Москва вже робить кроки щодо посилення своєї регіональної присутності на східному фланзі НАТО.
Наразі Росія зосереджена на масштабному вторгненні в Україну, проте багато країн НАТО стурбовані можливим перенаправленням уваги російського лідера Володимира Путіна на східний фланг Альянсу. Як зазначає Financial Times, російська економіка вже адаптується до умов конфлікту, а імперіалістичні амбіції Путіна свідчать про те, що він, ймовірно, шукатиме нові можливості для агресії в інших регіонах.
Вказується, що Москва активно працює над зміцненням своєї присутності в регіоні.
Супутникові знімки свідчать про зростаючу активність на російських військових базах, що знаходяться поблизу східного краю НАТО, зокрема на аеродромах Левашово, Кам'янка та Оленья. У Петрозаводську, приблизно за 175 км від фінського кордону, були зведені нові склади, а на території колишньої авіабази Сєвєроморськ-1, розташованої близько 120 км на схід від Норвегії, проведено роботи з очищення майданчиків та укладення нового асфальту для літаків, - повідомляє видання.
Генеральний секретар НАТО Марк Рютте застеріг минулого місяця, що Москва може розглянути можливість застосування військових дій проти альянсу "впродовж наступних п'яти років".
При цьому заступник начальника штабу збройних сил Фінляндії генерал-лейтенант Карі Нісула вважає, що питання "не в тому, чи буде це, а в тому, коли це буде. Я повинен бути готовим щодня".
Андерс Фог Расмуссен, екс-генеральний секретар НАТО, висловлює думку, що якщо Путін отримає можливість досягти успіху в Україні, це може спонукати його до ще більших амбіцій і впевненості в своїх територіальних прагненнях.
Він буде тиснути на країни Балтії... І коли президент США відкрито висловлює невпевненість щодо своєї підтримки статті 5, це може спонукати Путіна перевірити готовність НАТО.
Чимало країн Східної Європи, що входять до НАТО, активно працюють над підвищенням своїх військових витрат, прагнучи компенсувати недоліки у своєму оборонному потенціалі під впливом загроз з боку Росії та вимог Дональда Трампа. Проте існує чимало сумнівів щодо того, чи зможуть ці країни забезпечити швидке надходження додаткових інвестицій.
"Всі ми прагнемо обмежити Росію, показуючи нашу силу та підвищуючи потенціал. Проте, з іншого боку, в певний момент Путін буде оцінювати свої шанси на перемогу. Нам слід зробити все можливе, щоб він не помилився у своїх розрахунках", - зазначає один з регіональних розвідників.
Згідно з інформацією, наданою FT, фахівці в галузі військових справ вказують на те, що Росія має особливий інтерес до країн, що межують з НАТО, в порівнянні з її позицією щодо України. Замість того щоб здійснювати повноцінне вторгнення, Путін, ймовірно, спробує з'ясувати, чи відреагує НАТО на його дії та чи зможе це зробити.
"Крісті Райк, керівник Міжнародного центру з оборони та безпеки в Естонії, зазначає, що для Росії основною стратегічною метою є дестабілізація НАТО, а не захоплення невеликої території в країнах Балтії чи в інших регіонах."
Проте, згідно з її словами, будь-яка відмова рішуче відповісти на можливу агресію Москви стане фатальною для альянсу. Таким чином, багато залежатиме від того, чи відчує Путін піднесення від результатів своєї війни в Україні.
"Якщо Сполучені Штати примусять Україну до укладення невигідного миру, це надасть Росії відчуття виправданості, що, в свою чергу, підвищить загрозу для нашої безпеки," - зазначає вона, підкреслюючи, що все зводиться до одного ключового аспекту: "як Росія сприймає готовність НАТО до спільної реакції?"
На нинішньому саміті НАТО, який проходив у Нідерландах, країни-члени ухвалили рішення витрачати на оборону 5% ВВП. Уникнути цього вдасться тільки Іспанії.
Генеральний секретар НАТО Марк Рютте підкреслив, що загроза з боку Росії є реальністю. Він також зазначив, що Москва посилює свої військові потужності з метою можливого нападу на Альянс у найближчі три, п’ять або сім років.
#НАТО #Дональд Трамп #Росія #Економіка #Україна #Президент (державна посада) #Москва #Володимир Путін #Валовий внутрішній продукт #Financial Times #Нідерланди #Іспанія #Літак. #Країни Балтії #Марк Рютте #Норвегія #Фінляндія #Естонія #Оцінка розвідданих #Східна Європа #Аеродром #Генеральний секретар НАТО #Андерс Фог Расмуссен #Військові #Генерал-лейтенант #Фланг #Начальник штабу #Петрозаводськ