Обмінники в Україні не можуть встановлювати різні курси для доларів, виходячи з року їх випуску. Наприклад, банкноти, видані в 1996 та 2013 роках, повинні мати однакову цінність. Якщо обмінний пункт застосовує різні курси для цих банкнот, він порушує закон і підлягає покаранню.
Про це розповів голова Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев ("Слуга народу"). Він пояснив: сама ж причина, з якої обмінники виставляють різні курси, не має нічого спільного з реальною економікою - оскільки спрямована виключно "на отримання додаткової маржинальності".
"Це (множинні курси. - Ред.) вигадка і маніпуляція. Воно не має нічого спільного із законодавством", - підкреслив нардеп.
Він також зазначив, що подібні маніпуляції характерні не тільки для нелегальних обмінних пунктів. За його інформацією, цим займаються і легальні структури.
Тим не менш, запевнив нардеп, Нацбанк "дуже жорстко реагує на такі речі". Однак, акцентував він, лише якщо йдеться про "білі" обмінники.
"А що стосується нелегальних, регулятор не може. Це мають правоохоронці робити", - пояснив Гетманцев.
Які долари неможливо обміняти в банках та обмінниках?
Одночасно, певні банки та обмінні пункти можуть відмовитися приймати долари на "легальних" підставах. Справа в тому, що діючі норми дозволяють їм відмовлятися від обробки зіпсованих банкнот.
Зокрема, в Національному банку України повідомили, що мова йде про банкноти, які мають ушкоджені елементи дизайну або захисні характеристики, а також ті, що містять друкарські дефекти.
Крім того, підроблені банкноти не будуть прийняті. А ось інші купюри - навіть якщо вони зім'яті, трохи забруднені або зношені - можна обміняти.
Крім того, у банках можуть не приймати долари, які мають зміни початкового кольору паперу чи зображення. А також:
Як зазначав OBOZ.UA, в Україні спостерігається зростання кількості підроблених іноземних купюр. Згідно з інформацією НБУ, рівень вилучення фальшивих банкнот у 2022-2023 роках був вкрай низьким, але до завершення 2024 року ситуація практично повернулася до показників 2021 року. Серед підроблених валют особливу популярність у шахраїв здобув долар.
#Національний банк України #Економіка #Народний депутат України #Банк #Долар #Законодавство #Валюта #Слуга народу (політична партія) #Банкнота #Папір