У Польщі почалися розмови щодо скасування грошової допомоги "Родина 800+" від ZUS для українців, які не працюють. Як пише PAP, минулого тижня цю тему порушив мер Варшави Рафал Тшасковський, який балотується у президенти від Громадянської коаліції.
"Найважливішим для нас є те, щоб кожен, хто прибуває до нашої країни в пошуках підтримки, сприяв розвитку економіки. Тому я пропоную кардинальні зміни: пільги на кшталт 800+ для українців мають надаватися лише за умови, що вони працюватимуть, житимуть у Польщі та сплачуватимуть податки тут," - зазначив він під час однієї з зустрічей з виборцями.
Тшасковський висловив думку, що Польща не має права на повторення помилок, які вже допустили Німеччина і Швеція, куди біженці приїжджають лише заради соціальної підтримки. Він також зазначив, що більшість українців у Польщі є трудовими мігрантами, тому зміни не вплинуть суттєво на ситуацію.
20 січня ідея Тшасковського була підтримана опозиційною партією "Право і солідарність". Лідер партії, Маріуш Блащак, оголосив, що ПіС готує відповідний законопроєкт, який "[обмежує] програму 800+ виключно для тих сімей, які, по-перше, працюють в нашій країні, і, по-друге, сплачують податки в Польщі".
У середу, 22 січня, підтримку пропозиції Тшасковського висловив віцепрем'єр, міністр оборони та лідер Польської селянської партії Владислав Косіняк-Камиш. Він охарактеризував цю ініціативу як досить цікаву. "Для мене це особисто є найкращим варіантом", - зазначив політик.
"Поляки продемонстрували свою гостинність, відкривши двері своїх домівок. Ми надаємо допомогу, виплачуємо соціальні виплати, забезпечуємо медичні послуги та освіту в школах. Проте ми також сподіваємося, що це не лише навантаження на державний бюджет наших платників податків. [Має бути] внесок у польську економіку та підтримка всіх витрат, які несе польська держава," - зазначила Косіняк-Камиш.
З іншого боку, ще один кандидат у президенти Польщі спікер Сейму Шимон Головня сказав, що не бачить потреби у радикальних змінах у програмі 800+.
За його словами, становище українських родин, які перебувають у Польщі, іноді "по-людськи" складне.
"Не можна сказати матері з трьома дітьми, яка виховує їх сама в складних умовах і не має зв'язку з чоловіком, який залишився в Україні: оскільки ви офіційно не працюєте і не платите податків, ви не маєте права на цю підтримку. Це було б просто нелюдяно", - пояснив він.
Головня підкреслює важливість протидії тим, хто "очевидно і безпардонно експлуатує щедрість польської держави". "Ми отримуємо інформацію про подібні випадки. Це вже стало патологічним явищем. Патологію слід зменшувати, і у держави є для цього відповідні інструменти, не вдаючись до істеричних, драматичних чи показових дій", - зазначив спікер Сейму.
Головня відзначив, що поляки завжди проявляли готовність підтримувати інші народи в скрутні часи, і не виключив можливості, що в майбутньому самі поляки можуть опинитися в подібному становищі. "У такому випадку нам необхідно мати вагомий моральний авторитет для звернення по допомогу", - зазначив він, додавши, що не дозволить собі потрапити в тенета антиукраїнських настроїв.
#Податок #Економіка #Мандат (політика) #Президент (державна посада) #Українці #Польща #Німеччина #Біженець #Політик #Коаліція #Друга Польська Республіка #Варшава #Опозиція (політика) #Мер #Сейм #Швеція #Медицина #Держава (політичний устрій) #Державний бюджет #Польський народ #Польська мова #Право і справедливість #Маріуш Блащак #Польська народна партія