
Міжнародний валютний фонд у 2025 році підвищив обсяг фінансової допомоги Україні на приблизно 880 мільйонів доларів.
Про це повідомляють Контракти посиланням на міжнародне агентство Fitch Ratings.
Економічне відновлення в Україні втратило динаміку: у 2024 році реальний валовий внутрішній продукт виріс на 2,9%. Агентство Fitch знизило свій прогноз зростання на 2025 рік до 2,5%, що є зменшенням у порівнянні з попередньою оцінкою, яка становила 2,9%.
"Це викликано постійним браком робочої сили, шкодою, заподіяною атаками на газову інфраструктуру, а також закриттям Покровської шахти внаслідок війни," - зазначається у статті.
Національний банк України вніс зміни до своєї монетарної політики, підвищивши ключову процентну ставку на 250 базисних пунктів, довівши її до 15,5% з грудня 2024 року. Це рішення було прийнято у зв'язку зі збільшенням інфляції до 15,1% у квітні, після того як середній показник за 2024 рік становив 6,5%.
"Зростання інфляційного тиску викликане неурожайними умовами, підвищенням тарифів на електрику та збільшенням цін на мобільні послуги. За оцінками Fitch Ratings, середній рівень інфляції в 2025 році складе 12,3%, а в 2026 році знизиться до 6,5%."
Експерти агентства дійшли висновку, що фінансові потреби України в цьому році будуть задоволені повністю, а також буде сформовано додатковий резерв ліквідності для майбутніх потреб.
Чисте зовнішнє фінансування очікується на рівні 55 млрд доларів порівняно із середнім показником у 25 млрд доларів на рік у 2022-2024 роках. Це пояснюється достроковим залученням прибутку від заморожених російських активів.
У рамках програми Міжнародного валютного фонду планується створення валютних резервів завдяки міжнародній фінансовій підтримці: 9,1 мільярда доларів у 2025 році та 8,4 мільярда доларів для покриття прогнозованих бюджетних дефіцитів у 2026-2027 роках.
Згідно з оцінками Fitch, після 2025 року спостерігається значна невизначеність у сфері фінансування, що призведе до збільшення обсягів внутрішніх запозичень у 2026 році.
Фіскальний дефіцит України знизився до 17,2% від ВВП у 2024 році завдяки значним бюджетним надходженням, незважаючи на сповільнення економічного зростання. Агентство Fitch очікує, що у 2025 році дефіцит зросте до 19,3% ВВП.
Після завершення війни тягар витрат залишиться на високому рівні, оскільки Україні, скоріш за все, доведеться підтримувати значну військову присутність. За прогнозами Світового банку, для відновлення країни знадобиться 524 мільярди доларів протягом наступних десяти років, що приблизно в 2,8 рази перевищує очікуваний номінальний ВВП України на 2024 рік.
#бюджет #Електрична енергія #Інфляція #Національний банк України #Економіка #Україна #Прибуток (економіка) #Мобільна телефонія #Робоча сила #Міжнародний валютний фонд #Світовий банк #Валовий внутрішній продукт #Економіка України #Монетарна політика #Дефіцитні видатки #Золотовалютні резерви #Військові #Fitch Ratings #Ліквідність ринку