Погляд Макрона на конфлікт в Україні
Вчора, 21 грудня, Еммануель Макрон відзначив своє 47-річчя. Його життєвий шлях розпочався в Ам'єні, що на півночі Франції, у сім'ї медиків. Він навчався в місцевій середній школі, проте останній рік провів у престижному ліцеї в Парижі.
Пізніше Макрон отримав магістерський диплом з філософії в Університеті Нантера. Крім того, він здобув ступінь магістра в сфері державного управління та економіки в Паризькому інституті політичних наук. Також він проходив стажування в посольстві Франції в Нігерії в рамках програми Національної школи адміністрації.
З дитинства Еммануель Макрон грав на фортепіано. Цікавився театром і відвідував шкільний гурток, де і познайомився зі своєю майбутньою дружиною - вчителькою французької та керівницею театральної студії Бріжит Троньє. Хлопцю було 15 років, а його обраниці на той момент 39.
Зображення: Еммануель Макрон разом зі своєю дружиною Бріжит (facebook.com/elysee.fr)
Завдяки різниці у віці, батьки Макрона спочатку намагалися перешкодити його стосункам, тому вирішили відправити його до Парижа для завершення навчання в останньому класі. Проте у 2007 році вони знову зійшлися і залишаються разом до сьогодні. Хоча у пари немає спільних дітей, у Бріжит є троє дітей від попереднього шлюбу та семеро онуків.
Кар'єра Еммануеля Макрона розпочалася в сфері державного управління. Він протягом чотирьох років виконував обов'язки інспектора в Генеральній інспекції фінансів, що підпорядковується Міністерству економіки. У 2008 році Макрон вирішив змінити напрямок своєї кар'єри і перейшов до фінансового сектора, ставши співробітником Rothschild & Cie Banque.
У банку Ротшильдів Макрон відповідав за придбання компанією Nestlе підрозділу дитячого харчування Pfizer за 9 мільярдів євро, що зробило його мільйонером. Загалом у 2010-2012 заробив 2 млн доларів. В ті роки преса називала Макрона "Моцартом у фінансах".
У 2006 році Еммануель Макрон познайомився з французським політиком Франсуа Олландом, був його неофіційним радником з питань бізнесу. Коли Олланд переміг на виборах президента у 2012, Макрон отримав посаду заступника генерального секретаря Єлисейського палацу та радника з питань економіки та фінансів.
У 2014 році Еммануель Макрон обійняв посаду міністра економіки, промисловості та цифрових технологій. Він працював над створенням законопроєкту, який пізніше отримав назву "закон Макрона". Ця ініціатива мала на меті лібералізацію окремих економічних секторів, зокрема впровадження конкуренції в автобусному транспорті та дозволення роботи магазинів у неділю.
Протягом року Макрон залишив свою посаду в уряді і заявив про свій статус незалежного політика.
У 2016 році він представив свою політичну платформу під назвою "Вперед, Республіка!", наголошуючи на тому, що його партія не належить ані до лівого, ані до правого спектра. У контексті, коли лише 12% французів (згідно з опитуванням 2016 року) висловлювали довіру до традиційних політичних сил, така стратегія виявилася успішною.
Зображення: Макрон став наймолодшим президентом у історії Франції (Getty Images)
На президентських виборах 2017 з 66% підтримки переміг у другому турі опонентку Марін Ле Пен. Таким чином, Еммануель Макрон у віці 39 років став наймолодшим президентом Франції.
У 2022 році він вдруге вийшов на президентські вибори проти лідерки правого крила, Марін Ле Пен, і цього разу отримав перемогу, набравши 58,5% голосів.
У якості президента Франції Макрон також виконує роль одного з двох співпринців Андорри.
Під час свого президентського терміну Макрон запровадив ряд реформ, які викликали змішані реакції в суспільстві і стали причинами масштабних протестів.
Зокрема, він розпочав реформу трудового законодавства, спрямованої на зменшення безробіття та підвищення конкурентоспроможності економіки. Була спрощена процедура вирішення трудових спорів та полегшені умови звільнення працівників. Хоча ініціатива не знайшла підтримки серед населення, рівень безробіття знизився.
Однією з ключових завдань, які ставив перед собою Макрон, було зменшення кількості працівників державного сектора. Це викликало значне невдоволення серед представників бюджетної сфери, що, у свою чергу, призвело до масових протестів та страйків.
У 2018 році, у відповідь на протести "жовтих жилетів", французький президент змушений був оголосити в країні надзвичайний економічний і соціальний режим.
Французи вийшли на вулиці, висловлюючи свій протест проти зростання цін на паливо і підвищення податків. Активісти закликали до підвищення зарплат і пенсій, а також до відновлення прогресивного податку на багатство. Протестні акції набирали обертів час від часу протягом 2019 і 2020 років.
