Скандал, що спалахнув навколо полювання на диких птахів в Україні: які причини стоять за цими діями – останні новини.

Державна служба України з питань безпеки харчових продуктів і захисту споживачів відреагувала на резонансний інцидент, що стався в Одеській області, пов'язаний з планами щодо відстрілу диких перелітних птахів для діагностичних цілей. Ці наміри викликали глибоке занепокоєння серед місцевих екологів і природоохоронців, які були вражені рішенням, що може бути спрямоване на запобігання потенційній епідемії пташиного грипу, яку можуть переносити ці птахи.

У мережі був оприлюднений графік проведення відстрілів, який затвердив своїм розпорядженням Головний державний ветеринарний інспектор України. У документі зазначається про запланований діагностичний відстріл диких перелітних птахів у кожній області України і навіть в Луганській та Донецькій, де ведуться активні бойові дії. Тобто йдеться про вбивство сотень диких птахів, яке має відбутися "за графіком" на весні, восени і на початку зими. А отримані матеріали направлять до лабораторій на дослідження.

Зоозахисники називають такі плани не бажанням зупинити розповсюдження пташиного грипу, а наміром дозволити заборонене під час війни полювання. У переліку на відстріл вказані навіть хижі птахи, а ще лебеді, баклани, лелеки та багато інших видів.

Крім того, екологи висловлюють обурення з приводу самого факту проведення "діагностичного відстрілу" навесні, коли птахи повертаються в Україну, а деякі з них вже в цей час гніздяться і готуються до появи потомства.

В Україні Держпродспоживслужба інформує, що вживає всі необхідні заходи для охорони навколишнього природного середовища від негативних наслідків, які можуть виникнути через занесення та розповсюдження збудників небезпечних захворювань тварин.

Відповідно до положень статті 3 Закону України "Про ветеринарну медицину", основним пріоритетом держави у сфері ветеринарії є, зокрема, захист території України від занесення хвороб тварин з інших країн або карантинних зон, а також охорона тварин і населення від збудників та захворювань через реалізацію профілактичних, діагностичних і лікувальних заходів.

Як повідомив ТСН.ua Сергій Ткачук, голова Держпродспоживслужби України, останнє десятиріччя в європейських країнах ускладнилась епізоотична ситуація щодо низки особливо небезпечних транскордонних хвороб тварин, які створюють загрозу для економіки, навколишнього середовища, продовольчої та біологічної безпеки нашої держави, а також можуть викликати масові захворювання у людей.

"Серед таких захворювань є також пташиний грип, основним джерелом зараження та поширення якого є дикі мігруючі птахи. Дослідження маршрутів міграції цих птахів показує, що Україна знаходиться на важливому перехресті кількох міграційних шляхів, що підвищує ризик занесення вірусів пташиного грипу з неблагополучних регіонів. Це означає, що загроза потрапляння збудників хвороби на територію України залишається постійною," -- зазначає Сергій Ткачук, голова Держпродспоживслужби України, у відповіді на запит ТСН.ua.

Він підкреслює, що ризик значно зростає під час весняної та осінньої міграції, а також у роки з аномально теплими зимами. У 2025 році в Україні, як і в багатьох європейських країнах, спостерігається ускладнена епізоотична ситуація, пов'язана з пташиним грипом. З початку року в Європі зафіксовано 854 випадки спалахів високопатогенного пташиного грипу (ВПГП).

Максимальна кількість спалахів зафіксована в Німеччині – 168 випадків (в основному серед диких птахів), у Нідерландах – 158 (також переважно серед диких птахів), у Польщі – 142 (в основному в комерційних фермерських господарствах) та в Угорщині – 127 (основна частина в комерційних підприємствах).

З початку 2025 року в Україні зафіксовано 4 випадки спалаху вірусної пташиній грипу: з них 3 сталися серед домашньої та утримуваної в неволі птиці, а один – серед диких птахів. У 2024 році в країні було зафіксовано 18 випадків цього захворювання: 11 серед домашньої та неволяної птиці, 6 – серед диких птахів і 1 – у зоопарку, -- повідомив Сергій Ткачук.

За інформацією представника влади, саме з цієї причини відомство впроваджує низку ветеринарно-санітарних ініціатив, серед яких — спостереження за популяціями домашніх, синантропних та диких пернатих.

Він роз'яснює, що Державний план контролю за інфекційними захворюваннями птахів в Україні ґрунтується на реалізації як активного, так і пасивного моніторингу, що включає клінічні, серологічні (реакція зв'язування комплементу), вірусологічні та молекулярно-генетичні (ПЛР) методи. Однією з ключових частин цього плану є спостереження за станом здоров'я диких перелітних птахів.

За спеціальним розпорядженням головного ветеринарного інспектора України буде визначено необхідність формування робочих груп у кожній області. Ці групи виїжджатимуть до зон з підвищеним ризиком виникнення пташиного грипу серед диких перелітних птахів. До складу групи увійдуть ветеринари, орнітологи, мисливці та екологи, які спільно здійснюватимуть відбір необхідних зразків біоматеріалів у диких птахів, -- зазначає Сергій Ткачук.

Він зазначає, що в Україні Державна програма моніторингу диких перелітних птахів функціонує вже більше двох десятиліть.

