У Бразилії успішно відбувся саміт G20, який тривав 18-19 листопада. Лідери найбільших економік світу зібралися для обговорення важливих тем, таких як торгівля, зміни клімату та міжнародна безпека, включаючи ситуацію в Україні.
Паралельно з цим європейські партнери України намагалися знайти відповідь - як вони будуть допомагати нашій країні у війні проти Росії, якщо новообраний президент США Дональд Трамп відмовиться це робити. Російський диктатор Володимир Путін не поїхав на саміт до Бразилії - "нікчемний" ордер, який видав Міжнародний кримінальний суд у Гаазі, все ж дається взнаки. Та схоже, йому було не "сумно", зважаючи на те, що США нарешті почули Україну щодо ударів по Росії.
У статті OBOZ.UA розглядаються нещодавні міжнародні події, пов'язані з війною в Україні, а також їхній потенційний вплив на подальший розвиток ситуації.
Китайські умови під час візиту Байдена.
Незважаючи на участь провідних політичних діячів на саміті в Бразилії, серед яких були президент США Джо Байден і китайський лідер Сі Цзіньпін, варто зазначити, що оскільки Байдену залишилося всього два місяці на посаді, центральною фігурою цьогорічної G20 став саме Сі. Здається, він визначив основні результати саміту, особливо в контексті українського питання.
Підсумковий документ саміту в Ріо містив лише один пункт, що стосувався "конфлікту" в Україні, на відміну від семи пунктів, включених у декларацію саміту G20 у Нью-Делі у 2023 році. Цього разу лідери G20 ухвалили спільну декларацію, в якій зменшено раніше висловлену критику дій Росії в Україні: в документі міститься лише загальна згадка про "людські страждання", викликані "1000-денним конфліктом", а також згадуються "негативні додаткові наслідки війни", з вітанням ініціатив, спрямованих на досягнення всебічного, справедливого та стійкого миру. На відміну від комюніке, підготовленого на попередньому саміті, цього року документ не містив засудження ядерних загроз, пов'язаних з Україною, чи вимог про припинення атак на продовольчу та енергетичну інфраструктуру, хоча в умовах нинішніх реалій це питання залишається надзвичайно актуальним.
Повідомляється, що нібито деякі європейські делегації наполягали на більш жорстких формулюваннях, які засуджують Росію у зв'язку з потужними ракетними ударами й атакою безпілотників по цивільних об'єктах, але в результаті відмовилися від цієї вимоги через побоювання, що вона може зірвати схвалення всієї спільної заяви. Хто міг натякнути на неможливість внесення пунктів засудження Росії, здогадатися неважко, адже китайці на усіх заходах повторюють і роблять уже давно одне й те саме.
Ердоган прагне заявити про себе як провідного миротворця.
Президент Туреччини Ердоган зібрався запропонувати Україні план врегулювання війни. Турецький лідер пропонує "заморозити" військові дії та створити демілітаризовану зону у східній частині Донбасу, розмістивши там міжнародні війська "як додаткову гарантію". Також план передбачає, що Захід відкладе обговорення питання щодо вступу України до НАТО щонайменше на 10 років. Проте, як компенсацію за це, українці мають отримати західну зброю. У Туреччині чомусь зазначають, що це "найбільш реалістичний підхід", хоча визнають, що реалізувати його буде складно.
Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган сподівається переконати Володимира Зеленського, президента України, взяти участь у мирних переговорах, що мають відбутися в Стамбулі. За інформацією Bloomberg, Ердоган ознайомився з розвідданими, які вказують на можливі значні територіальні втрати України в найближчі місяці, якщо бойові дії продовжаться. Крім того, агентство зазначає, що план Ердогана може знайти підтримку серед деяких союзників України, які стурбовані можливими наслідками членства України в НАТО і ризиком прямого конфлікту з Росією.
У даний час президент України Володимир Зеленський ясно підкреслює, що переговори з Росією в теперішній момент є недоцільними, вважаючи їх невигідними. Він зазначає, що можливість для діалогу з’явиться лише тоді, коли Україна матиме підтримку та буде в міцному становищі.
Росія виступає проти замороження.
