Росія та Північна Корея посилюють свої економічні зв'язки, проте мешканці КНДР навряд чи відчують ці зміни на собі, за даними FT.

Проте політичні результати співпраці залишаться актуальними навіть після можливого закінчення війни в Україні.

Рік по тому, як було підписано угоду про стратегічне партнерство між Росією та Північною Кореєю, співпраця між цими державами почала розширюватися за межі військової допомоги КНДР у контексті повномасштабної агресії Росії проти України, надаючи Пхеньяну можливості для економічної підтримки.

Згідно з інформацією, опублікованою у Financial Times, рибальські кораблі з Північної Кореї почали з'являтися у водах на Далекому Сході Росії. Тим часом північнокорейські компанії, що займаються виготовленням різноманітних товарів — від варення та ковбас до пива та акордеонів — зареєстрували свої торгові марки в Федеральній службі інтелектуальної власності Російської Федерації.

Водночас Росія будує автомобільний міст через річку Тюмень вартістю 100 мільйонів доларів вздовж сухопутного кордону країн, і розробляє плани щодо відновлення залізничного сполучення між Москвою та Пхеньяном, хоча міста розділяє майже 10 тисяч кілометрів.

Протягом року керівництво північнокорейських вишів відвідувало Владивосток для зустрічей зі своїми російськими партнерами, північнокорейські атлети брали участь у змаганнях в Росії, а російські театральні колективи давали вистави в Пхеньяні.

Експерт із питань Північної Кореї з Університету Кукмін у Сеулі Андрій Ланьков каже, що раніше країни свідомо применшували масштаб своєї військової співпраці, але зараз вони хочуть, щоб світ знав про їхні відносини.

Видання зазначає, що економіка Північної Кореї в значній мірі базується на видобутку вугілля, виробництві бетону та промислових пластмас. Її підтримують поставки продуктів харчування, пального та добрив з Китаю. Крім того, нещодавно режим отримав сотні мільйонів доларів через складні кібератаки на криптовалютні платформи.

Одночасно підтримка з боку Москви може мати "дійсно перетворюючий" ефект на економіку Північної Кореї, сприяючи відновленню гірничої та аграрної галузей цієї країни.

"Навіть невеликі вливання в сільську інфраструктуру здатні суттєво покращити життя багатьох людей у Північній Кореї," - зазначає Пітер Ворд, науковий співробітник аналітичного центру Інститут Седжонга.

Минулого року Пхеньян відправив до Росії 13 тисяч військових, ракети та артилерійські боєприпаси для війни в Україні. Очікується, що поставки зброї продовжаться, а також не виключені додаткові відправки північнокорейських військових та робітників до Росії, яка потерпає від браку робочої сили через війну.

Пітер Ворд вважає, що це співробітництво має потенціал витримати тиск, який чинить Росія під час війни. Однак експерт зазначає, що така співпраця, скоріш за все, не принесе значних вигод для Північної Кореї.

"Хоча частина цих фінансів буде використана для поліпшення умов життя певних громадян, насправді значна їх частина, ймовірно, піде на амбітні проекти, такі як хмарочоси в Пхеньяні та інші блага для елітних верств населення," - зазначає він.

Ланьков, у свою чергу, зазначає, що посилення співпраці може принести Росії лише обмежені фінансові вигоди, оскільки більшість товарів, які постачає Північна Корея, не викликають особливого інтересу у російських імпортерів. Крім того, російським підприємствам буде нелегко діяти без підтримки та експертизи місцевих мереж.

Проте, крім економічних зв'язків, військова співпраця між державами забезпечить як Москві, так і Пхеньяну підвищену можливість реагувати на дипломатичний тиск з боку Заходу, навіть коли конфлікт в Україні вгамується, зазначають експерти.

"Можливості Москви отримати доступ до запасів артилерійських снарядів і балістичних ракет Пхеньяна залишатимуться важливим інструментом для тиску на Україну та інші держави, надаючи Росії додаткові важелі впливу в майбутніх переговорах", - зазначив Ворд.

Віктор Ча, керівник корейського підрозділу аналітичного центру Центру стратегічних міжнародних досліджень у Вашингтоні, зазначив, що фінансова підтримка та технології з Росії, ймовірно, сприятимуть швидшому розвитку військової програми Північної Кореї.

Зокрема, Дональду Трампу, президенту США, знадобиться вкласти значно більше зусиль для того, щоб переконати Кім Чен Ина відмовитися від намірів щодо розробки ядерної зброї, ніж це було під час його першого терміну на посаді.

"Трампу не слід думати, що його доброзичливість може якось зашкодити вигідним зв'язкам Кіма з Росією або спонукати північнокорейського лідера відмовитися від потужного впливу, яким він тепер володіє," - підкреслив Ча.

#Дональд Трамп #вода #Паливо #Росія #Економіка #Їжа #Україна #Президент (державна посада) #Інвестиції #Москва #Китай (регіон) #Робоча сила #Машина. #Вашингтон, округ Колумбія #Експерт #Озброєння #Північна Корея #Оболонка (снаряд) #Бойові дії #Пхеньян #Сеул #Університет #Кім Чен Ин #Вугілля #Добрива #Корабель #Бетон #Пиво. #Владивосток #Інтелектуальна власність #Тюмень

Читайте також

Найпопулярніше
Замкнена вертикаль. Що таке Вищий антикорупційний суд і чому його створення бояться політики?
Запит на справедливість або популізм?
Субсидія за новими тарифами: чи вистачить в бюджеті грошей
Актуальне
В Україні планують ввести річний мораторій на перевірки підприємств, повідомила Свириденко.
Яблука, ковбаси та робоча сила: Північна Корея і Росія зміцнюють свої економічні зв'язки, -- FT
У Кремлі несподівано висловили похвалу Трампу після його заяв щодо Путіна.
Теги