Фармацевтична індустрія завжди потребувала висококваліфікованих фахівців. У "Артеріум" навчання та професійний розвиток співробітників є ключовими пріоритетами, що дозволяють кожному члену команди вдосконалювати свої навички та просуватися в кар'єрі.
В Україні посилюється дефіцит кадрів, що суттєво впливає як на роботу кожного окремого бізнесу, так і на економіку в цілому. Міністерство економіки України оцінює дефіцит кадрів на ринку праці у майже 30%. Дослідження ринку праці України, що провела Європейська бізнес асоціація, свідчить, що ще минулого року 74 % роботодавців зазначили відчутність дефіциту кадрів, 17 % - часткову нестачу кадрів. "Загострення проблеми значною мірою зумовлено масштабною міграцією українців за кордон та мобілізацією до ЗСУ, поглибленням секторальних, професійних та міжрегіональних диспропорцій на ринку праці. Сучасні тенденції щодо попиту та пропозиції робочої сили на вітчизняному ринку праці не сприяють послабленню проблеми дефіциту кадрів", -- йдеться у дослідженні Національного інституту стратегічних досліджень.
Таким чином, роботодавці стикаються з суттєвими проблемами, пов'язаними з нестачею кваліфікованих кадрів: компаніям потрібно не лише знайти нових співробітників, але й забезпечити їх професійною підготовкою, а також створити умови для їхньої безпеки та утримання, вважають експерти у сфері праці. Компанія "Артеріум" застосовує системний підхід до вирішення кадрових питань: працівникам пропонуються різноманітні навчальні програми та можливості для кар'єрного зростання. "Розвиток наших співробітників є одним із пріоритетів. Ми прагнемо створити середовище, де кожен може вдосконалювати свої професійні та особисті навички. Три основні цінності, на яких базується навчальна система в "Артеріум", це якість, актуальність та безмежні можливості", - зазначає Ольга Цапро, директорка з управління персоналом Корпорації "Артеріум".
У процесі створення, виготовлення та продажу продукції під брендом "Артеріум" працює понад 2300 співробітників. Вже з перших місяців своєї діяльності кожен член команди починає свій шлях навчання. "Ми впровадили в "Артеріум" систему навчання 360° для працівників усіх рівнів і напрямків, а також залучили 158 корпоративних тренерів, які діляться своїм досвідом і знаннями, супроводжуючи колег на їхньому кар'єрному шляху," – зазначила Ольга Цапро.
Перший етап навчання для нових співробітників — це програма адаптації під назвою "Ласкаво просимо". Ця ініціатива знайомить новачків з корпоративною культурою та включає навчальні модулі, які допомагають їм швидше інтегруватися в робочий процес і засвоїти ключові аспекти своїх обов'язків. Важливим елементом цього процесу є наявність наставника, який супроводжує нового співробітника під час адаптаційного періоду. Наставники також проходять спеціальне навчання перед тим, як почати виконувати цю роль. Така комбінація навчальних методик і підтримки призвела до значних позитивних результатів: у 2024 році відсоток нових співробітників, які залишилися в компанії після випробувального терміну, зріс до 94%, порівняно з 90% у 2023 році.
Іншою значущою ініціативою в компанії є програма менторства. В рамках програми розвитку "Артеріум" усі бажаючі мають можливість долучитися до менторської програми в ролі менті – тих, хто отримує знання та досвід від ментора. "У нас є 27 кваліфікованих менторів з різних відділів, які пройшли детальне навчання і готові підтримувати розвиток наших співробітників. Наші ментори діляться цінними порадами та власним досвідом, що допомагає уникнути помилок і пришвидшити професійний та кар'єрний прогрес. Цього року до програми менторства приєдналися також керівники. Така співпраця відкриває унікальні можливості для співробітників працювати поряд з топменеджерами, здобуваючи безцінний досвід та практичні рекомендації, які сприяють їхньому зростанню та розвитку в компанії," - зазначила Ольга Цапро.
Яскравим прикладом успішної кар'єри в фармацевтичній компанії "Артеріум" є Дмитро Свинаренко. Вісім років тому, після отримання диплома в Національному університеті харчових технологій, він розпочав свою діяльність у компанії на посаді спеціаліста з навчання. Завдяки своїй проактивності, енергійності та бажанню розвиватися, Дмитро швидко зарекомендував себе як талановитий фахівець. Незабаром він очолив команду, що займається розробкою електронних навчальних програм, а з 1 листопада 2024 року став керівником корпоративного університету.
