В Україні спостерігається безпрецедентно низький рівень запасів газу в підземних сховищах. Вперше в історії обсяг запасу зменшився до менше ніж 10% від загальної місткості. Це створює серйозні ризики для виникнення дефіциту. Незважаючи на поширення в інтернеті дезінформації про можливі графіки відключень, навіть у найгірших сценаріях наразі не планується запровадження обмежень для населення. Однак, за умов збереження холодної погоди, можуть виникнути необхідності в збільшенні імпорту газу.
Дізнайтеся, що чекає на нас у 2025 році стосовно дефіциту газу та тарифів, у статті на OBOZ.UA.
Взимку може не вистачити газу?
В обох відомствах — Міністерстві енергетики та "Нафтогазі" — запевняють, що запаси газу для опалювального сезону є достатніми. "Ми уважно слідкуємо за ситуацією з запасами газу. Їх вистачить для забезпечення стабільного проходження опалювального періоду. Головним пріоритетом нашої діяльності є комфорт і тепло в домівках українців," — зазначили в "Нафтогазі", коментуючи побоювання щодо можливого дефіциту блакитного пального. Міністерство енергетики також висловило впевненість: вже не вперше українців лякають нестачею газу, однак серйозних проблем не виникне.
Дійсно, майже щороку з'являються фахівці, які попереджають про можливий брак газу. Проте цього року ситуація є особливою: Україна зупинила транзит російського газу, у лютому погода різко погіршилась, а Росія продовжує наносити удари по газовій інфраструктурі. Сергій Макогон, колишній генеральний директор "Оператора ГТС України", зазначає, що наразі запаси газу зменшились до рівня нижче 10% і складають 2,95 млрд кубометрів.
Статистика за останні роки (дивіться інфографіку) підтверджує: до такого мінімуму запаси в сховищах ще ніколи не доходили. Макогон пояснює: у попередні місяці відбір газу в середньому складав 60 млн кубометрів на добу, тому математично наявного газу має вистачити до 30 березня. Але тут є одразу кілька загроз.
У період сильних морозів спостерігається істотне збільшення споживання газу, що призводить до швидшого використання наявних запасів. Найближчими двома тижнями прогнозується збереження низьких температур. Ще однією проблемою є те, що зменшення обсягів газу обмежує можливості для його витягання зі сховищ, оскільки необхідно підтримувати певний рівень тиску.
"Однак за всю історію ці показники жодного разу не перевірялись, оскільки сховища ніколи не були настільки порожніми. Це може призвести до непередбачуваних ситуацій. Щодо ризиків, пов'язаних із можливим пошкодженням видобутку ворогом, я взагалі мовчу", - підкреслив Макогон. Крім того, обстріли з боку РФ можуть ускладнити процес забору газу.
Недостатність запасів можна компенсувати імпортом. Україна має можливість закупити до 50 мільйонів кубометрів газу, що теоретично дозволяє вирішити проблему дефіциту. Основне питання полягає в тому, що зазвичай газові резервуари заповнюються влітку, коли споживання в Європі на найнижчому рівні, що створює умови для купівлі пального за нижчими цінами. Наприклад, влітку тисячу кубометрів на європейському ринку можна було придбати за 300-400 євро, тоді як зараз за таку ж кількість доводиться платити вже 600 євро.
Колишня міністерка енергетики Ольга Буславець звертає увагу на те, що запаси газу становлять 7,8 млрд кубометрів, що на 24% менше, ніж у минулому році. У зв'язку з нещодавнім похолоданням, щоденне споживання газу досягає 105-115 млн кубометрів. У цій ситуації країні потрібно або витягувати з підземних сховищ по 75 млн кубометрів, або ж імпортувати таку ж кількість блакитного пального.
Вона також зазначає значне підвищення цін у Європі. "Це пов'язано зі зниженням температури до показників, які нижчі за 30-річну середню норму, відсутністю вітру, зростанням відбору з підземних сховищ газу до 0,75 млрд м³ на добу, активністю спекулятивних інвестиційних фондів (збільшенням long-позицій) та очікуваннями на додатковий попит в ЄС для експорту в Україну," - пояснює Буславець.
