
В Європі висловлюють великі сподівання, що Сполучені Штати продовжать підтримувати основні потреби України.
Європейські партнери Америки працюють над тим, щоб переконати президента Дональда Трампа в перевагах координації зусиль для мирного врегулювання конфлікту в Україні. Це має на меті збільшити тиск на обидві сторони — Москву і Київ — та забезпечити стабільність у Європі.
Проте в Сполучених Штатах зазначили, що їхні пропозиції для Європи та України набули форми ультиматуму, і, більше того, вони готові повністю вийти з процесу переговорів, повідомляє The New York Times.
Європейські чиновники виявилися в складній ситуації, оскільки визнали, що запропоновані рішення можуть бути надто вигідними для Росії та її лідера Володимира Путіна. У той час як Трамп сприймає війну в Україні як ще одну кризу, яку потрібно або вирішити, або ігнорувати, щоб відновити дипломатичні та бізнесові зв'язки з Кремлем, для Європи майбутнє України є питанням першорядної важливості.
На думку європейських аналітиків і дипломатів, на кону стоїть фундаментальний принцип європейської безпеки останніх 50 років: міжнародні кордони, якими б вони не були після Другої світової війни, не повинні змінюватися силою. Тому в Європі заявляють, що готові продовжувати підтримувати Україну навіть у разі виходу США з процесу. Адже мало хто в Європі вірить, що Путін справді зупиниться.
"Я відчуваю, що Європа усвідомлює, які наслідки можуть бути, і буде й далі підтримувати українську владу. Польща безперечно залишиться на цьому шляху, і ми не єдині в цьому", – підкреслив міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський.
Отже, провідні європейські країни вважають безпеку України невід'ємною складовою власної. Навіть якщо їм не вдасться значно допомогти Україні у витісненні Росії з окупованих територій, вони прагнуть, щоб Київ зберіг свої позиції та продовжував виснажувати ресурси Москви. За останні шість місяців Росія змогла захопити лише кілька населених пунктів, втрачаючи при цьому десятки тисяч своїх солдатів, повідомляють ЗМІ. Крім того, війна вже коштувала Росії щонайменше 200 мільярдів доларів і призвела до загибелі чи поранення майже мільйона російських військових.
Протягом усіх трьох років війни США надавали Україні критично важливі ресурси, такі як розвіддані, системи ППО тощо. Європейці сподіваються, що Трамп продовжить це робити, навіть якщо фінансова допомога припиниться. А американський президент, своєю чергою, вважає, що реалізм вимагає не допомоги, а поступки територій від України.
Багато європейських керівників усвідомлюють важливість досягнення територіального компромісу. Однак вони не погоджуються на той, що нав'язується ззовні як їм, так і українському народу.
Метою є надати Києву можливість самостійно вести переговори щодо завершення конфлікту на прийнятних для себе умовах, забезпечуючи при цьому необхідну підтримку та гарантії для стримування Росії в майбутньому. Це повинно здійснюватися, бажано, за участю США, але можливе і без їхньої допомоги, якщо це буде необхідно, підкреслюють журналісти. Водночас, у мирному плані США ставлять умову, що Україна повинна визнати Крим територією Росії.
"Це неприйнятно навіть для союзника Росії - Китаю, який також відмовився визнавати анексію", - йдеться в матеріалі. І підкреслюється, що для європейців шоком є сам факт, що США можуть відступити, адже саме вони тривалий час були гарантом європейських кордонів і безпеки.
Згідно з думкою Фабіана Цулега, керівника Європейського політичного центру, запропонований американцями план фактично відкриває двері для Росії, надаючи їй перемогу, якої вона не змогла б досягти на фронті. Визнання Криму як частини Росії стане "відмовою від основоположних принципів європейського миру та підривом архітектури безпеки в Європі, що сформувалася після Другої світової війни".
Європейці, в свою чергу, залишаються готовими інвестувати значно більше ресурсів в підтримку України в її боротьбі проти Росії. Особливо зважаючи на те, що необхідні Україні кошти є відносно невеликими в контексті європейської економіки – приблизно 50-60 мільярдів євро щорічно на фінансову та військову допомогу.
Незважаючи на численні виклики, що виникають у контексті підтримки України, Європа демонструє розділеність в питаннях надання практичної допомоги. Італія, хоча й висловлює підтримку Києва, не здійснює суттєвих фінансових внесків. Франція та Велика Британія готові йти на більші ризики, навіть розглядаючи можливість відправлення європейських військ для забезпечення безпеки, проте їх фінансові ресурси можуть бути обмеженими в порівнянні з Польщею або Німеччиною. Угорщина та Словаччина, в свою чергу, схиляються на бік Москви і фактично підтримують її позицію.
Проте Цулег, приміром, дивиться на майбутнє з обережним оптимізмом: "Великі європейські держави усвідомлюють, що на кону їхня безпека". Він зазначає, що саме Трамп спонукав Європу до встановлення нових зв'язків з Британією, а також з Норвегією і Туреччиною.
Раніше УНІАН повідомляв, що у США анонсували нові зустрічі щодо мирного врегулювання в Україні. Держсекретар США Марко Рубіо сказав, що партнерам поставили запитання про те, що потрібно зробити для припинення війни РФ проти України.
Також експерт Тарас Загородній зазначає, що російська сторона найбільше побоюється можливого виходу США з переговорного процесу. "Путін усвідомлює, що це означатиме остаточний розрив комунікацій (вихід з ізоляції – ред.). Саме тому всі ці дії з "великодніми перемир'ями" свідчать про їхній страх перед виходом американців із діалогу. Адже в такому разі вони ризикують втратити все", - підкреслює він.
#Дональд Трамп #Європа #Росія #Економіка #Україна #Президент (державна посада) #Уряд України #Київ #Українці #Москва #Китай (регіон) #Сполучене Королівство #Євро #Польща #Німеччина #Росіяни #Володимир Путін #Солдате! #Туреччина #Угорщина #Словаччина #The New York Times #Компроміс #Норвегія #Дипломат #Крим #Італія #Франція #Друга світова війна #Диктатор. #Українське незалежне інформаційне агентство #Протиповітряна оборона #Ультиматум #Радослав Сікорський #Державний секретар Сполучених Штатів Америки #Архітектура #Анексія