
Досі дослідники не мали переконливих підтверджень того, що це може бути реальністю, хоча подібні теорії вже висувалися.
Підвищення рівня світового океану може відбуватися за короткі терміни через зміни клімату, зокрема, спричинені коливаннями земних полюсів. Ці дані містяться у новому дослідженні, опублікованому в журналі Earth and Planetary Science Letters.
Міжнародна команда науковців з Нідерландів, Великої Британії та США з високою точністю відтворила динаміку рівня моря за останні 540 мільйонів років з точністю до тисячоліть. Окрім загальнонауового значення це дослідження може мати цілком практичне значення для сучасної економіки.
Як зазначає керівник дослідження, доктор Дауе ван дер Меєр, на основі викопних залишків та осадових порід раніше було можливим визначати середній рівень моря з інтервалом у мільйон років. Однак тепер вчені здобули можливість аналізувати значно коротші проміжки часу — всього в тисячі років, що дозволяє виявляти раніше непомітні короткострокові коливання.
Виявилося, що рівень моря змінювався не лише повільно протягом геологічних епох, а й зазнавав стрімких коливань у значно коротші періоди. Хоча раніше дослідники припускали таку можливість, бракувало достатньо даних, аби підтвердити її. Тепер же, завдяки аналізу осадових шарів, науковці змогли реконструювати ці швидкі зміни -- і пов'язати їх із глобальними кліматичними циклами.
Окрема увага в дослідженні приділена ролі коливань осі обертання Землі. Ці ритмічні зміни, що впливають на кліматичні умови, стають особливо помітними під час холодних періодів, коли утворюються льодовикові щити на полюсах. Саме тоді "хитання" осі планети запускає льодовикові цикли, які тривають десятки тисяч років і супроводжуються коливаннями рівня моря на понад 100 метрів.
Інформація про історичні рівні моря має не тільки наукове, але й практичне значення. Це знання сприяє більш точному створенню геологічних карт земної кори, особливо тих її шарів, які є критично важливими для видобутку корисних копалин або забезпечення екологічної безпеки.
Наприклад, якщо відомо, що в певний період рівень моря був високим, можна передбачити утворення суцільних шарів глинистого каменю, який добре утримує рідини й гази. У періоди низького рівня моря формуються пористі породи, як-от пісковики, які можуть виступати резервуарами для води чи енергоносіїв.
Доктор ван дер Меер підкреслює, що ці відомості є надзвичайно важливими для гарантованого зберігання CO₂ у надрах землі, утилізації відходів та відкриття нових родовищ. Більш детальні карти підземних структур Землі також сприяють прогресу в галузі відновлювальної енергетики.
Інші наукові новини
Як повідомляло агентство УНІАН, дослідники виявили причини формування значних запасів міді на південному заході Тибету. Виявилось, що ці мідні родовища з'явилися внаслідок древнього тектонічного зіткнення між континентами.
Ми також зазначили, що танення льодовиків може призвести до ряду несподіваних наслідків. Окрім екологічних проблем, таких як зменшення води в ріках, зникнення льодовиків може активувати сплячі вулкани, викликаючи їх вибухи.
Вам можуть бути цікаві також новини:
#земля #Економіка #Сполучене Королівство #Нідерланди #Клімат #Мінливість та зміна клімату #Українське незалежне інформаційне агентство #Льодовик #Рівень моря #Мідь #Родовище (родовище корисних копалин) #Земна кора #Знання (видавництво) #Гіпотеза #Тибет #Наука (газета) #Географічний полюс #Осадові породи #Епоха (геологія) #Скам'янілість #Екологічні питання #Пісковик #Тектоніка #Льодовиковий покрив #Глина.