Половина доходу йде на потреби бюджету. Фінансові установи повинні підлаштуватися під нові правила оподаткування – Delo.ua

У 2024 році фінансові установи будуть зобов'язані сплачувати податок на прибуток за підвищеною ставкою 50%. Така ж ставка буде чинною і в 2025 році. Це суттєве збільшення податкового навантаження на банківську галузь може призвести до негативних наслідків для її капіталізації.

10 жовтня Верховна Рада проголосувала за законопроект №11416-д у другому читанні, метою якого є збільшення доходів державного бюджету через податкові надходження. Однією з ключових норм цього документа є підвищення...

Учасники фінансового сектору разом із представниками Національного банку заявляли про те, що такий крок не дасть особливого збільшення бюджетних надходжень, але може негативно вплинути на капіталізацію банків та їхню здатність кредитувати економіку. Проте та була підтримана депутатами.

Зміни в оподаткуванні банків вперше були запроваджені рік тому. У листопаді 2023 року законодавці внесли поправки до Податкового кодексу, що зобов'язали банки сплачувати податок на прибуток за 2023 рік у розмірі 50%. Ці зміни також мали задню силу. Для 2024 року депутати знизили ставку податку на прибуток до 25%.

Про компанію: ПриватБанк є найбільшим державним банком в Україні та займає провідні позиції в банківському секторі. Він обслуговує понад 18,2 мільйона фізичних осіб та більше 888 тисяч юридичних клієнтів. Регіональна мережа банку складається з 1184 відділень. За підсумками 2023 року, прибуток до оподаткування досягнув 72,8 мільярда гривень, а чистий прибуток становив 37,8 мільярда гривень. За перші шість місяців 2024 року ці показники склали 40,7 мільярда гривень і 30,6 мільярда гривень відповідно. ПриватБанк активно підтримує не лише своїх клієнтів, але й благодійні ініціативи, на які в 2023 році було виділено 307 мільйонів гривень, а за перші шість місяців 2024 року — 90,6 мільйона гривень.

Про компанію: Ощадбанк є одним із провідних державних банків в Україні та займає місце серед трьох найбільших банків країни. У 2023 році банк активно підтримував українських підприємців, виділивши 13,3 млрд грн на кредитування бізнесу. Більше ніж 4,5 тисячі підприємств отримали фінансування для розвитку своєї діяльності. Крім того, Ощадбанк очолює програму пільгового іпотечного кредитування єОселя, за результатами минулого року в рамках якої було надано понад 2,8 тисячі кредитів на загальну суму 4,3 млрд грн.

Про компанію: Райффайзен Банк є провідним банком в Україні з іноземним капіталом. Його послугами користуються більше ніж 2,5 мільйона клієнтів. З лютого 2022 року банк надав фінансову підтримку благодійним ініціативам на суму 1,3 мільярда гривень. Райффайзен Банк активно підтримує українських аграріїв, що сприяє продовольчій безпеці країни, зайнявши лідируючі позиції у фінансуванні агросектору. Аграрний бізнес становить до 45% кредитного портфеля банку, а разом із продовольчим сектором ця частка досягає 65%. Банк також є підписантом Меморандуму банків щодо фінансування відновлення енергетичної інфраструктури в Україні. Активний портфель енергетичних інвестицій Райффайзен Банку становить близько 800 мільйонів гривень. Станом на жовтень 2024 року, портфель "зелених" інвестицій досяг 2,1 мільярда гривень. Протягом останнього року вкладення банку в "зелені" та соціальні проекти зросли майже на 35%.

Про компанію: Перший Український Міжнародний Банк (ПУМБ) є найбільшим українським банком з приватним капіталом, який вже 33 роки функціонує на банківському ринку України і входить до категорії системно важливих установ. Банк обслуговує 130 тисяч корпоративних клієнтів та 1,7 мільйона фізичних осіб. ПУМБ займає п'яте місце серед банків за розміром депозитного портфеля фізичних осіб у всіх валютах та третє місце за обсягами гривневих строкових депозитів, а також входить до десятки найбільших банків за іншими важливими показниками. З лютого 2022 року банк перерахував більше 9 мільярдів гривень до державного бюджету України. В умовах повномасштабного вторгнення ПУМБ надав кредитування бізнесу на суму понад 58 мільярдів гривень. Обсяг портфелю малих підприємств зріс до 13,8 мільярда гривень, з яких 1,7 мільярда було видано фізичним особам-підприємцям, а 14 мільярдів аграріям. Окрім цього, ПУМБ активно підтримує Збройні Сили України та людей, постраждалих від бойових дій. З початку війни банк інвестував понад 670 мільйонів гривень у соціальні ініціативи.

