Проблеми Північного моря: Як енергетичні питання спровокували "наступ" Трампа на Великобританію.

Північне море є одним із найдавніших нафтогазових басейнів у світі, де видобуток почав знижуватися з початку 2000-х років. Однак цей регіон також перетворився на один із найбільших центрів розвитку морської вітроенергетики.

"Велика Британія вчиняє серйозну помилку. Відкрийте Північне море. Позбудьтеся вітряків!" - зазначив Трамп у п'ятницю на своїй сторінці в соціальній мережі Truth Social.

Під "вітряними млинами" маються на увазі так звані офшорні вітряні електростанції. Офшорними (від англійського "offshore" - прибережний) вітроенергетичні установки називають, оскільки їх будують за 10-12 км від берега, тому що у відкритому морі вітри сильніші та постійніші.

Перед своїм дописом Трамп додав посилання на листопадовий звіт, у якому американський виробник нафти і газу APA Corp повідомляє про намір покинути Північне море до завершення 2029 року. Компанія прогнозує, що вже у цьому році видобуток у цьому регіоні знизиться на 20% в порівнянні з попереднім роком.

Коментуючи його зауваження, представник британського уряду лейбористів заявив, що він і надалі віддаватиме пріоритет "справедливому, впорядкованому і процвітаючому енергетичному переходу в Північному морі відповідно до наших кліматичних і правових зобов'язань".

"Нам потрібно замінити нашу залежність від нестабільних ринків викопного палива чистою енергією, яка виробляється у Великій Британії, - це найкращий спосіб захистити платників рахунків і підвищити нашу енергетичну незалежність", - додав він.

Також у відповідь на заяву Трампа тіньовий міністр енергетики в опозиційній Консервативній партії Клер Коутіньйо в дописі в соціальній мережі X наголосила, що "жодна велика економіка не закриває свій внутрішній видобуток нафти і газу... це повне безумство".

Поки що західні аналітики активно обговорюють, як ще до свого офіційного вступу в Білий дім новообраний президент починає конфліктувати з британським прем'єром Кіром Стармером.

Уряд Лейбористської партії на чолі з Стармером здобув перемогу на виборах, обіцяючи побудувати низьковуглецеву економіку для Великої Британії. Серед основних цілей - чотириразове збільшення потужностей офшорної вітроенергетики до кінця десятиліття. У цих планах особливу роль відіграє Північне море.

Які особливості цього регіону? Дослідження нафти і газу розпочалися тут у 1960-х роках, а комерційний видобуток стартував у 1975 році. На початку 2000-х років обсяги видобутку досягли рекордних 4,4 барелів у нафтовому еквіваленті.

З того часу, як ресурси почали виснажуватися, обсяги видобутку почали знижуватися. Як свідчать дані регулятора North Sea Transition Authority (NSTA), у минулому році в Північному морі було видобуто приблизно 1 мільйон барелів у нафтовому еквіваленті. Очікується, що до 2029 року цей показник зменшиться до близько 660 тисяч барелів.

У жовтні Лондон вирішив збільшити податок на надприбутки для нафтогазових компаній, що працюють у Північному морі, з 35% до 38%. Як наслідок, загальний податковий тягар у цій галузі сягнув 78%, що робить його одним із найвищих у світі. Ця ставка залишатиметься в силі до березня 2030 року, а уряд планує спрямувати отримані кошти на розвиток проектів у сфері відновлювальної енергетики.

Податок на прибуток був введений консервативним урядом у 2022 році після різкого зростання цін на енергоносії, пов'язаного з вторгненням Росії в Україну.

Нафтогазові гіганти Shell, Exxon Mobil та Chevron вирішили залишити Північне море. Після впровадження нового податку вони продали свої активи та переключили увагу на інші регіони. Прогнозується, що до 2029 року інвестиції у видобуток нафти та газу зменшаться на 30%, досягнувши позначки 10,5 мільярдів доларів.

