Володимир Омельченко, керівник енергетичних програм Центру Разумкова, розповідає про те, коли можуть закінчитися відключення електроенергії та чому Україна обирає лише 15% квот на імпорт електрики.
17 листопада Росія здійснила комплексний удар по енергетичних об'єктах України, використавши приблизно 120 ракет і 90 безпілотників. У цей же день у Києві та в ряді інших областей були введені екстрені відключення електроенергії. Наразі компанія Укренерго продовжує впроваджувати стабілізаційні відключення з ранку до вечора. Який тривалості будуть ці обмеження енергопостачання для українців цього разу, який рівень дефіциту спостерігається в енергосистемі та яка ситуація в Одесі, яка постраждала особливо сильно? На ці запитання відповів Володимир Омельченко, директор енергетичних програм Центру економічних та політичних досліджень імені Олександра Разумкова.
Поділіться актуальними даними щодо енергетичної сфери. Яка тепер ситуація з обсягами виробництва електроенергії, і чи спостерігається зростання споживання?
Споживання електроенергії поступово зростає. Сьогодні, в порівнянні з попереднім днем, воно збільшилося приблизно на 1,5%. Загалом, ситуація повільно покращується. Однак, дефіцит генерації все ще існує, хоча його розмір трохи зменшився в порівнянні з учорашнім і позавчорашнім днями. Як видно, в країні наразі діє лише одна черга відключень. Загальний дефіцит оцінюється в межах 1-1,5 ГВт.
А що зараз відбувається з імпортом? Наскільки закривається наявна квота?
На жаль, процес імпорту триває дуже повільно, оскільки ми використовуємо лише до 15% від виділеної квоти в рамках добового обсягу. Основною причиною цього є те, що ціни в багатьох країнах Європейського Союзу в даний час вищі за наші, особливо в моменти, коли ми стикаємося з дефіцитом. Крім того, на ситуацію впливають обмеження у вигляді цінових лімітів [граничні ціни на ринку "на добу наперед", внутрішньодобовому ринку та балансуючому ринку]. НКРЕКП (Національна комісія, що відповідає за державне регулювання в енергетичній та комунальній сферах) досі не знайшла рішення для цієї проблеми з ціновими лімітами. Якби ситуація була інакшою, можливо, дефіциту вдалося б уникнути або ж звести його до мінімуму.
Чи є зараз підстави сподіватися, що нинішні відключення світла невдовзі припиняться, якщо не буде нових російських атак на енергосистему?
Все ще існує залежність від погодних умов. Загалом, обмеження можуть бути зменшені наступного тижня, але я не можу стверджувати з упевненістю, що їх зовсім не буде. Дефіцит все ще залишиться. На жаль, імпорт електроенергії не заохочується, тому підприємства не мають мотивації займатися цим. Причина криється в регуляторних аспектах, що, в свою чергу, ускладнює ситуацію з дефіцитом потужностей і накладає обмеження. Наразі немає підстав вважати, що обмеження незабаром завершаться. Вони могли б припинитися вже наступного тижня, якби були змінені цінові межі і імпорт отримав би більше стимулів. Проте, наскільки мені відомо, НКРЕКП поки не вживає таких заходів. Це призводить до того, що ми не використовуємо всі доступні можливості для імпорту електроенергії, що, в свою чергу, знижує довіру з боку наших партнерів. Вони вважають, що Україна постійно погоджувалася на підвищення квоти, але фактично не використовує її, особливо в години дефіциту. Важливо зауважити, що це також пов'язано з існуючими мережевими обмеженнями постачання електроенергії, які, сподіваємось, незабаром можуть бути скасовані або принаймні зменшені.
Яка ситуація наразі в Одесі? Що насправді трапилося під час нещодавніх атак на місто, які фактори призвели до цієї складної енергетичної кризи в регіоні, і коли можна очікувати відновлення нормального енергопостачання?
На даний момент завершено відновлювальні роботи, і вже починають скасовувати графіки погодинних відключень, хоча ризики все ще існують. Деякі пошкодження залишаються, і триває процес ремонту. Таким чином, ситуація залишається нестабільною з точки зору технічної надійності, проте сьогодні в Одесі стало значно краще, ніж було протягом останніх кількох днів.
Противник зосередив свої зусилля переважно на Одесі. Хоча обстріли відбувалися по всій країні, основна увага була прикута до підстанцій в околицях цього міста. Внаслідок потужних атак було знищено три з чотирьох основних підстанцій. Можливо, це можна пояснити певною логікою, притаманною російським військовим стратегіям.
Вони вважають, що цей регіон є російськомовним, і що такі атаки можуть сприяти тому, аби одесити почали більш терпимо ставитися до агресора. Інакше кажучи, це схоже на спробу викликати у них щось на кшталт Стокгольмського синдрому. Ще одним з аспектів є те, що цей регіон має велике значення для України з економічної точки зору, адже він є важливим для експорту. Отже, ці удари також спрямовані на руйнування економіки.
Що ще варто знати про нинішню ситуацію в енергосистемі України? Як просувається під'єднання об'єктів малої генерації?
Мережеві обмеження залишаються в силі. Необхідно провести ремонт підстанцій, які забезпечують передачу електричної енергії з заходу на схід, де ситуація є більш критичною. Складності також спостерігаються у Сумах, оскільки цей регіон розташований на кордоні і піддається постійним обстрілам. Додатково, важкі умови відзначаються в Кривому Розі та Світловодську, де проблеми стосуються не лише електропостачання, а й опалення.
Щодо когенераційних установок, газових міні-електростанцій. Є чимало проблем у регіонах, тому що не вистачає грошей на підключення малої газової генерації. Крім того, існує велика проблема з заборгованістю теплокомуненерго за газ -- понад 60 млрд грн.
Однією з основних причин, чому газову генерацію поки не активізували, незважаючи на доставлене обладнання, є різниця в цінах. Зокрема, тарифи на теплову енергію залишаються стабільними, тоді як ціна на природний газ зростає. Це призводить до того, що вартість теплової енергії не здатна компенсувати витрати на газ. Ще однією суттєвою проблемою є недостатнє фінансування місцевих бюджетів для покриття цієї різниці, а також відсутність відповідних коштів у держави. Додатково, ситуацію ускладнюють значні боргові зобов'язання.
Третя проблема полягає в нестачі фінансування в багатьох регіонах для втілення цих проєктів, навіть за наявності необхідного обладнання. На мою думку, цей аспект не отримує належної підтримки.
#бюджет #Електрична енергія #Природний газ #Європейський Союз #Росія #Економіка #Імпорт #Україна #Київ #Українці #Бізнес #Графіка #Енергетична галузь #Експорт #Росіяни #Одеса #Ціна #Російська мова #Ракета. #Дефіцитні видатки #Суми #Кривий Ріг #Центр Разумкова #Теплова енергія #Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг #Дрон #Національна енергетична компанія «Укренерго» #Світловодськ