Прессекретар російського диктатора Пєсков заявив, що для Росії варіант замороження конфлікту вздовж бойового зіткнення є неприйнятним. Цю позицію підкріпив і міністр закордонних справ РФ Лавров, який підкреслив, що "замороження конфлікту в Україні на поточних позиціях буде ще менш вигідним для Росії, ніж домовленості в Мінську". Це ставить під сумнів, як новообраний президент США Трамп реагуватиме на таку позицію Кремля, адже в його мирному плані пункт про замороження конфлікту на існуючій лінії фронту займає важливе місце.
Сьогодні деякі люди почали більш реально оцінювати ситуацію в Україні та висловлюють думки на кшталт: "Що втрачено, те вже не повернути. Можливо, варто заморозити конфлікт, укласти перемир’я на десять років, а потім вже обговорити майбутнє". Це, по суті, ті ж Мінські угоди, але в новій інтерпретації, і навіть гірше, - зазначив міністр закордонних справ Росії. Він також підкреслив, що позиція Москви була чітко викладена Путіним у червні цього року, коли той висунув Україні ультиматум щодо повернення Запоріжжя та Херсона, розформування армії та закріплення нейтрального статусу.
Путін натякає на можливість використання ядерної зброї, але поки що стримує свої дії.
Володимир Путін відреагував на дозвіл США, наданий Україні для завдання ударів дальнобійними ракетами по території Росії. У своїй відповіді він знову підкреслив наявність ядерної зброї, заявивши, що у нього є багато таких боєприпасів, і що він готовий їх застосувати.
19 листопада, коли американці офіційно підтвердили своє схвалення та з'явилася перша інформація про можливе використання українцями цієї зброї, російський лідер затвердив нові "основи державної політики в сфері ядерного стримування", що означає розширення можливостей застосування ядерного арсеналу.
Згідно з новими змінами, умови, за яких Росія може застосувати ядерну зброю, включають: отримання достовірних даних про запуск балістичних ракет, що загрожують території Росії або її союзників; використання противником ядерної зброї чи інших видів зброї масового ураження проти Росії або її партнерів; а також надходження надійної інформації про масові запуски повітряно-космічних засобів нападу (таких як стратегічні та тактичні літаки, крилаті ракети, безпілотники, гіперзвукові апарати тощо) і їх перетин державного кордону Російської Федерації. Крім того, Москва розглядатиме агресію з боку країни, що є частиною військової коаліції або блоку, як агресію всього об’єднання в цілому, відповідно до оновленої ядерної доктрини.
Все той же Пєсков уже встиг зазначити, що "використання західних ракет ЗСУ проти РФ за новою доктриною може спричинити ядерну відповідь".
Проте невдовзі після цих повідомлень Сергій Лавров висловився в дусі "миру за будь-яку ціну", зазначивши про потенційну ядерну реакцію на напад на Брянську область. Це сталося після того, як Україна вперше використала американські далекобійні ракети ATACMS для удару по складу боєприпасів.
Ми рішуче вважаємо, що слід вжити всіх можливих заходів, аби уникнути ядерного конфлікту. Наше переконання полягає в тому, що ядерна зброя є, перш за все, інструментом стримування, що запобігає виникненню будь-якої ядерної війни. Саме так ми трактуємо цю ситуацію.
Схоже, що ще одна "червона лінія" Путіна успішно пройдена.
Орбан активізує свої дії проти України.
Очільники МЗС та оборони країн ЄС 18-19 листопада обговорювали допомогу Україні "за будь-якого сценарію" з урахуванням перемоги Трампа. Попри заяви лідерів країн Балтії, Скандинавії та Польщі, що Європа має збільшити підтримку України, поки що давнішні проблеми заважають це зробити. Так, глави МЗС ЄС не домовилися про розблокування коштів Європейського фонду миру для України, з якого держави ЄС отримують компенсації за передану Україні зброю, Угорщина вкотре наклала вето на таке рішення. При цьому Будапешт мав запевнення: його внески в Європейський фонд миру не будуть спрямовуватись на будь-яку військову допомогу Україні, але до початку голосування глава МЗС Угорщини Петер Сіярто зазначив, що все одно його країна не поступиться і збереже опозицію військовій підтримці України.
Головний дипломат ЄС Жозеп Боррель запевняв, що знайде способи для обхідних шляхів навколо перешкод, які ставить Будапешт, проте подолати опозицію Угорщини виявилося неможливим.