Чим загрожує така ситуація? Можуть бути відключення газу?
Головне - віялових відключень газу (як це відбувається з електроенергією) не буде. Ба більше, такі відключення технічно неможливі. За найгіршого сценарію (морози тривають, російські окупаційні війська атакують газову інфраструктуру, об'ємів імпорту не вистачає) можуть відключати великих споживачів - підприємства. Звісно, це погана новина для всіх. Це може призвести до скорочення об'ємів виробництва, погано вплине на ситуацію в економіці загалом. Однак ідеться про лише ймовірний період нетривалих відключень. Тож навіть найгірший сценарій поки що не передбачає катастрофічної ситуації та прямих наслідків для населення.
"Населення відключається в останню чергу, тому не варто хвилюватись. Передусім відключаються промислові споживачі. Можливе переведення ТЕЦ/ТЕС на мазут і вугілля тощо", - каже Макогон.
У інтерв'ю агентству "Інтерфакс" міністр енергетики Герман Галущенко зазначив, що в поточному році буде необхідно імпортувати приблизно 1 мільярд кубометрів газу. Окрім власних фінансових ресурсів, група "Нафтогаз" має доступ до кредитних ліній, зокрема від Європейського банку реконструкції та розвитку. Крім того, тривають активні переговори з міжнародними партнерами щодо можливості отримання газу у вигляді гранту.
"Безумовно, імпорт газу нам потрібен. А щодо обсягів, то будемо дивитися, з чим ми вийдемо з цього сезону, враховуючи зокрема й наслідки російських атак по газовій інфраструктурі", - сказав міністр. Співрозмовники OBOZ.UA в уряді стверджують, що у "Нафтогазу" є достатньо коштів для імпорту. "Сума там така, що вражає", - не називаючи конкретних цифр, зазначили в Кабінеті міністрів.
Якщо запаси газу виявляться достатніми до завершення опалювального сезону без потреби в суттєвому збільшенні імпорту, то мінімальні обсяги блакитного пального не вплинуть на українців. Проте, якщо для вирішення дефіциту знадобиться значно підвищити імпорт і купувати газ, який влітку можна було придбати майже за вдвічі нижчою ціною, виникають справедливі питання до "Нафтогазу": чому не було зроблено запасів раніше?
Що буде з тарифом на газ для населення?
Вартість газу для населення у 2025-му не зміниться. Про це повідомило відразу кілька співрозмовників в уряді. Чинний закон не дасть можливостей переглянути тариф на газ. "Якщо навіть у нас воєнний стан закінчується найближчими місяцями, в законі прописана заборона на підвищення тарифу ще впродовж пів року. Не буде підвищення вже цього року. Ну хіба дуже сильно натиснуть партнери, але це майже виключено", - пояснив співрозмовник в уряді.
Отже, "Нафтогаз" реалізовуватиме газ за ціною 7,96 грн за кубометр. Щоб підвищити тариф до закінчення воєнного стану, необхідно буде внести зміни до законодавства, що означає, що це питання слід буде вирішувати на рівні парламенту з підписом президента. Проте реалізувати таке непопулярне рішення в Раді буде вкрай важко.
Крім "Нафтогазу", в Україні працює ще низка постачальників блакитного палива. Однак близько 98% усіх побутових споживачів користуються послугами саме "Нафтогазу". Але навіть після того, як мораторій на підвищення тарифів припинить діяти, далеко не факт, що будуть економічні підстави для підвищення тарифу. Усе залежатиме від ситуації зі споживанням, об'ємами видобутку газу тощо.
#погода #газ #Електрична енергія #Природний газ #Паливо #Європейський Союз #Європа #Росія #Імпорт #Україна #Президент (державна посада) #Українці #Енергетична галузь #Євро #Воєнний стан #Споживач #Температура #Теплова енергія #Робити #Нафтогаз #Підприємницька діяльність #Європейський банк реконструкції та розвитку #Газотранспортна система України #Мазут. #Обсяг