У лютому в Україні можливе підвищення цін на молочні вироби та окремі види овочів, в той час як ціни на яйця продовжать знижуватись. Серед ключових нововведень – зміна регулювань стосовно грошових переказів та останні дні для подачі заявок на програму "Зимова підтримка".
Дізнайтеся, що підготував лютень для українців та які важливі нюанси слід врахувати, в нашому матеріалі на OBOZ.UA.
Перерахунок пенсій не відбудеться, проте підвищення планується на березень.
В Україні в лютому перерахунок пенсій не очікується. При тому в лютому може з'явитись остаточне рішення щодо розміру березневої індексації. Зараз у проєкті бюджету Пенсійного фонду передбачено індексацію пенсій у розмірі 10%. Проте коли розроблювали цей документ, ще не було даних щодо розміру інфляції. А вона виявилась значно більшою, ніж раніше очікували (11,2% замість 9,7%).
Точний розмір індексації буде відомий тільки ближче до березня, коли офіційна статистика підрахує динаміку зарплат та інфляцію. Нагадаємо, що розмір індексації становить суму половини від річної інфляції та половину від динаміки зростання зарплат за останні три роки.
Під час березневої індексації пенсія буде підвищена на певний коефіцієнт лише для тих, хто отримує виплати, розраховані за формулою. Це може призвести до ситуації, коли навіть після підвищення, наприклад, на 8%, пенсія, що обчислюється за формулою, складе 1 328,4 грн, у той час як фактично виплачуватимуть 2 361 грн.
Не планується підвищення "нових" пенсій. Індексація має на меті "осучаснити" вже існуючі виплати. Тому особи, які вийшли на пенсію в останні кілька років, не отримають перерахунок. Крім того, діють певні обмеження. У 2024 році уряд запровадив тимчасові ліміти на максимальний розмір індексації пенсій. Зокрема, збільшення виплат внаслідок індексації обмежено до 1,5 тисячі гривень для всіх пенсіонерів і отримувачів страхових виплат, незалежно від їх категорії. Мінімальне підвищення встановлено на рівні 100 гривень. Проте, які будуть зміни у 2025 році, поки що невідомо.
Субсидії: які очікування чекають на українців?
В Україні з 29 січня стартувала нова програма субсидій для оренди житла, призначена для внутрішньо переміщених осіб (ВПО). Заявки на отримання цієї допомоги вже можна подавати. Розмір субсидії буде визначатися індивідуально для кожного заявника. Однак, Міністерство соціальної політики зазначило, що існує ряд загальних умов, які повинні виконувати всі учасники програми.
Як визначать розмір виплат:
З 29 січня внутрішньо переміщені особи отримали можливість подавати документи для отримання нової субсидії. Оформити субсидію на оренду можна буде як в сервісному центрі Пенсійного фонду (ПФУ), так і онлайн через портал електронних послуг цього фонду. Для онлайн-оформлення необхідно мати електронний підпис як власника житла, так і ВПО.
Для реалізації процесу знадобляться обов'язкові документи: договір оренди (у відповідному форматі) та заява (також у визначеній формі). Додатково, якщо виникне така потреба, слід підготувати копії документів, які підтверджують повноваження законного представника, опікуна, піклувальника, батьків-вихователів або інші документи, що підтверджують специфічні обставини.
Документи повинні бути надані особисто власником житла або внутрішньо переміщеною особою. У випадку, якщо власник знаходиться в іншому регіоні або за межами країни, є можливість подати заяву через інтернет. Законний представник власника житла, який має відповідну довіреність, також має право підписати заяву та договір оренди від його імені.
Тисяча гривень від президента Зеленського: фінальний місяць.
В Україні 28 лютого завершиться період подачі документів для отримання "1000 грн від Зеленського". Так, кожен громадянин, який перебуває на території України (окрім тимчасово окупованих), може отримати одноразову виплату в 1000 грн. Витратити отримані кошти необхідно до кінця 2025 року.
Як оформити заяву на отримання виплати:
Але для запобігання нецільовому використанню коштів у програму інтегровано аналітичні механізми. Зокрема, на початку запуску виявили, що деякі мобільні оператори пропонували послуги переведення грошей у готівку. Цю лазівку було оперативно закрито, аби програма відповідала своїй меті - підтримувати населення та стимулювати українську економіку.
Перекази обмежать, але не для всіх
З 1 лютого в Україні набирають чинності нові обмеження на карткові перекази. Без надання офіційних документів, що підтверджують доходи, громадяни зможуть відправляти до 150 тисяч гривень на місяць (для категорій з низьким та середнім ризиком). Для клієнтів, яких банки відносять до категорії з високим ризиком (наприклад, високопосадовців або тих, хто часто проводить підозрілі транзакції), ліміт буде обмежено до 50 тисяч гривень на місяць.
У цьому контексті мова йде про перекази між картками, як зазначено в Меморандумі, що стосується прозорості на ринку платіжних послуг. Цей документ був підписаний представниками банківських асоціацій та провідними українськими банками ще 10 грудня в Національному банку України. Пізніше більшість українських банків також приєдналася до підписання меморандуму.
Якщо документально підтвердженого доходу немає, то банки зобов'язуються встановити ліміти (поширюватимуться на перекази за реквізитами IBAN) на операції:
для клієнтів із середнім та низьким рівнем ризику - згідно з установленими лімітами та термінами поетапного виконання:
Обмеження не поширюватимуться на транзакції з переведення коштів між рахунками, що належать одному клієнту в одному банку. Якщо клієнт надасть документи, які підтверджують його доходи, що перевищують встановлені ліміти, банки виконуватимуть перекази в межах зазначеного доходу.
Також, під час обслуговування, клієнт має можливість звернутися до надавача платіжних послуг, який є учасником Меморандуму, з проханням про збільшення встановленого ліміту, при цьому необхідно надати документальне підтвердження наявності коштів.
Варто підкреслити, що раніше Дмитро Мусієнко, член правління ПриватБанку, відповідальний за роздрібний бізнес, у коментарі для OBOZ.UA зазначив, що обмеження, прописані в Меморандумі, стосуються виключно переказів, які виконують фізичні особи на рахунки інших контрагентів через банківські картки або реквізити IBAN, як в Україні, так і за її межами. При цьому ці ліміти не діють на платежі за товари та послуги, зокрема на оплату комунальних рахунків чи покупки в магазинах, оскільки вони не вважаються переказами між контрагентами.
"Крім того, ліміти не стосуватимуться переказів, зроблених з рахунків клієнтів, які мають підтверджене джерело доходу (наприклад, зарплати), або клієнтів, що виконують волонтерські обов'язки. ПриватБанк заздалегідь сповіщає своїх клієнтів, коли залишок ліміту зменшується до 50% або 80%. Це дозволяє ефективно управляти фінансовими операціями та уникати можливих обмежень. Банк також заздалегідь повідомляє про зміни в лімітах, щоб клієнти могли вчасно коригувати свої фінансові плани", - пояснив він.
#бюджет #Приватбанк #Овочевий #Інфляція #Національний банк України #Українська гривня #Українці #Володимир Зеленський #Товари #Банк #Українська мова #Документ #Фізична особа #Онлайн #Роздрібний магазин #Готівка #Повноваження #Пенсія #Пенсійний фонд України #Внутрішньо переміщені особи #Субсидія #Платіжна картка #Контрагент