"Усі шанси для мого кар'єрного зростання були надані компанією "Артеріум". Від співробітника потрібно лише прагнення до розвитку, вдосконалення навичок та перевищення поставлених цілей," -- говорить Дмитро, розкриваючи секрети свого успіху в кар'єрі.
Інвестиції в професійний розвиток працівників є ключовим елементом успішного бізнесу. Фахівець, який має мотивацію та прагне до кар'єрного зростання, може значно поліпшити результати всієї компанії. Саме тому в корпорації "Артеріум" розробляють численні програми для розвитку співробітників, заохочуючи їх до професійного та кар'єрного зростання. "Нам дуже важливо, щоб кожен працівник мав можливість отримати доступ до навчальних матеріалів в будь-який час і з будь-якого місця. Для цього ми створили онлайн платформу з понад 200 курсами в різних галузях. Цю навчальну базу використовують усі: нові співробітники під час адаптації, а також професіонали в галузі виробництва, розробники, експерти з якості, фахівці з реалізації та інші. Ми витрачаємо багато часу на розробку кожної навчальної програми, аби працівники могли засвоїти якомога більше корисної інформації для своєї роботи. Крім того, ми заохочуємо співробітників брати участь у зовнішніх навчальних заходах і компенсуємо витрати на навчання, надаючи їм свободу у виборі", - зазначила Ольга Цапро.
В "Артеріум" впроваджуються різноманітні методи навчання, серед яких тренінги, семінари, вебінари, онлайн-курси, бізнес-ігри, кейси з практичними завданнями, а також комплексні програми розвитку, менторство і лідерські програми.
"Ми використовуємо навчання персоналу для різноманітних цілей. По-перше, це необхідно для допомоги в адаптації до нових технологій або процесів, а також для ознайомлення з новим програмним забезпеченням чи обладнанням. По-друге, у процесі підвищення кваліфікації співробітники мають можливість поглибити свої знання або освоїти нові методики для виконання більш складних завдань. По-третє, коли співробітник переходить на нову позицію з іншими обов'язками, він може потребувати додаткового навчання для ефективного виконання своїх нових функцій", – зазначає Ольга Цапро.
Безумовно, впровадження інтелектуального виробництва, новітніх технологій та сучасного обладнання вимагає адаптації до нових вимог у швидкості і якості підготовки працівників фармацевтичної галузі. У компанії "Артеріум" активно використовують різноманітні сучасні методи, форми та інструменти для навчання і розвитку: такі як електронні платформи, симуляційні тренажери та відеоінструкції, що дозволяє ефективно передавати знання та вдосконалювати навички співробітників.
Крім організації навчальних процесів, компанія "Артеріум" щорічно проводить аналіз ефективності навчання. Вимірювання результативності навчання здійснюється за моделлю Кіркпатріка, яка включає 4 рівні: оцінка учасників, результати навчання (тестування та екзамени), зміни в робочій поведінці (результати самооцінювання) та вплив на бізнес-показники (досягнення планів і цілей підрозділів). На основі аналізу результатів та врахування стратегічних цілей підприємства визначаються нові напрямки навчання, що потребують розвитку, та розробляються навчальні програми або цілі курси. Наприклад, у 2024 році "Артеріум" запустив Школу R&D, метою якої є не лише поглиблення професійних знань співробітників, але й сприяння міжфункціональному розвитку, створення знань у сфері фармацевтичних досліджень та передача досвіду новому поколінню працівників.
Однак розвиток співробітників у "Артеріум" не обмежується лише менторством, професійними курсами та тренінгами. Компанія також активно працює над вдосконаленням м'яких навичок, які можуть принести значні вигоди для бізнесу: підвищення продуктивності команди, укріплення корпоративної культури, збільшення залученості працівників до робочого процесу та, в цілому, зростання фінансових показників. "Для керівників важливими є навички, такі як тайм-менеджмент, ухвалення рішень, мотивація команди та емпатія, які є основою ефективного лідерства. Вони допомагають не лише в управлінні командами, але й в надиханні співробітників на досягнення кращих результатів. Корпоративне навчання може задовольнити потреби працівників не тільки в професійному розвитку, але й у психологічному комфорті", – зазначила Ольга Цапро.
