Скасування МСЕК та нові норми визначення інвалідності
На фоні останніх корупційних скандалів, пов'язаних з очільниками Медико-соціальних експертних комісій (МСЕК) в ряді областей, парламент прийняв законопроект, що передбачає реформування цієї інституції.
Починаючи з 1 січня 2025 року, в Україні буде скасовано МСЕК. Перевірка на визначення інвалідності або рівня працездатності здійснюватиметься спеціалізованими експертними групами лікарів у медичних установах.
Щоб мінімізувати "бюрократію" та корупційні ризики, систему зроблять повністю електронною. Встановлення статусу інвалідності значно спроститься і скоротиться. Не буде потреби проходити лікарсько-консультативну комісію закладу - особистий лікар одразу направлятиме на огляд.
У Міністерстві охорони здоров'я повідомляють, що всі документи, видані МСЕК, зберігатимуть свою юридичну силу, включаючи пільги та фінансові виплати. Це правило також поширюється на тих, кому була надана інвалідність на умовах пожиттєвого характеру.
Повторні огляди, заплановані МСЕК на 2025 рік, виконуватимуть експертні команди у заздалегідь встановлені дати. У випадку, якщо повторний огляд був призначений на першу половину 2025 року, термін його проведення автоматично продовжується на 6 місяців, що означає, що новою датою стане 30 червня 2025 року.
Для отримання дозволу на проходження цього процесу потрібно звернутися до спеціаліста, який веде вашу медичну картку, і він оформить відповідне направлення.
Навесні 2024 в Україні було скасовано статус "обмежено придатний" для військовозобов'язаних. При цьому на законодавчому рівні було встановлено, що всі особи, яким було раніше встановлено обмежену придатність мають пройти повторний огляд військово-лікарської комісії (ВЛК) протягом 9 місяців.
Фото: обмежено придатним необхідно пройти повторну ВЛК (GettyImages)
Термін для повторного проходження військово-лікарської комісії закінчується 4 лютого 2025 року. Після проведення оцінки здоров'я особа, що підлягає військовій службі, може отримати один із наступних статусів:
З 1 грудня вводяться нові вимоги для бронювання від мобілізації. Ці правила будуть застосовуватися до підприємств, які мають статус критично важливих.
Надання "броні" для працівників узгоджуватиметься Міністерствами економіки та оборони, а її оформлення відбуватиметься на порталі "Дія".
Запровадять новий критерій для зарплати: середній рівень оплати праці на підприємстві повинен перевищувати 2,5 мінімальних зарплат (20 тисяч гривень), а зарплата працівника, якого планують забронювати, також не повинна бути нижчою за цю суму. Крім того, у підприємства не повинно бути податкових заборгованостей.
Усі "критично важливі" підприємства мають підтвердити свій статус до 28 лютого 2025. До цієї дати відстрочки працівників від мобілізації залишаються чинними.
За ініціативою президента Володимира Зеленського уряд ухвалив рішення про виплату надбавок працівникам закладів загальної середньої освіти державної і комунальної форм власності.
Вчителі щомісяця будуть отримувати такі суми (після вирахування податків):
Постанова Кабміну щодо виплат педагогам діятиме від 1 січня 2025 до кінця воєнного стану. Вчителі отримуватимуть надбавку до кінця того року, у якому скасують воєнний стан.
З 1 січня 2025 набуває чинності урядова постанова щодо запровадження платних медичних послуг.
Заклади охорони здоров'я зможуть надавати медичні та додаткові послуги, які не покриваються державною програмою медичних гарантій, - за оплату від пацієнта.
Фото: медпослуги без направлення лікаря стануть платними (Віталій Носач, РБК-Україна)
Отже, з початку нового року жителі України почнуть здійснювати такі платежі:
З початку 2025 року водіїв очікують суттєві нововведення в галузі автострахування. Верховна Рада прийняла новий закон, спрямований на підвищення рівня безпеки на автомобільних шляхах і вдосконалення якості страхових послуг.
Починаючи з 1 січня, оформлення страхового полісу буде можливе виключно в цифровому форматі.
Ліміти страхових виплат збільшуються: максимальні компенсації за шкоду життю та здоров'ю зростуть до 500 тис. грн, а за матеріальні збитки - до 250 тис. грн;
Страхові компанії матимуть можливість самостійно визначати тарифи на свої страхові продукти, враховуючи індивідуальні потреби кожного клієнта.
