Геннадій Васьків у мерчі благодійного фонду Все для Перемоги, через який він, ймовірно, привласнив благодійну допомогу з Естонії
29 листопада Печерський районний суд Києва ухвалив рішення про затримання Геннадія Васьківа, колишнього заступника мера Львова, якому Державне бюро розслідувань висунуло підозру в привласненні благодійних коштів з Естонії. У березні 2024 року Васьків залишив Україну, скориставшись системою "Шлях" під приводом перевезення гуманітарної допомоги, і з того часу не повернувся. 15 листопада йому було офіційно повідомлено про підозру відповідно до частини 3 статті 201-2 Кримінального кодексу України, документи були передані через його близьких родичів та адвоката.
Згідно з інформацією, оприлюдненою у матеріалах кримінального провадження, яке знаходиться в судовому реєстрі, Державне бюро розслідувань (ДБР) розпочало справу щодо можливого привласнення благодійних коштів з Естонії 24 березня 2023 року. Слідчі вважають, що у 2021 році Геннадій Васьків спільно зі своїм партнером заснували товариство з обмеженою відповідальністю "Айсі Констракшн", хоча справжнім засновником компанії був їхній давній знайомий Олександр Чернов. За відомостями слідства, Васьків і його спільник на власний розсуд обирали кандидатів на різні посади в компанії, а також через Чернова перевели на рахунки підприємства 1,3 мільйона гривень.
Після початку повномасштабного вторгнення спільник запропонував Геннадію Васьківу ліквідувати компанію "Айсі Констракшн", але він вирішив відмовитися від цієї ідеї та запропонував зняти кошти з рахунків фірми, щоб далі самостійно нею керувати. У грудні 2022 року він вніс у бенефіціари компанії свою невістку Марту Люту, дружину рідного брата. Ці дані слідчих підтверджуються інформацією з аналітичної системи YouControl. В той же час директором ТзОВ призначили Романа Панасюка, колишнього керівника управління економіки ЛМР та співзасновника громадської організації "Все для Перемоги".
У березні 2022 року Геннадій Васьків створив благодійний фонд "Все для Перемоги", через який у травні уклав меморандум про партнерство з естонською благодійною організацією MTU Slava Ukraini, засновницею якої була естонська депутатка Йоганна-Марія Лехтме. У серпні 2022 року, як стверджує слідство, Геннадій Васьків вирішив привласнити благодійні пожертви, які збирає MTU Slava Ukraini. Для реалізації свого плану він залучив ТзОВ "Айсі Констракшн". Зокрема гроші естонських благодійників він виводив на рахунки підконтрольної йому фірми "Айсі Констракшн". Слідство вважає, що ціни на товари, які купували за пожертви, були завищені. Таким чином, за період із вересень 2022 року по березень 2023 року Васьків вивів на рахунки підконтрольної фірми 1,55 млн євро (понад 59 млн грн за актуальним курсом НБУ).
Працівники компанії "Айсі Констракшн" також брали участь у волонтерській діяльності благодійного фонду "Все для Перемоги". На даний момент слідчим не вдалося підтвердити їх участь у розкраданні благодійних коштів, проте в матеріалах справи вказано, що за вказівкою Геннадія Васьківа вони отримували від естонського фонду значно більші суми, ніж необхідно для закупівлі гуманітарної допомоги. Внаслідок завищення цін на товари керівник фонду міг заволодіти понад 18 мільйонами гривень.
Крім цього, Геннадія Васьківа підозрюють у привласненні 772 тис. грн від Європейського інвестиційного банку. Його фонд через фірму-прокладку "Айсі Констракшн" мав постачати самозігріваючі продуктові набори, вартість яких також завищили.
У бесіді з ZAXID.NET Олександр Чернов, колишній партнер по бізнесу Геннадія Васьківа, розкрив, що благодійний фонд дійсно використовував компанію "Айсі Констракшн" як канал для виведення коштів. Коли Чернов дізнався про це та повідомив Васьківу про своє рішення припинити співпрацю, його усунули від управління компанією. Він також підкреслив, що зазнавав тиску з боку колишніх колег та став жертвою фальсифікації нової кримінальної справи проти себе.
