Тепличне господарство та вирощування полуниць: історія успіху інстафермера з Херсонщини.

Вийшовши з тепличного комплексу, що перебував під окупацією, фермер з Херсонщини не лише відновив свою діяльність у сфері будівництва теплиць та вирощування овочів і ягід, але й почав ділитися своїм урожаєм у соціальних мережах.

У своїй 31 рік Володимир Рожко накопичив понад десять років досвіду у сфері тепличного господарства. Його підприємство розпочалося з маленької теплиці на ділянці батьків і розрослося до одного гектара. На жаль, бізнес довелося покинути через окупацію в Херсонській області.

Після початку великої війни фермер заново почав аграрний бізнес на Криворіжжі. На четвертому році війни його підприємство ТОВ "Грінелевейшн" вирощує продукцію і встановлює теплиці не лише в Україні, а й у Молдові.

Від редакції. Малий та середній бізнес складає більше половини економіки. Його учасники не мають можливості так активно відстоювати свої інтереси, як це робить великий бізнес, проте вони завжди вміють адаптуватися до змінюваних умов і знаходити нові можливості для зростання.

ЕП підтримує основні принципи, що керують підприємцями на шляху до розвитку, тому редакція прагне поділитися їхніми унікальними розповідями. Ці оповіді не зосереджені на шокуючому успіху та величезному багатстві. Вони розповідають про українців, які пристрасно займаються своєю справою, ростуть, трудяться самостійно, створюють робочі місця для інших і щедро діляться своїм досвідом.

Рожок можна вважати справжнім амбасадором теплиць. Він глибоко переконаний, що саме цей метод вирощування стане домінуючим у майбутньому. У світлі сучасних кліматичних змін, вирощування культур на відкритому ґрунті все більше нагадує гру на удачу, де погода стає непередбачуваним гравцем для фермерів.

Чи виграє при цьому вітчизняна продукція порівняно з дешевшим імпортом, фермер пояснює на прикладі полуниці, яку зараз збирають у теплицях його компанії. На початку травня його фірма продавала цю ягоду на оптових ринках по 200-220 грн за кг, а поруч реалізовувалася грецька по 170 грн за кг.

Проте, за словами бізнесмена, виробники високоякісної продукції продовжують змагатися з імпортом, незважаючи на різницю в цінах. "Ми можемо реалізовувати нашу продукцію за власною ціною, адже наші ягоди відрізняються кращою якістю та смаком. Коли ціна на сезонному ринку впаде до 110-120 гривень за кілограм, імпорт грецької полуниці стане економічно невигідним для України. В результаті, вітчизняна полуниця знову трохи підвищиться в ціні," – зазначає фермер.

Ціни на овочі залишаються на високому рівні через зменшення постачань з Херсонщини. "Вирощування овочів може бути вигідним бізнесом, незважаючи на витрати на опалення. Багато людей починають цим займатися, зокрема в рамках грантових програм. Незалежно від імпорту, наразі ціни на овочі вигідні для тих, хто знає, як їх вирощувати", - зазначає фермер.

Перед початком великої війни його господарство спеціалізувалося на вирощуванні томатів, полуниць та винограду. Фермер свідомо обрав цю комбінацію рослин, щоб мати можливість збирати врожай декілька разів на рік і забезпечити стабільний дохід. Крім того, він паралельно отримував прибуток від встановлення теплиць для інших аграріїв. На монтаж працювали три бригади, і попит на цю послугу був настільки великим, що черга сягала пів року.

Оскільки в теплицях є можливість контролювати кліматичні умови, цей бізнес-модель виглядала стабільною та адаптивною до будь-яких викликів. Проте розпочалася велика війна. Село Дніпряни на Херсонщині, де розташовувалися виробничі потужності Рожка, опинилося на передовій. "Усе залишилося там. Вдалося евакуювати лише себе. Зараз територія замінована, а частина теплиць згоріла", - з гіркотою говорить фермер.

Перший рік масштабного конфлікту Володимир і його сім'я прожили в атмосфері невизначеності. Мрія про завершення війни та можливість повернення на рідну Херсонщину поки що залишилася нездійсненною.

У 2023 році команда знову повернулася до активної діяльності, цього разу на території Криворіжжя, де проживає один з партнерів Рожка. Вони сформували новий колектив, орендували виробничі приміщення і почали приймати замовлення на монтаж теплиць. Компанія отримала мікрогрант у розмірі 250 тисяч гривень для придбання обладнання, однак цієї суми вистачило лише на 15% від необхідного набору техніки.

Поступово було придбано все необхідне. Наразі на підприємстві працює шестеро осіб. Перед війною команда, що займалася монтажем теплиць, налічувала 14 співробітників.

Для пошуку клієнтів Володимир почав ділитися досвідом тепличного бізнесу в соцмережах. "У мене на сторінці в Instagram 44 тисячі підписників, у TikTok - 14 тисяч. Почали надходити запити з Молдови. Я приїхав, познайомилися, уклали перші угоди. Молдавські фермери дивляться на український досвід, переглядають ролики наших фермерів, вони поки що трохи позаду", - пояснює він.

В Україні компанія Рожка будує теплиці для фермерів з різних областей, але найбільше замовлень надходить з Київщини та Одещини. Виробництво та встановлення оцинкованої теплиці на 500 кв. м коштує 320 тис. грн, з опаленням - удвічі дорожче. За місяць команда може звести чотири-пʼять теплиць, якщо це замовлення в різних точках країни, або вісім-десять, якщо в одній локації.

"Ринок доволі конкурентний. Є три-п'ять компаній, з якими ми конкуруємо, але роботи вистачає - у всіх є замовлення", - зазначає очільник агропідприємства.

