Експорт промислової продукції з України може зазнати негативного впливу внаслідок мит CBAM, зазначає Прокіп.

"На горизонті з'являється ще один потенційний ризик, який може вплинути на промисловість, якщо не будуть введені винятки. Йдеться про так званий CBAM (Механізм коригування вуглецевих мит на кордоні) – систему мит, що застосовуватиметься до імпортованих в ЄС товарів, виробництво яких пов'язане з викидами вуглецю або використанням електроенергії з високим вуглецевим слідом," – підкреслив Прокіп.

Він зазначив, що значна частина українського експорту, зокрема цемент, металургійна продукція, добрива та електроенергія, підпадає під дію CBAM. Водночас методологія оцінки вуглецевого сліду не відображає реальну структуру української генерації, яка є набагато екологічнішою в порівнянні з багатьма державами Європейського Союзу.

"Електрична енергія, що генерується в Україні, згідно зі сформованою структурою виробництва, має відносно низький рівень викидів вуглецю - менший, ніж у багатьох інших країнах, в тому числі європейських. Більше половини електроенергії отримують з атомних станцій, 11% минулого року становили відновлювальні джерела енергії (переважно сонячна та вітрова), а близько 10% - це продукція великих гідроелектростанцій," - підкреслив спеціаліст.

Він також підкреслив, що "близько 75% електроенергії, що генерується в державі, є безвуглецевою, оскільки відповідно до таксономії, затвердженої в Європейському Союзі, ядерна енергія вважається вуглецево-нейтральною".

Незважаючи на це, промислові споживачі в Україні, що споживають цю електричну енергію, все ж підпадають під дію CBAM.

"Крім того, у них є можливість укладати прямі угоди з виробниками безвуглецевої електроенергії, але в умовах, що склалися, це не зможе уберегти їх від митних зборів в рамках CBAM," – підкреслив Прокіп.

Потенційний експорт електроенергії, що генерується в Україні, також піддається ризику, особливо з теплових електростанцій, які після атак потребують ремонту та відновлення.

"Експерт застеріг, що можливості відновлення теплової генерації після великих обстрілів можуть бути суттєво зменшені в разі впровадження CBAM."

Прокіп закликав до чесної оцінки українських умов і визнання особливого статусу країни:

В умовах війни та економічних труднощів введення ще одного обмеження для українського експорту у вигляді тарифів CBAM виглядає досить несправедливим, особливо на тлі обіцянок та намірів підтримувати Україну. Однак, Київ може висунути не лише заклики до підтримки економіки країни, яка перебуває у стані війни, а й об'єктивні доводи. Найголовніший з них полягає в тому, що близько 75% української електроенергії є низьковуглецевою. Уявіть собі – три чверті.

Раніше засновниця Національної асоціації видобувної промисловості Ксенія Оринчак закликала всі гілки виконавчої влади до посилення діалогу з європейськими партнерами щодо умов застосування CBAM для України. За її словами, CBAM несе значні економічні ризики для України, зокрема у воєнний час.

#Електрична енергія #Європейський Союз #Економіка #Імпорт #Експорт #Економічна криза #Вуглекислий газ #Електростанція #Виконавча влада (уряд) #Теплова енергія #Цемент #Атом #Добрива #Металургія #Вітер #Мито (податок) #Гідроелектростанція #Атомна енергія #Вуглецевий слід #Теплова електростанція

Читайте також

Найпопулярніше
Замкнена вертикаль. Що таке Вищий антикорупційний суд і чому його створення бояться політики?
Запит на справедливість або популізм?
Субсидія за новими тарифами: чи вистачить в бюджеті грошей
Актуальне
Нікушор Дан здобуває перемогу на виборах у Румунії, обігнавши антиукраїнського кандидата Сіміона, згідно з даними екзитполів.
За інформацією Держприкордонслужби, обсяг пасажирських перевезень через кордон за останній тиждень зменшився на 4,3%.
Сполучені Штати готуються до внесення змін у податкові норми щодо виграшів у азартних іграх: які нововведення можуть чекати на гравців?
Теги