В даний час біля узбережжя Великої Британії функціонує близько 15 ГВт морських вітрових електростанцій. Планується, що до 2030 року ця потужність зросте до 60 ГВт. Найбільша у світі вітрова станція Dogger Bank, потужністю 3,6 ГВт, будується в Північному морі компаніями SSE з Великої Британії та норвезькою Equinor. Після завершення її будівництва вона зможе забезпечити електроенергією приблизно 6 мільйонів домогосподарств.

Кліматичний скептик Дональд Трамп вже давно висловлює своє невдоволення стосовно вітряних турбін і відкрито критикує розвиток вітроенергетики. Він стверджує, що ці установки наносять шкоду китам і можуть серйозно загрожувати здоров'ю людей. Однак, як завжди, його заяви не супроводжуються жодними надійними доказами.

Вихід APA Corp (Apache) з Північного моря став лише каталізатором для критики на адресу Британії. Однак їхня позиція суперечить стратегії Лондона, який акцентує увагу на розвитку офшорної вітроенергетики в рамках своєї програми "зеленої" енергетики та створення робочих місць. Згідно з даними звіту, минулого року вітрові електростанції забезпечили 29% від загального обсягу електроенергії в країні. І те, що Трамп називає "вітряними млинами", сьогодні відіграє важливу роль у забезпеченні Великої Британії електрикою.

"Він висловлює свої думки не від імені громадян Великої Британії, а з позиції свого власного плану 'бурі, малюк, бурі', представляючи інтереси керівників великих нафтогазових корпорацій, які вклали чималі кошти в його кампанію", - наводить The Guardian слова головного наукового співробітника британського Greenpeace Дуга Парра.

За його словами, коментарі обраного президента США видають "повне невігластво" щодо ситуації в британській енергетиці. І в тому, що робочі місця в секторі морського видобутку скоротилися вдвічі за 10 років, незважаючи на видачу 400 нових ліцензій. Це доводить, що басейн у Північному морі перебуває в остаточному занепаді.

Виконавчий директор Uplift, Тесса Хан, яка представляє групу, що виступає за швидке припинення видобутку нафти і газу, погоджується з тим, що Трамп зацікавлений у захисті інтересів американських компаній у цій сфері.

"Його команда пронизана нафтогазовими інтересами, які хочуть, щоб решта світу, включно з Великою Британією, сповільнила свій перехід до чистої енергії і залишалася залежною від нафти і газу протягом багатьох років, просто щоб вони могли продовжувати отримувати прибуток", - сказала вона.

Ще до початку свого першого терміну на посаді президента, Дональд Трамп вступив у конфлікт з тодішнім прем'єр-міністром Шотландії Алексом Салмондом. Він називав його "божевільним" через те, що той дозволив зведення вітряної електростанції неподалік його гольф-поля в Абердинширі. Цей словесний конфлікт переріс у судову справу, у якій Трамп зазнав поразки. Він висловлював занепокоєння, що така забудова перетворить Шотландію на "пустелю третього світу", яка відлякає потенційних інвесторів.

Хоча енергетична політика Трампа, що формується, навряд чи безпосередньо вплине на Великобританію, політичні розбіжності свідчать про суттєво різні позиції порівняно з Кіром Стармером. Це не виключає можливості спільних інтересів між лідерами, проте питання, пов'язані з Північним морем, можуть стати першим серйозним викликом у їх відносинах.

Читайте також

Найпопулярніше
Замкнена вертикаль. Що таке Вищий антикорупційний суд і чому його створення бояться політики?
Запит на справедливість або популізм?
Субсидія за новими тарифами: чи вистачить в бюджеті грошей
Актуальне
Згідно з даними Державної служби статистики, у минулому році великі та середні компанії збільшили свій прибуток на 22%.
Європейський Союз вивчає нову стратегію підтримки України: які її основні аспекти?
В Україні спостерігається істотна нестабільність на ринку праці: кількість працівників знижується, що змушує компанії піднімати рівень заробітних плат.
Теги