**Про компанію:** Креді Агріколь демонструє стабільність у своїй діяльності, безперервно надаючи послуги клієнтам і підтримуючи економіку України навіть у складні часи війни. У 2023 році банк потрапив до переліку системно важливих фінансових установ. Активно підтримуючи аграрний сектор, Креді Агріколь з початку конфлікту надав кредитів на загальну суму 2,7 млрд гривень для підприємств агропромислового комплексу через державну програму "Доступні кредити 5-7-9%". Крім того, банк бере участь у програмі державних гарантій, в рамках якої було видано 1,3 млрд гривень. У 2023 році Креді Агріколь підписав важливі угоди з Європейським банком реконструкції та розвитку, а також з Міжнародною фінансовою корпорацією для розподілу ризиків у критично важливих галузях, зокрема в сільському господарстві. Банк також займає лідируючі позиції на ринку автокредитування. Має офіс у Києві та 140 відділень, обслуговуючи 400 тисяч клієнтів. На грудень 2023 року загальні активи Креді Агріколь становлять 2,8 млрд доларів США, а чистий прибуток за фінансовий рік досяг 2,8 млрд гривень.

У липні 2024 року уряд ухвалив законопроект №11416, що пропонує перегляд податкових ставок, а також ряд інших змін у сфері оподаткування. Проте первісна редакція цього законопроекту не включала положення, які стосуються оподаткування банківської галузі.

з'явилася в редакції законопроекту № 11416-д, що була підготовлена до другого читання та винесена на голосування у сесійній залі Верховної Ради.

До речі, правила оподаткування зазнали змін не лише для банків, але й для інших фінансових установ (за винятком страхових компаній), замість звичних 18%.

У 2022 році фінансові установи заробили 21,9 мільярда гривень чистого прибутку, у 2023 році цей показник зріс до 82,8 мільярда гривень, а за перші вісім місяців 2024 року банки отримали вже 106 мільярдів гривень прибутку.

Тобто, навіть якщо врахувати зрослу ставку податку на прибуток (у 2022 році він був 18%, у 2023 році - 50%, у 2024 році, до прийняття законопроекту № 11416-д, - 25%) і податкові, що ростуть у зв'язку з цим відрахування,

Які доходи отримують банки та які суми сплачують у вигляді податку на прибуток?

Інформація Національного банку України

Щодо найрезультативніших банків, результати за період січень-серпень 2024 року виглядають наступним чином:

Основним джерелом їхнього доходу є інвестиції в облігації внутрішньої державної позики (ОВДП) та депозитні сертифікати Національного банку України. На кінець жовтня банки володіли військовими облігаціями на приблизно 820 мільярдів гривень та депозитними сертифікатами на 420 мільярдів гривень.

Саме з цієї причини, у складі доходів банків відсоткові надходження становлять приблизно 69%, тоді як комісійні – 21%. Для порівняння, у 2021 році це співвідношення складало 61% до 34% відповідно.

Відсоткові витрати у структурі витрат банків становлять 34%, комісійні - 15%. У 2021 році було 26% та 18% відповідно.

Коли у законопроекті №11416-д з'явилася норма про подвоєння ставки податку на прибуток банків до 50%, голова парламентського комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетьманцев пояснив, що банки надприбуткові. До того ж вони отримують цей прибуток завдяки державі, яка дає їм можливість заробляти на сертифікатах НБУ. Тож як це було зроблено у 2023 році.

Цю ініціативу розкритикували Нацбанк та навіть Мінфін. Глава НБУ Андрій Пишний заявив, що Також Пишний повідомив, що НБУ має ідеї, як можна залучити банки до покриття бюджетного дефіциту за рахунок більш активної купівлі ОВДП.

Перш за все, під загрозу потрапляють саме приватні фінансові установи.

На переконання ряду фахівців, замість підвищення податкового тиску на фінансову сферу, варто зосередитися на залученні ресурсів банків, що сприяло б надходженню коштів до державного бюджету.

Якщо ж оцінювати цю ситуацію з погляду наслідків Це може бути підвищення комісій на розрахунково-касове обслуговування, погіршення умов по вкладах, особливо безстроковим, а також посилення умов кредитування, особливо в оцінці потенційних позичальників.

Водночас банки зберігають можливість стабільно заробляти і підтримувати високий рівень капіталізації. Тому найближчий рік, ймовірно, мине без значних банкрутств серед банківських установ, за винятком ліквідації деяких невеликих гравців ринку, що не матимуть істотного впливу на загальну ситуацію.

#Приватбанк #Національний банк України #Українська гривня #Податок #Економіка #Україна #Фірма #Київ #Верховна Рада #Інвестиції #Бізнес #Прибуток (економіка) #Банк #Інфраструктура #Державний ощадний банк України #Кредит (роз'яснення) #Перший Український Міжнародний Банк #Парламент #Валюта #Чистий прибуток #Податок на прибуток підприємств #Системно важлива фінансова установа #Державний бюджет #Податковий кодекс України #Державний бюджет України #Капітал (економіка)

Читайте також

Найпопулярніше
Замкнена вертикаль. Що таке Вищий антикорупційний суд і чому його створення бояться політики?
Запит на справедливість або популізм?
Субсидія за новими тарифами: чи вистачить в бюджеті грошей
Актуальне
Росія активізує свої дії в енергетичній сфері. Який нині стан справ та які перспективи попереду?
У Сербії ще один член уряду подав у відставку після фатальної аварії на залізничній станції.
Зеленський висловив свою думку щодо можливості того, що Трамп зможе зупинити війну, а також обговорив фактори, які можуть призвести до поразки України.
Теги