За договором обов'язкового страхування цивільно-правової відповідальності (ОСЦПВ, чи "автоцивілки") застосування франшизи забороняється. Наразі практично всі договори ОСЦПВ містять пункт про франшизу (сума збитку, яку у випадку ДТП покриває не страхова компанія, а власник поліса).
Зображення: водіїв чекають нововведення в галузі автомобільного страхування (GettyImages)
Виплата страхового відшкодування буде проводитися страховою компанією без врахування зносу автомобільних деталей. Додатково, виплата може перераховуватися безпосередньо на рахунок сервісного центру. Страхові організації запропонують три варіанти сервісних станцій, розташованих у радіусі 150 км від місця проживання особи, що постраждала.
Більше про положення нового закону та які зміни чекають на водіїв можна дізнатися в окремому матеріалі.
З грудня українці отримають можливість отримати виплату в розмірі 1000 грн від держави через застосунок "Дія", вибравши опцію "Зимова єПідтримка".
Ці фінансові ресурси будуть зараховані на той же рахунок, що й програма "Національний кешбек", а використати їх можна буде до завершення 2025 року для оплати комунальних послуг, проїзду, освітніх курсів, спортивних заходів, медикаментів та інших потреб.
Також уряд ухвалив програму фінансової підтримки для сімей з низьким доходом, переселенців з дітьми та осіб з інвалідністю першої групи серед внутрішніх переселенців.
У грудні кожна дитина в родині або особа з інвалідністю отримають одноразову виплату в розмірі 6,5 тисяч гривень. Для отримання цієї допомоги не потрібно подавати додаткові заявки, оскільки нарахування буде виконано автоматично на основі даних з реєстрів.
Зазвичай прожитковий мінімум та розмір мінімальної зарплати для українців зростають 1 січня кожного року після набуття чинності закону про Державний бюджет. Проте у 2025-му ці показники залишаться незмінними.
У законопроекті Державного бюджету на 2025 рік передбачено ті ж показники, що й у цьогорічному бюджеті. Мінімальна заробітна плата залишиться на позначці 8000 грн, а прожитковий мінімум для осіб працездатного віку становитиме 3028 грн. Для людей, які втратили працездатність (мінімальна пенсія), цей показник складе 2361 грн.
Фото: прожитковий мінімум залишиться незмінним у Держбюджеті 2025 (Віталій Носач, РБК-Україна)
Одночасно уряд планує оцінити ці показники після завершення першого півріччя 2025 року, якщо економічна ситуація покращиться. Крім того, у весняний період передбачена індексація пенсій.
Держбюджет України на наступний рік передбачає поновлення сплати Єдиного соціального внеску (ЄСВ). З початку війни цей платіж для Фізичних осіб-підприємців був необов'язковим, проте у 2025 ця норма скасовується.
Розмір мінімального внеску Єдиного соціального внеску (ЄСВ) становитиме 22% від базової мінімальної зарплати. У наступному році мінімальна заробітна плата складе 8000 грн, отже, щомісячний платіж для фізичних осіб-підприємців (ФОП) буде дорівнювати 1760 грн. Для певних груп підприємців запроваджено пільгові умови.
Також слід зазначити, що 1 грудня 2024 року в Україні вступить в силу новий закон, який передбачає збільшення податкових ставок. Зокрема, ставка військового збору зросте з 1,5% до 5% для всіх доходів фізичних осіб.
Військовий збір встановлюється і для платників податків, що перебувають на спрощеній системі оподаткування. Наприклад, ФОП ІІІ групи на "спрощенці" окрім єдиного податку 5% від доходів також платитимуть 1% військового збору.
Військовий збір для фізичних осіб-підприємців, які є платниками єдиного податку І, ІІ та IV груп, складає 10% від мінімальної заробітної плати, що дорівнює 800 гривням на місяць.
Докладніше про те, які ставки податків передбачає новий закон, РБК-Україна розповідало в матеріалі "Рада рекордно підвищила податки: за що тепер платитиме кожен українець".
#Податок #Сміливіше. #Президент (державна посада) #РБК-Україна #Уряд України #Мобілізація #Українці #Володимир Зеленський #Воєнний стан #Лікар #Прожитковий мінімум #Новий рік #Інвалідність #Підприємницька діяльність #Міністерство охорони здоров'я (Україна) #Страхування #Мінімальна заробітна плата #Медико-соціальна експертна комісія #Поліс #Єдиний соціальний внесок #Експертиза #Середня освіта