В Україні проблема нестачі спеціалістів стає дедалі більш актуальною, внаслідок чого багато місцевих компаній починають активно працювати над розвитком власних кадрів. Компанія "Артеріум" запустила ініціативу під назвою "Кар'єрний крок", яка має на меті посилити лідерські навички, підвищити професійну експертизу в організації та створити нові можливості для кар'єрного і професійного зростання кожного зі своїх працівників.
Кожен учасник програми "Кар'єрний крок" має можливість отримати професійну консультацію та свідомо спланувати своє кар'єрне зростання. Індивідуальні плани розвитку створюються відповідно до цілей, досвіду та здібностей кожного працівника. Компанія "Артеріум" пропонує різноманітні шляхи для кар'єрного прогресу: вертикальний, горизонтальний і крос-функціональний. Вертикальний розвиток, який спрямований на підготовку майбутніх менеджерів, реалізується через школи менеджменту та лідерства. Горизонтальний розвиток фокусується на розширенні навичок і знань в межах одного рівня ієрархії. Крос-функціональний підхід передбачає отримання досвіду в різних сферах та підрозділах компанії, де головним критерієм стає не посада, а цінність, яку спеціаліст може внести в команду чи проект, -- зазначила Ольга Цапро. У 2024 році до програми долучилися 200 учасників.
"Я закінчила Школу менеджменту та лідерства, здобувши значний обсяг знань, і зараз я працюю менеджеркою з управління проєктами," - ділиться Ганна Подоляка. Її колега, інженер Артем Радіонов, зазначає, що програма "Кар'єрний крок" надала йому важливі знання в області менеджменту, що є критично важливим для його професійного зростання в компанії. У свою чергу, Вікторія Лобащук розповідає, як починала як укладальник, а тепер займає посаду начальника цеху з виробництва твердих лікарських форм. Віталій Євтушенко приєднався до "Артеріум" сім років тому, а два роки тому став керівником відділу валідації. У підсумку, цього року 58 співробітників в "Артеріум" отримали можливість для кар'єрного зростання.
У 2024 році компанія "Артеріум" вклала великі зусилля у розвиток та навчання своїх працівників, продовжуючи впроваджувати системний і комплексний підхід. Було організовано програми, що сприяють формуванню управлінських і лідерських навичок. Співробітники отримали всебічну підготовку в Школі менеджменту та Школі лідерства. Крім того, стартувала програма для молоді під назвою "фАРмуємо лідерів майбутнього". Ця 9-місячна ініціатива націлена на розвиток ключових компетенцій у молодих працівників компанії (до 25 років), таких як ефективна комунікація, кросфункціональна співпраця, емпатія та мотивація. "Ми дбаємо про майбутнє 'Артеріум' і формуємо нову генерацію спеціалістів", – підкреслила Ольга Цапро.
На її переконання, освіта є потужним засобом для досягнення конкурентних переваг у бізнесі, адже тільки кваліфіковані керівники здатні ефективно управляти та розвивати організацію. "Компанії, які орієнтовані на зростання, повинні також трансформувати своє керівництво: потрібна стратегія розвитку, сміливі рішення та лідерські якості менеджерів. Саме тому важливо створити умови для навчання керівників. Важливо зазначити, що 70% керівників компанії "Артеріум" розпочали свою управлінську кар'єру саме в цій організації", -- підкреслила Ольга Цапро.
Навчання у компаніях сьогодні - це важлива інвестиція у майбутнє. Причому, кажуть в "Артеріум", інвестиція - це не завжди про фінанси, це також про час та зусилля, про ретельну роботу, що приносить позитивні результати. Зокрема, йдеться про підвищення кваліфікації та продуктивності співробітників, збільшення мотивації, залученості та лояльності співробітників. А ще навчальні програми і менторство допомагають швидкій адаптації до змін та інновацій.
#Інвестиції #Бізнес #Робоча сила #Міграція населення #Економіка України #Ринок праці #Онлайн #Фармацевтика #Працевлаштування #Технічний стандарт #Європейська бізнес асоціація #Знання #Менеджмент #Лідерство #Національний інститут стратегічних досліджень #Артеріум #Адаптація #Мотивація #Тренінг #Вища освіта в Україні #Попит і пропозиція