Тепличне господарство не підпорядковується сезонним обмеженням. Наприклад, взимку можна звести теплицю для вирощування редису, і вже через 40-50 днів отримати перший врожай та отримати прибуток. Для вирощування ягід теплиці встановлюють влітку, а овочеві теплиці зазвичай з'являються восени.

Якщо не враховувати витрат на купівлю ділянки, то теплиця може окупитися за два роки. Це залежить від низки факторів. Наприклад, рахунок за електроенергію може відрізнятися залежно від регіону, погоди та обраної культури. "Плюс досвід. Професійним фермерам простіше уникнути помилок. Інші ж тільки починають, тому окупність та перспективи заробітку суттєво різні", - пояснює аграрій.

За рік витрати на бізнес Рожка з будівництва теплиць окупилися і напрямок став прибутковим. Навесні 2024 року його компанія придбала ділянку в Кривому Розі за 20 тис. дол. і побудувала там пів гектара власних теплиць: одну - для томатів, дві - для полуниці, а також окрему для розсади. Восени отримали перший урожай томатів, узимку вирощували кріп та шпинат, а зараз триває збір полуниці.

На земельну ділянку була підведена вода з міського водопроводу, але витрати на полив виявилися занадто високими. Додатково, після підриву Каховської ГЕС російськими військами, якість води в цьому районі значно погіршилася. Фермер планує інвестувати 700-800 тисяч гривень у буріння власної свердловини глибиною понад 150 метрів. Крім того, на підключення електроенергії до ділянки пішло ще 600 тисяч гривень і цілий рік часу.

Попит на полуницю залишається постійним, зазначає підприємець. Проте якість води, що використовується для її вирощування, має вирішальне значення. Саме тому були розроблені нові методи живлення рослин. Наразі фермери вже збирають перший врожай полуниці: кожні два дні вдається отримувати 100-200 кг. Щодо томатів та огірків, то вони є менш вимогливими до якості води, навіть якщо вона містить підвищені рівні солей і металів.

Починати з нуля фермерське господарство в новому регіоні означає експериментувати, тож восени 2024 року підприємець висадив для експерименту три сорти томатів, щоб знайти найбільш придатний для цієї місцевості.

"Сорт рожевого помідора "Пінк хіт" продемонстрував найкращі результати, тоді як інші, хоча й заявляли про високу врожайність, не виявилися підходящими для нашого регіону. Наразі в теплиці росте 10 тисяч рослин, і в червні ми сподіваємося отримати перший звичайний урожай, а не експериментальний", - зазначає Рожко.

Підприємство планує отримати з теплиці на 400 кв. м 30-50 тонн преміальних томатів. Експериментальний урожай восени 2024 року приніс 20 тонн помідорів.

Рожко з ностальгією говорить про Херсонщину. До 2022 року йому на думку не спадало, наскільки розвиненим був аграрний напрямок регіону. Це розуміння прийшло лише після переїзду, коли почав працювати в різних куточках України.

"У Херсонській області у нас було все, що потрібно для вирощування, не доводилося відправлятися в далекі поїздки. Нині ж кожен препарат доводиться шукати по всій Україні, що призводить до зростання витрат на логістику та витрачає багато часу," - зазначає фермер.

Рожка можна знайти в кількох соціальних мережах. Звичайний маркетинг він поступово перетворив на новий канал прибутку.

"Поставте себе на моє місце: у вас був бізнес, заради якого ви роками розбудовували комплекс теплиць, статки: будинок, гарна машина, певний рівень життя. В один момент нічого не залишилося. Треба було заробляти на життя. Я почав вести соцмережі про те, що я знаю - про агробізнес. Люди почали купувати навчання. Далі ми почали будувати теплиці - пішли клієнти", - пояснює Рожко.

Фермери можуть скористатися послугою аграрного супроводу, що коштує 16 тисяч гривень на місяць. Ця послуга користується популярністю, оскільки в тепличному секторі існує безліч технічних нюансів.

Нещодавно ми збудували теплицю для молодого хлопця, якому лише 19 років, і він вирішив скористатися аграрним консультуванням. Я навчаю його, як правильно вирощувати полуницю. Зазвичай нашими клієнтами є люди віком від 30 до 50 років. Часто це ті, хто колись займався сільським господарством на відкритому повітрі і зрозумів, що сучасні умови для вирощування стали справжнім викликом, - зазначає агроном.

Рожко стверджує, що він веде інформаційний бізнес самостійно і вважає його своєрідним захопленням. Проте, це захоплення дозволяє йому значно розширити свою аудиторію.

#Instagram #Молдова #Електрична енергія #Врожайність сільськогосподарських культур #Овочевий #Культивувати #Імпорт #Україна #Одеська область #Бізнес #Ціна #Лінія фронту #Підприємництво #Кривий Ріг #Мінливість та зміна клімату #Vitis #Херсонська область #Гектар #Центральне опалення #Грецька мова #Фермер #Помідор. #Ґрунт #Ягода (ботаніка) #Теплиця #Полуничка. #Якість води

Читайте також

Найпопулярніше
Замкнена вертикаль. Що таке Вищий антикорупційний суд і чому його створення бояться політики?
Запит на справедливість або популізм?
Субсидія за новими тарифами: чи вистачить в бюджеті грошей
Актуальне
У Житомирській області почав функціонувати завод, що займається переробкою конопель.
Україна ризикує втратити 3,5 мільярда євро через нові торговельні регуляції Європейського Союзу - Фінанси bigmir)net.
Путін продемонстрував неповагу до Трампа, проігнорувавши зустріч у Туреччині, - повідомляє WSJ.
Теги