Яку суму отримували стародавні римляни в еквіваленті сучасних грошей: дослідники вразили своїми розрахунками.

Дві тисячі років тому існування не відзначалося розкішшю, проте вижити було цілком можливо.

Римська імперія виступала не лише як найсильніша країна свого часу, але й як одна з найзаможніших. Єдиною державою, яка могла скласти їй конкуренцію, була Імперія Хань, що стала основою для майбутнього Китаю. Згідно з дослідженням групи істориків, було проведено порівняння економічних показників обох імперій, включаючи оцінку фінансових потоків їх економік у сучасних цінах.

У своєму дослідженні, результати якого були опубліковані в журналі Nature Communications, науковці здійснили порівняння Риму часів 165 року нашої ери та династії Хань часів 2 року нашої ери. Ці епохи були періодами найвищого розквіту для обох цивілізацій.

Оскільки структура економіки тоді і зараз суттєво відрізняється, науковці використовували 333 кг пшениці як основний орієнтир. Цей показник слугує умовним "мінімумом для виживання", що враховує фізичну кількість їжі, необхідної людині впродовж року (250 кг), а також обсяги пшениці в вартості непродовольчих товарів, які були потрібні людям в той період.

Виходячи з наявних документів, дослідники встановили, що валовий внутрішній продукт на душу населення в Стародавньому Римі дорівнював приблизно 750 кг пшениці, що перевищувало умовний прожитковий мінімум у 2,25 рази. У імперії Хань ситуація була дещо менш сприятливою, але все ж не критичною: середній ВВП на душу населення становив близько 626 кг пшениці на рік, що у 1,88 рази перевищувало встановлений "прожитковий мінімум".

Проте ВВП на душу населення не слід розглядати як показник доходу, адже це лише індикатор загальної економічної ефективності. У спеціально підготовленій таблиці дослідники представили дані про доходи різних соціальних груп, оцінені в термінах "прожиткового мінімуму". Наприклад, основна частина населення Риму (близько 70%) отримувала приблизно 1,34-1,88 "прожиткового мінімуму", що відповідало 446-626 кг пшениці на рік. У імперії Хань найбільша частина населення (приблизно 75%) заробляла в межах 1,03-1,44 "прожиткового мінімуму", що становило 342-479 кг пшениці щороку.

Інша тема, яка заслуговує на увагу, - це те, як адаптувати "прожитковий мінімум" з двох тисячоліть тому до сучасних фінансових умов. Дослідники оцінили ці витрати, згідно з даними 1990 року, на рівні 400 доларів на місяць, що є необхідною сумою для фізичного існування громадянина США.

Тобто в цінах США 1990 року середньостатистичний римлянин заробляв 536-752 долари на місяць. А мешканець імперії Хань заробляв 412-576 доларів на місяць.

Оскільки реальна купівельна спроможність долара в цінах 1990 року на території США не є очевидною для сучасного українця, УНІАН здійснив перерахунок доходів стародавніх римлян і ханьців, спираючись на офіційний прожитковий мінімум в Україні на 2025 рік, який становить 3028 грн.

Застосовуючи аналогічну формулу, можна встановити, що середній римлянин у 165 році нашої ери отримував від 4057 до 5692 гривень на місяць. У той же час, громадянин імперії Хань заробляв від 3118 до 4360 гривень щомісяця.

Звичайно, якщо розглядати "прожитковий мінімум" як мінімальну зарплату в Україні, що на даний момент складає 8 тисяч гривень, то доходи римлян та ханьців слід збільшити в 2,6 рази для переведення в гривні.

Як повідомляв УНІАН, Давній Рим підривав свою економічну силу, коли запровадив 25-відсоткове мито на весь імпорт. Це призвело до зростання інфляції та процвітання нелегальної торгівлі.

Ми також обговорювали, чому Олександр Великий не підкорив Рим, незважаючи на наявність усіх ресурсів для цього.

#Інфляція #Українська гривня #Економіка #Імпорт #Товари #Китай (регіон) #Валовий внутрішній продукт #Держава (політичний устрій) #Історія #Рим #Українське незалежне інформаційне агентство #Прожитковий мінімум #Стародавній Рим #Пшениця #Мито (податок) #Ханьська мова. #Олександр Македонський #Римська імперія #Імперія

Читайте також

Найпопулярніше
Замкнена вертикаль. Що таке Вищий антикорупційний суд і чому його створення бояться політики?
Запит на справедливість або популізм?
Субсидія за новими тарифами: чи вистачить в бюджеті грошей
Актуальне
Сполучені Штати прагнуть отримати контроль над українським газопроводом: Reuters оприлюднили подробиці нових вимог.
"Додав бензин до вогнища". Фінансист детально виклав ключові помилки Трампа у торговельній війні.
Світ на зупинці? Які події відбулися за цей тиждень у контексті переговорів щодо України?
Теги