Орбан також зауважив, що Брюссель не зможе самостійно забезпечити підтримку Україні, і тому пропонує взяти величезний кредит для її фінансування. Він закликав до обережності, щоб Європа не опинилася в борговій пастці.

Угорський прем'єр давно відомий критичними заявами в бік України. Він неодноразово блокував допомогу Україні, яка захищається він російського вторгнення, а також виступав проти її євроінтеграції. У березні ц.р. уряд Угорщини ініціював офіційне опитування серед своїх громадян про те, чи вважають вони доцільним вступ України до ЄС. Такий референдум триватиме до 20 червня. Проте, підхід угорської влади важко назвати прозорим, адже у бюлетені для опитування було додано інформаційні листи, у яких перерахувалось начебто сім "ризиків" вступу України до ЄС. Орбан ініціював національне опитування, в якому закликав громадян голосувати проти членства України в ЄС, і сам публічно проголосував "проти". Політик запевняє угорців, що вступ України до Європейського Союзу може поставити під загрозу досягнення Угорщини. Водночас угорська опозиційна партія "Тиса" провела альтернативне опитування, яке показало, що понад 58% опитуваних підтримують майбутнє України в Євросоюзі.

"Вчинки угорського прем'єра продиктовані внутрішньополітичною боротьбою перед виборами 2026 року", вважає президент України Володимир Зеленський. За його словами, угорський урядовець втягує Україну у вибори в своїй країні та робить "дуже небезпечні речі". Президент В.Зеленський розповів про відкриття трьох кластерів для України в ЄС, підкресливши, що всі країни-члени підтримують цей крок, окрім Угорщини. За його словами, технічну готовність до відкриття кластерів Україна планує до середини літа, попри те, що зустрічі з угорськими представниками не принесли конкретних результатів. В.Зеленський сказав, що угорська влада намагається "накручувати" своїх громадян, але зазначив, що цей підхід не принесе вигоди в довгостроковій перспективі.

Уряд Віктора Орбана демонструє постійну опозицію до рішень, які підтримують Україну в її боротьбі з російською агресією. Це може мати серйозні наслідки для самої Угорщини в найближчому майбутньому, як зазначає британське видання The Guardian. За інформацією джерела, у Європейському Союзі обговорюється можливість позбавлення Угорщини права голосу при ухваленні спільних рішень. Хоча процес ще на початковій стадії, вже існує юридична база для цього. Відповідно до статті 7 Договору про ЄС, можуть бути введені санкції проти країни-члена, яка систематично порушує основи демократії. "Спроби Будапешту заблокувати підтримку України з боку ЄС можуть призвести до перегляду відносин, особливо в часи, коли прем'єр Орбан стикається з найбільшим політичним викликом за багато років від Петер Мадяра", - йдеться в повідомленні The Guardian. Фрідріх Мерц, який незабаром займе пост канцлера Німеччини, вже оголосив про намір активізувати вплив на країни, які нехтують демократичними цінностями, включаючи угорську політичну еліту. У ЄС знайшли спосіб обійти постійні вето Угорщини в питаннях, що стосуються підтримки України. Зокрема, нова заява Європейської Ради була оприлюднена після узгодження 26 країнами-членами. Як повідомляє Politico, звичайні правила ЄС вимагають одностайності всіх 27 країн для публікації спільної заяви від імені Європейської Ради, але цього разу було ухвалено інше рішення: текст, погоджений 26 країнами, був включений до інших резолюцій та опублікований як офіційний висновок Європейської Ради. "Це стає новою нормою, і вона є корисною для реалізації політичних намірів", — наводить слова високопосадовця ЄС видання. Європейський чиновник також зазначив, що "вето Угорщини враховується, але швидко ігнорується". У ЄС підкреслили, що Орбан отримав багато можливостей, але відмовився від співпраці.

Тим часом міністр закордонних справ Угорщини Петер Сійярто знову висловив свої претензії до України, стверджуючи, що права угорської меншини в Закарпатті нібито піддаються утиску. Він зазначив, що з 2015 року Київ не відновив угорцям їхні втрачені права, і доки це не буде виправлено, Будапешт продовжить блокувати євроінтеграційні прагнення України. В українському уряді, у свою чергу, запевняють, що всі проведені реформи відповідають європейським стандартам і не порушують права національних меншин. Віце-прем'єрка Ольга Стефанішина повідомила, що 12 травня поточного року стане вирішальним моментом для подальших переговорів між Україною та Угорщиною щодо зняття "вето" на євроінтеграційний курс Києва. За її словами, новий раунд перемовин покаже, чи можливий реальний компроміс, чи Будапешт продовжить блокувати розширення ЄС. Нагадаємо, що 29 квітня українська делегація відвідала Будапешт із метою переконати угорських партнерів зняти свої заперечення. Київ представив пропозиції, що стосуються виконання вимог Угорщини у сфері захисту прав національних меншин, зокрема в питаннях освіти, реалізації нового законодавства та забезпечення культурних прав угорської громади. Ольга Стефанішина підкреслила, що переговори 12 травня ґрунтуватимуться на 11 узгоджених пунктах. Україна готова зробити "все можливе і неможливе", щоб зняти угорське "вето" та відновити процес переговорів про вступ до ЄС.

У Будапешті варто пам'ятати, що коли Угорщина приєдналася до Європейського Союзу в 2004 році, Німеччина та Франція також могли б висловити занепокоєння щодо можливого негативного впливу на свої національні сільськогосподарські сектори та економіки. Тепер же кошти ЄС будуть розподілятися не лише серед виробників з Німеччини та Франції, а й на потреби нових членів, таких як Угорщина. Берлін і Париж мали можливість провести національні опитування та додати до референдумів аргументи, які б пояснювали, чому вступ Угорщини до ЄС може зашкодити їхнім робітникам і підприємцям. Вони могли б це зробити, але не зробили, оскільки усвідомлювали важливість принципів європейської солідарності. Крім того, Москва не ставила перед ними завдання, як це робить зараз з Орбаном. Настав час угорському прем'єру перестати приховуватися за так званими національними інтересами, адже вони існують в кожній країні-члені ЄС, і відмовитися від відкритої лобістської діяльності на користь Кремля в межах Євросоюзу. Європейці втомилися спостерігати, як Орбан танцює угорський чардаш під російську балалайку.

#референдум #Європейський Союз #Європа #Росія #Економіка #Україна #Київ #Володимир Зеленський #Президент України #Москва #Брюссель #Міжнародні санкції щодо Росії (2014—дотепер) #Німеччина #Демократія #Політик #Прем'єр-міністр #Російська мова #Угорщина #Берлін #Угорці #Компроміс #Опозиція (політика) #Канцлер Німеччини (1949 - дотепер) #Агресивна війна #Франція #Міністерство закордонних справ (Україна) #Віктор Орбан #Будапешт #Вето #Прем'єр-міністр Угорщини #Європейська Рада #Європейська інтеграція #Закарпатська область #Реалізація #Гардіан #Виборче право #Magyar Nemzet

Читайте також

Найпопулярніше
Замкнена вертикаль. Що таке Вищий антикорупційний суд і чому його створення бояться політики?
Запит на справедливість або популізм?
Субсидія за новими тарифами: чи вистачить в бюджеті грошей
Актуальне
Україна та Франція успішно завершили підписання всіх угод в рамках грантової угоди.
Польща виступає за прийняття 17-го пакета санкцій ЄС проти Росії до 1 липня.
Фіцо висловив незгоду з ініціативою Єврокомісії про відмову від російських енергоресурсів.
Теги