
За словами фахівця, українці отримують майже вдвічі менше, ніж їм належить.
Коли мова йде про країни з найвищими зарплатами, Україна зазвичай залишається поза увагою. Рівень зарплат у нашій державі суттєво нижчий, ніж у європейських країнах, а мінімальна заробітна плата не забезпечує навіть основних потреб. Фінансистка та незалежна консультантка Єлєна Шепель розповіла про те, яку зарплату повинні отримувати українці та які наслідки можуть виникнути, якщо "мінімалку" не підвищать.
Експерт пояснила, що до 2021 року мінімальна зарплата в Україні була законодавчо пов'язана з прожитковим мінімумом. Підняття прожиткового мінімуму автоматично тягло за собою підвищення мінімалки та соціальних виплат. Сьогодні цього немає, і мінімалка є фіксованою. Хоча насправді в ідеальному варіанті мінімальна зарплата має дорівнювати прожитковому мінімуму або перевищувати його.
Держава регулярно публікує офіційні дані про фактичний розмір прожиткового мінімуму. Наприклад, у грудні 2024 року Міністерство соціальної політики визначило фактичний прожитковий мінімум за листопад 2024 року, який для однієї особи становить 7461,64 грн. У розрахунках були використані актуальні ціни на листопад 2024 року. Ця сума охоплює всі основні категорії витрат, необхідних для нормального існування, включаючи витрати на харчування (3824 грн), вартість непродовольчих товарів (1449 грн), а також витрати на послуги, такі як комунальні платежі, зв'язок, інтернет, транспорт тощо. Було проведено підрахунки, які враховують середні показники для різних соціальних і демографічних груп населення.
У державному бюджеті на 2025 рік закріплено, що мінімальна заробітна плата залишиться на рівні січня 2024 року — 8000 грн, незважаючи на реальне зростання цін на товари та послуги, а також інфляційні тенденції. Водночас, у березні поточного року фактичний прожитковий мінімум досягнув 10800 грн.
Шепель вважає, що зважаючи на інфляційні процеси та підвищення фактичного прожиткового мінімуму, реальний рівень мінімальної заробітної плати повинен бути не менше 15 тисяч гривень.
Фактичний прожитковий мінімум охоплює лише базові потреби, а мінімальна зарплата повинна забезпечувати:
Ці витрати не входять до складу прожиткового мінімуму, однак є важливими для забезпечення гідного рівня життя.
Відсутність перегляду рівня мінімальної заробітної плати протягом двох-трьох років, в умовах зростання реального прожиткового мінімуму, має серйозні соціально-економічні наслідки, зокрема, призводить до істотного зниження життєвого рівня працюючих громадян. Шепель зазначає, що якщо мінімальна зарплата залишається незмінною, в той час як ціни на продукти, послуги, комунальні платежі та медикаменти зростають (що і є проявом підвищення фактичного прожиткового мінімуму), то реальна купівельна спроможність мінімальної зарплати знижується. Працівники, які отримують мінімалку, фактично втрачають можливість забезпечити навіть свої основні потреби, не кажучи вже про заощадження.
Окрім того, ще одним наслідком буде зменшення соціальних виплат, прив'язаних до мінімальної зарплати:
"В Україні багато штрафів, податків, допомог, пенсій, виплат по безробіттю та лікарняних прив'язані до мінімальної зарплати. Якщо мінімалку не переглядати, то ці виплати не зростають, навіть якщо фактична вартість життя зросла".
За словами експерта в сфері фінансів, одним із наслідків є зростання тіньової економіки. Люди все частіше обирають працювати в "тіні" або отримують частину доходу "в конвертах", оскільки офіційна мінімальна заробітна плата не забезпечує їм належного рівня життя. Це призводить до зменшення надходжень до державного бюджету та Пенсійного фонду, що в свою чергу послаблює контроль держави над ринком праці.
Особи, які мають робочі місця, але заробляють лише мінімальну зарплату, фактично стикаються з умовами, що ведуть їх за межу бідності. Це явище отримало назву "бідність серед працюючих".
Таким чином, експерт зазначає, що якщо протягом кількох років не буде переглянуто мінімальну заробітну плату, а витрати на життя продовжать зростати, тоді реальні доходи громадян зменшаться, бідність зросте, а соціальна напруга посилиться. У такій ситуації держава втратить свою здатність ефективно регулювати ситуацію та захищати інтереси населення.
#бюджет #Інфляція #Українська гривня #Податок #Сміливіше. #Європа #Економіка #Україна #Українці #Товари #Безробіття #Демографія #Міністерство соціальної політики України #Держава (політичний устрій) #Інтернет #Пенсія #Прожитковий мінімум #Пенсійний фонд України #Мінімальна заробітна плата #Зв'язок #Бідність