
Темпи приросту ВВП за минулий рік знизилися до 2,9%.
Згідно з підсумками 2024 року, реальний валовий внутрішній продукт (ВВП) України зріс на 2,9%. Головною причиною меншого зростання реального ВВП, ніж очікувалося, стало падіння показників у сільському господарстві. Цю інформацію оприлюднив Національний банк України на своєму офіційному сайті.
Темпи зростання реального ВВП виявилися нижчими, ніж прогнозував Національний банк в інфляційному звіті за січень 2025 року (3,4%). Це, зокрема, стало наслідком відновлення негативної динаміки ВВП у IV кварталі 2024 року, який скоротився на 0,1 в.п. через значне зменшення показників у сільському господарстві (на 30,3% у річному вимірі). Також на цю ситуацію частково вплинуло підвищення бази порівняння, викликане покращенням показника зростання економіки ДССУ у IV кварталі 2023 року в рамках традиційного коригування ВВП, - зазначається у повідомленні.
Зазначається, що приватне споживання було головним драйвером економіки, і "забезпечило найбільший додатний внесок у зростання реального ВВП у 2024 році".
"Зростання витрат домогосподарств на кінцеве споживання прискорилося до 6,8%, що стало можливим завдяки високим темпам зростання реальних заробітних плат, згідно з даними Державної служби статистики України. Незважаючи на те, що фіскальна політика минулого року залишалася помірною, вплив державного сектора на економіку поступово зменшувався. Наприклад, за підсумками 2024 року витрати на споживання з боку сектора державного управління зменшилися на 4,5%, як зазначили в Національному банку України."
Згідно з прогнозами Національного банку України, у 2025 році економічний розвиток країни продовжить свій курс. Цю позитивну динаміку підсилять очікуване збільшення врожаїв, зменшення нестачі електроенергії та активізація зовнішнього попиту. Проте, актуальні виклики, пов'язані з наслідками війни, такі як брак робочої сили та пошкодження інфраструктури і виробничих потужностей, продовжать стримувати економічне зростання.
#Електрична енергія #Врожайність сільськогосподарських культур #Національний банк України #Економіка #Економічне зростання #Робоча сила #Інфраструктура #Попит #Валовий внутрішній продукт #Політика #Економіка України #Дефіцитні видатки #Сільське господарство