Напередодні міністри закордонних справ Європейського Союзу обговорювали питання зняття обмежень для України щодо атак на територію Росії. Хоча загальне рішення не було прийняте, деякі країни ЄС все ж дозволили Україні використовувати надану їй зброю для ударів у глибину Росії. Які саме країни маються на увазі, наразі не розголошується. Раніше Франція та країни Скандинавії висловлювали готовність надати таку згоду.
Це ще один етап підпорядкування України, і Путін завдасть удару знову.
Щодо результатів саміту, то підсумковий документ - результат переговорів. Як я розумію, було бажання з боку наших партнерів цей документ зробити більш жорстким щодо Росії. Очевидно, це не вдалося. І причина - зміцнення позицій Глобального Півдня і Китаю. Очевидно, і Росія провела необхідну роботу. І в результаті ми маємо такий документ, який, як на мене, свідчить про те, що зараз ситуація критична на війні й близька до критичної на дипломатичному напрямі - таку думку в ексклюзивному коментарі OBOZ.UA висловив колишній надзвичайний і повноважний посол України в США та Франції Олег Шамшур.
Дипломат висловлює думку, що ініціатива Ердогана не вносить жодних суттєвих змін. Це ще один прояв капітуляції України, оскільки очевидно: якщо відбудеться заморожування конфлікту, то захоплені території залишаться під контролем Кремля, і Україні не нададуть можливості розпочати контрнаступ, навіть якщо буде достатньо ресурсів. Таким чином, цей план є абсолютно неприйнятним.
Цікаво, що навіть цього Путіну недостатньо: він прагне отримати контроль над чотирма українськими областями та повну відмову України від будь-яких намірів щодо НАТО. Ймовірно, згодом, коли він вважатиме це за доцільне, Путін знову завдасть удару. Отже, фактично, ці мирні ініціативи нічого не вирішують. Всі ці пропозиції створюють ілюзію для їхніх авторів, ніби питання може бути вирішено. Очевидно, що в реальності це може призвести до відновлення війни, можливо, ще більш інтенсивної та жорстокої з боку Путіна, - зазначає Олег Шамшур.
Щодо ядерних загроз, які надходять від Путіна, дипломат вважає, що до них слід ставитися з усією серйозністю. Проте, як зазначає Шамшур, не можна приймати стратегічні військово-політичні рішення під впливом його погроз або шантажу. Такі дії є абсолютно неприпустимими, і саме цим шляхом Путін постійно маніпулює Заходом. Це має свої наслідки, достатньо звернути увагу на політику адміністрації Байдена, яка надає Україні необхідні дозволи та озброєння, діючи за принципом, відомим американцям як "замало й запізно".
Якби існувало стратегічне усвідомлення необхідності завдати Росії серйозної військової поразки, адже без цього неможливо досягти успіху, то, безумовно, українці не опинилися б у такій складній ситуації, в якій вони зараз знаходяться.
Замість того, щоб боятися Путіна, власне кажучи, ухвалювати рішення під тиском з його боку, треба примусити, аби він боявся нас і наших партнерів. От коли це і якщо це зміниться, тоді, очевидно, й можна розраховувати на завдавання військової поразки Росії. До цього часу і політика Байдена, і політика наших партнерів, на жаль, здійснювалася, виходячи, я б сказав, із боязні якихось путінських кроків. Але ми вже бачили, скільки разів він малював оці свої різноколірні лінії, і коли все-таки в кінцевому результаті були якісь рішучі кроки, він щоразу відступав", - підкреслює Олег Шамшур.
#НАТО #Дональд Трамп #Херсон #Європейський Союз #Росія #Україна #Президент (державна посада) #Українці #Володимир Зеленський #Москва #Китай (регіон) #Північна та Південна Америка #Московський Кремль #Кремль (фортифікаційна споруда) #Збройні сили України #Володимир Путін #Гаага #Ядерна зброя #Туреччина #Угорщина #Українська мова #Bloomberg L.P. #Друга Польська Республіка #Капітуляція (капітуляція) #Лінія фронту #Джо Байден #Документ #Країни Балтії #Ракета. #Бразилія #Франція #Запоріжжя #Міністерство закордонних справ (Україна) #Сі Цзіньпін #Бойові дії #Стамбул #Будапешт #Мінливість та зміна клімату #Диктатор. #Мінський протокол #Донецький вугільний басейн #Міністерство закордонних справ #Нейтральна країна #Ультиматум #Велика двадцятка #Нью-Делі #Берестейський мир #Міжнародний кримінальний суд #Ядерна війна #Сергій Лавров