Що насправді прагне Китай щодо Росії?
Китаю невигідна поразка росії у війні в Україні, але й беззастережна перемога путіна теж не потрібна, пише оглядач The Hill професор Олександр Дж. Мотиль. На його думку, найвигіднішою для Китаю буде нескінченна виснажлива війна, яка максимально послабить Росію.
Міністр закордонних справ Китаю Ван І, ймовірно, не висловився цілком щиро, коли нещодавно згадав про те, що Китай "не може прийняти поразку Росії у війні з Україною, оскільки це дозволить Сполученим Штатам зосередити свою увагу на Китаї". Однак, всупереч його думці, що США є найбільшою загрозою для Китаю в даний час, насправді це Росія, - зазначає Мотиль.
Автор цієї статті аналізує три потенційні сценарії завершення війни, враховуючи безпекові інтереси Китаю.
"Якщо Росія здобуде перемогу в Україні, незалежно від вартості такої перемоги, Путін відчує себе надзвичайно впевненим і зарозумілим, адже його імперіалістичні прагнення виявляться успішними у відновленні російської "величі". Така Росія може виявитися досить безрозсудною, щоб атакувати країну НАТО або спробувати анексувати північний Казахстан, проте жоден з цих кроків не принесе вигоди Китаю", - підкреслюється в статті The Hill.
Розглядаючи другий сценарій, професор робить висновок, що поразка росії теж невигідна Пекіну. У повністю розгромленій росії може розпочати громадянська війна та посиляться сепаратиські настрої, що дестабілізує Євразію.
"Путіна можуть позбавити влади через державний переворот, що може призвести до колапсу його режиму. Внутрішні конфлікти серед еліт стануть неминучими, і це може викликати спалахи громадянської війни. Неросійські народи можуть скористатися цим хаосом для проголошення незалежності, що загрожує існуванню Російської Федерації. Хоча Китай може захопити значні території російського Далекого Сходу, ці територіальні надбання будуть затьмарені новими безпековими викликами, що виникнуть внаслідок слабшання його північного сусіда."
Згідно з думкою Мотиля, найоптимальніший варіант для Китаю полягає в тому, щоб Росія не здобула остаточної перемоги і при цьому зазнала значного ослаблення. Довготривала, виснажлива війна відволікає увагу Сполучених Штатів і дестабілізує Захід, що, в свою чергу, підвищує вплив Китаю в міжнародній арені.
"Слабка Росія залишиться васалом Пекіна і не зможе обрати інший шлях, окрім як підкорятися своєму китайському господарю. Така форма Росії ідеально відповідає інтересам Китаю", - підкреслює професор Олександр Мотиль.
Він висловлює думку, що для реалізації цієї "китайської мети" затяжна війна не є обов'язковою. Вона може завершитися вже завтра, оскільки "Росія перетворилася на бліду тінь свого минулого. Її армія зазнала серйозних втрат, економіка перебуває на межі великої кризи, а населення, хоч і в основному підтримує війну, відчуває зростаючі економічні труднощі".
#НАТО #Казахстан #Росія #Економіка #Китай (регіон) #Володимир Путін #Російська мова #Пекін #Васал #Державний переворот #Євразія #Громадянська війна #Анексія #Далекий Схід #Олександр Мотиль