"Зони, що підлягають підвищеному ризику виникнення пташиного грипу, були визначені за участю орнітологів, мисливців, екологів та науковців, де потрібно проводити відбір зразків серед диких перелітних птахів. Ці зони можуть коригуватися щорічно, враховуючи результати попередніх моніторингових досліджень, епізоотичну ситуацію як в Україні, так і в світі, а також концентрацію диких птахів, зокрема в охоронюваних природних зонах (заповідниках), щільність свійської птиці, наявність птахогосподарств тощо", -- зазначає Сергій Ткачук.

Посадовець зазначає, що види диких перелітних птахів, які підлягають моніторингу, а також обсяги проб були визначені відповідно до рекомендацій Всесвітньої організації охорони здоров'я тварин. Крім того, враховувалися рішення Комісії Європейського Союзу № 2010/367/ЄС та № 2017/263/ЄС, що стосуються реалізації програми спостереження за грипом птахів серед домашніх і диких птахів.

"Наразі законодавство Європейського Союзу оновлено, і рекомендований перелік цільових видів дикої перелітної птиці збільшено до 264 видів з підвищеним ризиком поширення грипу птиці. Тому при плануванні Державного плану моніторингу на наступний рік перелік та кількість цільових видів можуть бути переглянуті. Водночас запевняємо, що формування зазначеного переліку буде здійснюватися після консультацій з науковцями, орнітологами, екологами та іншими зацікавленими сторонами", -- запевняє Сергій Ткачук.

Голова Держпродспоживслужби України додає, що при відборі матеріалу для досліджень пріоритет надається можливості відбору зразків від живої птиці (свіжий послід, клоачні та трахеальні/ротоглоткові змиви) з метою мінімізації, на скільки це можливо, необхідності відбору проб шляхом діагностичного відстрілу. Але підкреслює, що репрезентативність та якість досліджень біоматеріалу, відібраного в такий спосіб, вважається вищою.

"Сергій Ткачук зазначає, що проведення діагностичного відстрілу регулюється статтею 32 Закону України "Про мисливське господарство та полювання", а також Інструкцією щодо профілактики та ліквідації грипу птиці, яка була затверджена наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 17 жовтня 2011 року № 547. Ця процедура можлива лише за наявності відповідних дозволів."

Він зазначає, що така значна кількість голів диких перелітних птахів, які використовуються для відбору проб у рамках Державного плану моніторингу, була введена лише в останні роки.

"З метою зменшення зловживань під час проведення діагностичного відстрілу, ми вживаємо заходів, спираючись на рекомендації екологів, орнітологів та захисників тварин," -- зазначає Сергій Ткачук.

ТСН.ua звернувся з запитом щодо порядку виконання графіку моніторингу на територіях, які перебувають під окупацією ворога, зокрема в Херсонській області, а також на мисливських угіддях Луганської та Донецької областей. Що стало причиною їх включення до цього графіку?

"Графік моніторингу передбачає можливість відбору зразків біоматеріалу на територіях та в мисливських угіддях Луганської й Донецької областей з метою оперативного аналізу ситуації після деокупації відповідних територій", -- зазначає Сергій Ткачук.

На наші запитання: чи почав вже діяти графік, скільки голів птахів вже потрапили на дослідження та чи вдалося виявити серед них штам пташиного грипу, Сергій Ткачук відповів так:

"В Україні впроваджується державний план моніторингу, і результати, отримані в рамках різних методів відбору проб відповідно до офіційних звітних форм, стануть доступними в звіті за перше півріччя 2025 року."

Сергій Ткачук підкреслює, що Державний план моніторингу створено відповідно до міжнародних стандартів, зокрема, стосовно цільових видів диких перелітних птахів та обсягу вибірки біоматеріалів. Відбір зразків проводиться в зонах, які мають підвищений ризик виникнення пташиного грипу, і ці території були визначені спільно з орнітологами, мисливцями, екологами та вченими.

Державний план моніторингу передбачає проведення основного відбору біоматеріалів від живих птахів, максимально зменшуючи необхідність в отриманні зразків через діагностичний відстріл. Реалізація цього моніторингу забезпечує оперативне реагування на надзвичайні ситуації, пов'язані з спалахами пташиного грипу, дозволяє проводити аналіз та прогнозування епізоотичної ситуації, а також вжити необхідних коригувальних заходів. Це, в свою чергу, допомагає знизити ризики для економіки, навколишнього середовища, продовольчої та біологічної безпеки країни, а також захищає здоров'я населення, - зазначив Сергій Ткачук.

#Європейський Союз #Європа #Україна #Одеська область #Німеччина #Угорщина #Нідерланди #Моніторинг #Донецька область #Херсонська область #Луганська область #Екологія #Ветеринарна медицина #Птах #Види #Фауна #Спалах захворювання #Лебідь. #Пташиний грип #Полювання #Вплив #Міграція птахів #Орнітологія #Тварина #Фалакрокоракс #Біологічна зброя #Білий лелека #Серологія #Полімеразна ланцюгова реакція #Хижий птах

Читайте також

Найпопулярніше
Замкнена вертикаль. Що таке Вищий антикорупційний суд і чому його створення бояться політики?
Запит на справедливість або популізм?
Субсидія за новими тарифами: чи вистачить в бюджеті грошей
Актуальне
Уряд України планує отримати до 35 мільйонів євро від Європейського інвестиційного банку для фінансування малого та середнього бізнесу через два державні фінансові установи, — заявив Денис Шмигаль.
Путін висловив думку, що "вибачень не вистачить": що він мав на увазі?
Міністерство цифрової трансформації проаналізувало стан цифровізації в регіонах та громадах: підсумки дослідження.
Теги