Незважаючи на кілька тижнів протестів, минулого року президент Франції зумів з другої спроби провести законопроєкт, який підвищує пенсійний вік з 62 до 64 років.
Макрон послідовно виступає за модернізацію, трансформацію і розширення збройних сил країни. У 2023 підписав закон про збільшення військових витрат на 40% до загальної суми 413 мільярдів євро наступні 7 років.
Зображення: президент Франції опинився в умовах політичної кризи (Getty Images)
Після того, як Макрон був переобраний на другий термін, він зіштовхнувся з викликами у створенні стабільної парламентської більшості. Влітку 2024 року президент вирішив розпустити Національну асамблею і оголосити дострокові парламентські вибори.
У вересні було створено новий уряд, але вже 5 грудня парламент вирішив висловити йому недовіру. Це стало першим таким випадком за останні 62 роки, що свідчить про серйозну політичну нестабільність у державі.
13 грудня Макрон призначив Франсуа Байру новим прем'єр-міністром. Байру є лідером ліберальної партії "Демократичний рух", яка є частиною пропрезидентської політичної коаліції "Разом".
З моменту початку масштабного вторгнення Росії позиція Еммануеля Макрона щодо України зазнала значних змін.
Перед початком війни він підтримував ідеї дипломатії та активізації Нормандського формату. 7 лютого 2022 року він відправився до Москви, де провів шість годин у переговорах з главою Кремля.
Після завершення зустрічі Еммануель Макрон повідомив, що Володимир Путін дав йому обіцянку "не ініціювати нових військових дій біля українських кордонів". Вже наступного дня президент Франції відвідав Київ для переговорів з Володимиром Зеленським. Цей візит став першим для французького лідера в Україну за останні 24 роки.
Зображення: на старті конфлікту Макрон виступав за підтримку комунікації з Путіним (kremlin.ru)
24 лютого 2022 року Еммануель Макрон з чіткою позицією засудив агресивні дії Росії і акцентував на відповідальності Володимира Путіна за ескалацію конфлікту. Він також висловив свою підтримку Україні, відзначаючи відвагу українського народу і президента Володимира Зеленського.
У той же час, впродовж початкових місяців конфлікту, президент Франції прагнув підтримувати комунікацію з Москвою, здійснивши кілька телефонних бесід із Путіним. Макрон охарактеризував себе як "відповідального лідера", який найдовше намагався переконати Путіна зупинити агресію щодо України.
У червні 2022 року Еммануель Макрон, канцлер Німеччини Олаф Шольц та прем'єр-міністр Італії Маріо Драгі здійснили візит до України, аби підкреслити "європейську єдність".
Під час свого візиту до Ірпеня він підкреслив, що країни, які залишилися осторонь у російсько-українському конфлікті, вчинили серйозну історичну помилку, ставши співучасниками нового імперіалізму. Макрон також зазначив, що "Франція підтримує українських чоловіків і жінок з абсолютною чіткістю".
Screenshot of x.com/EmmanuelMacron
Згодом позиція французського лідера щодо війни в Україні стала ще більш активною. Він виступав за передачу сучасної зброї, критикував інших союзників за зволікання у передачі військової допомоги. При цьому Франція стала однією з країн, які дали дозвіл Україні на удари далекобійною зброєю по території Росії.
Макрон переконаний, що стабільний мир може бути досягнутий лише за умови відновлення міжнародно визнаних кордонів України, що включає й Крим. Він висловив підтримку прагненню України стати частиною Європейського Союзу та зазначив, що Франція не заперечуватиме проти можливого запрошення України до НАТО.
Фото: президент України Володимир Зеленський та президент Франції Еммануель Макрон (Getty Images)
На початку 2024 року його коментар щодо потенційного розгортання військ НАТО в Україні спровокував значний резонанс. Зараз Емануель Макрон активно займається питаннями миротворчої місії та проводить перемовини з партнерами.
Французький керівник підкреслює, що в конфлікті між Росією та Україною йдеться про безпеку всього континенту, тому союзникам слід бути готовими до рішучих кроків: "Якщо Росія продовжить ескалацію, і ситуація стане ще гіршою, ми повинні бути готові прийняти ті рішення, які забезпечать, щоб Росія не досягла перемоги".
#НАТО #Facebook #Pfizer #Європейський Союз #Європа #Росія #Економіка #Україна #Президент (державна посада) #Київ #Володимир Зеленський #Москва #Московський Кремль #Євро #Безробіття #Політик #Володимир Путін #Законодавство #Державне управління #Парламент #Ідеологія #Крим #Італія #Франція #Getty Images #2014 Президентські вибори в Україні #Театр #Президентські вибори в Україні 2019 #Ступінь магістра #Париж #Страйк #Еммануель Макрон #Президент Франції #Ліцей #Марін Ле Пен #Національна асамблея Франції #Франсуа Олланд #Фінанси #Макрон (діакритичним шрифтом) #План #Шлюб #Нігерія #Андорра