Україна наразі випускає рекордну кількість озброєння, проте не має можливості конкурувати з Росією, за інформацією WSJ.

Вартість військової продукції, що виготовляється оборонним сектором України, за три роки конфлікту зросла з 1 мільярда доларів до 35 мільярдів доларів.

На третьому році конфлікту власна оборонна промисловість України виробляє рекордні обсяги зброї. Проте підтримка союзників залишається життєво важливою для боротьби з Росією, зазначає The Wall Street Journal.

Згідно з повідомленнями, на момент агресії Росії проти України існував лише один прототип вітчизняної гаубиці "Богдана". Проте вже в минулому році Київ оголосив, що виробляє більше артилерійських систем, ніж усі країни НАТО в сукупності.

"Вартість зброї, яку може виробляти оборонна промисловість України, зросла з 1 мільярда доларів у 2022 році до 35 мільярдів доларів за три роки війни, навіть за умови, що Росія обстрілює ракетами її заводи", - наголошується в статті.

Як вказує WSJ, в умовах невизначеності підтримки з боку США оборонна промисловість України стає ключовою для спроможності країни підтримувати боротьбу з Росією або гарантувати свій суверенітет у разі укладення мирної угоди:

Чим більше Україні вдасться налагодити виробництво власної зброї, тим менше вона буде підпадати під вплив коливань міжнародної політики та змін у глобальних ланцюгах постачання. Окрім того, країна бачить свою оборонну промисловість як потенційне джерело доходів у післявоєнний період для відновлення економіки, а також як можливість для глибшої інтеграції із Західними державами, ставши одним із їхніх постачальників.

Президент України Володимир Зеленський раніше зазначав, що більше 40% озброєння, яке застосовується на фронті проти Росії, наразі виготовляється в Україні. Що стосується безпілотників, наземних безпілотних систем та засобів радіоелектронної боротьби, цей показник наближається до 100%. Українські виробники також значно збільшують обсяги виробництва традиційного озброєння, зокрема артилерійських систем, броньованої техніки, мін та боєприпасів різного калібру.

"У західних країнах існує велика конкуренція за найкращих випускників факультетів комп'ютерних наук або ІТ-фахівців. В Україні ж більша частина найкращих талантів пішла в оборонку", - каже Роб Лі, старший науковий співробітник Інституту досліджень зовнішньої політики.

Проте, навіть з такою інтенсивною модернізацією національного військового потенціалу, Україні не вистачить ресурсів для самостійної боротьби з Росією, підкреслює WSJ.

Україна потребує підтримки Сполучених Штатів та інших західних партнерів для ефективної протидії російській військовій агресії. Країна не здатна виготовити необхідну кількість боєприпасів для забезпечення роботи своїх артилерійських систем, а також систем протиповітряної оборони, які потрібні для захисту від російських ракетних атак.

Незважаючи на те, що українське виробництво озброєння активно розвивається, бюджет країни опинився під серйозним тиском. Як зазначив радник президента Зеленського та екс-міністр стратегічних галузей Олександр Камишин, у цьому році уряд зможе придбати лише трохи більше ніж 40% від обсягу, який здатні виробити підприємства оборонної промисловості.

"Боляче, коли ти не можеш виробляти і тобі нічим воювати. Удвічі болючіше, коли ти можеш виробляти, але не можеш фінансувати закупівлі", - сказав він.

Для оптимізації вільних виробничих потужностей деякі західні уряди фінансують закупівлю озброєння в українських оборонних компаніях за так званою датською моделлю. Це означає, що замість прямого постачання західних озброєнь до Києва, вони виділяють кошти для придбання військової техніки у виробників в Україні. Водночас конфлікт в Україні став важливим полігоном для тестування різноманітних видів озброєнь, надаючи країнам НАТО цінний досвід щодо їхньої ефективності у бойових умовах, як зазначає видання WSJ.

За даними звіту SIPRI, серед усіх країн світу Україна за підсумками 2024 року посіла 8 місце за оборонними витратами. Загальні військові витрати України зросли на 2,9 відсотка і досягли 64,7 мільярда доларів, що еквівалентно 43 відсоткам витрат Росії. Україна у 2024 році мала найбільше військове навантаження серед усіх країн, що становило 34 відсотки ВВП.

На початку 2024 року військові витрати Росії досягли 149 мільярдів доларів, що є на 38% більше в порівнянні з 2023 роком і вдвічі перевищує показники 2015 року.

#НАТО #Росія #Економіка #Боєприпаси #Україна #Київ #Володимир Зеленський #Президент України #Західний світ #Безпілотний літальний апарат #Лінія фронту #Артилерія #Ракета. #Данія #The Wall Street Journal #Суверенітет #Електронна війна #Країни-члени НАТО #Гаубиця #Протиповітряна оборона #Бронетехніка #Гармата. #Арсенал #Збройова промисловість #Ризький мирний договір #Літаки-перехоплювачі #Спільнота талантів

Читайте також

Найпопулярніше
Замкнена вертикаль. Що таке Вищий антикорупційний суд і чому його створення бояться політики?
Запит на справедливість або популізм?
Субсидія за новими тарифами: чи вистачить в бюджеті грошей
Актуальне
Нікушор Дан здобуває перемогу на виборах у Румунії, обігнавши антиукраїнського кандидата Сіміона, згідно з даними екзитполів.
За інформацією Держприкордонслужби, обсяг пасажирських перевезень через кордон за останній тиждень зменшився на 4,3%.
Сполучені Штати готуються до внесення змін у податкові норми щодо виграшів у азартних іграх: які нововведення можуть чекати на гравців?
Теги