15 листопада слідчі висунули Геннадію Васьківу обвинувачення за частиною 3 статті 201-2 Кримінального кодексу України, що стосується зловживання благодійними пожертвами в цілях отримання прибутку під час воєнного стану в особливо великих масштабах. За ці дії йому загрожує тюремний термін від 5 до 7 років з можливістю конфіскації майна. Повідомлення про підозру отримали його родичі та адвокат. Детективи також звернулися до суду з проханням обрати запобіжний захід у вигляді арешту, вказуючи на те, що, як колишній заступник міського голови Львова, він має зв'язки в Львівській обласній державній адміністрації, що може дозволити йому отримати дозволи на виїзд за кордон, аби уникнути відповідальності та затягувати розслідування.
Однак у матеріалах справи вказано, що 21 березня 2024 року Геннадій Васьків виїхав з України під виглядом перевезення гуманітарної допомоги через систему "Шлях". Кордон він перетнув у пункті пропуску "Шегині". Станом на 15 листопада в Україну він так і не повернувся. На його сторінці у Facebook, де він раніше активно рекламував свою благодійну діяльність, останній допис датований 11 березня. Соцмережі БФ "Все для Перемоги" взагалі не активні з травня 2023 року, а домен сайту виставлений на аукціон. Під час вручення підозри його родичі повідомили слідчим, що він планував повернутися в Україну для закриття благодійного фонду.
ZAXID.NET намагався зв’язатися з Геннадієм Васьківим, використовуючи різноманітні месенджери та соціальні мережі, але на момент виходу матеріалу не отримав відповіді. Крім того, редакція кілька разів телефонувала на його діючий номер, проте він не відповів.
Слідчі повідомили, що в процесі кримінального розслідування Геннадій Васьків кілька разів отримував запрошення для надання свідчень, проте жодного разу не з'явився. У зв'язку з цим, правоохоронні органи звернулися до суду з проханням дозволити його арешт для обрання запобіжного заходу у вигляді 60-денного ув'язнення.
29 листопада суддя Печерського районного суду Києва Світлана Шапутько задовольнила клопотання слідчих і надала дозвіл на затримання Геннадія Васьківа з метою його доставки для участі в розгляді питання про арешт. Цю ухвалу оскарженню не підлягає.
У рамках судового розгляду було накладено арешт на 100% статутного капіталу ТзОВ "Айсі Констракшн" та на майно, що належить як компанії, так і фонду. У червні 2023 року Державне бюро розслідувань провело обшуки в офісах зазначених структур, під час яких були вилучені документи, що підтверджують їхню господарську діяльність. Крім того, суд наклав арешт на майно, яке було вилучене під час обшуків у будинку у Винниках, де проживає Геннадій Васьків, який офіційно зареєстрований на його батьків.
Деталі публічного скандалу, пов'язаного з привласненням благодійної допомоги з Естонії, були висвітлені ZAXID.NET у статті під назвою "Васьків, гроші, два БФ". Після виходу матеріалу Геннадій Васьків подав позов проти ZAXID.NET, а також проти ТРК "Люкс", "Вести Анлімітед", інформаційної агенції "Лігабізнесінформ" та "Престайм.ком.юа". У своєму позові він вимагав захисту честі та гідності, спростування неправдивої інформації та компенсації за моральну шкоду. Васьків стверджував, що звинувачення, викладені в статтях, є недостовірними, містять суб'єктивні оцінки і негативно вплинули на його стосунки з друзями та дружиною. Він також замовив незалежну експертизу опублікованих матеріалів. Наразі справу розглядає Галицький районний суд у Львові.
#Facebook #Національний банк України #Економіка #Україна #Київ #Товари #Євро #Львівська міська рада #Zaxid.net #Львів #Гуманітарна допомога #Мер #Організація громади #Естонія #Кримінальний кодекс України #Господарська діяльність #Адвокат. #Благодійна організація #Волонтерство #Державне бюро розслідувань (Україна) #Депутат (законодавець) #Ув'язнення #Європейський інвестиційний банк #Меморандум #Кримінальне судочинство #Приватне товариство з обмеженою відповідальністю #Слідчий #MTU Фрідріхсгафен #Печерський районний суд міста Києва #ТРК "Люкс" #Шегині. #Винники