В Україні бронювання військовозобов'язаних відбуватиметься через портал Дія з 1 грудня. Усі критично важливі підприємства повинні підтвердити свій статус до 28 лютого 2025 року відповідно до нових критеріїв. При тому у 5% підприємств забрали статус критичності (право надавати бронювання).
Як йдеться на сайті уряду, 15 листопада Уряд завершив аудит рішень щодо визначення підприємств, установ і організацій критично важливими. За результатами аудиту 95% від всіх критично важливих підприємств зберегли цей статус. Під час аудиту були виявлені такі порушення:
"Завдяки проведеному аудиту нам вдалося виявити деякі незначні порушення, після чого ми розробили необхідні зміни для їх усунення. Нові параметри бронювання та критерії для визначення критичності підприємств стали більш зрозумілими, що забезпечує баланс між обороноздатністю країни і її економічними інтересами. Згідно з результатами аудиту, підприємства, в яких було виявлено зловживання, втратили статус критично важливих, а їхні співробітники підпали під процес розброньовання. Крім того, ми систематизували узгодження галузевих і регіональних критеріїв визначення критичності підприємств. Бронювання повинні отримувати лише ті, хто справді робить внесок в економіку і має на це законні підстави," - підкреслив заступник Міністра економіки Віталій Кіндратів.
Виходячи з результатів аудиту, Уряд ухвалив рішення про оновлення критеріїв бронювання, з метою забезпечення ефективності механізму як для зміцнення нашої обороноздатності, так і для підтримки економіки. Алгоритм визначення підприємств, що мають критичне значення, залишається незмінним. Як і раніше, компанії повинні звертатися до відповідного Міністерства або ОВА для отримання цього статусу.
Уряд залишив в силі вісім діючих критеріїв для класифікації підприємств як критично важливих. При цьому, з цього моменту, галузеві та регіональні критерії визначення критичності узгоджуються з Міністерством оборони та Міністерством економіки.
Альтернативні критерії критичного значення
Для приватних підприємств встановлюється обов'язковий критерій - нарахована середня зарплата у підприємстві за останній календарний квартал повинна бути не менше 2,5 мінімальної зарплати (20 тис. грн на 15 листопада 2024 року). У працівника, якого бронюють, нарахована заробітна плата також має бути не менше 20 тис. гривень.
Вводиться новий обов'язковий критерій для компаній — відсутність боргів за сплату всіх податків. Організації, що планують зарезервувати працівника, повинні підтвердити свою відповідність як існуючим, так і новим вимогам. На це їм надається більше трьох місяців — від моменту публікації відповідного розпорядження до кінця лютого 2025 року.
Після підтвердження критичності, підприємства повинні через Дію подати знову списки працівників для бронювання. До подачі оновлених списків, усі надані бронювання залишаються чинними.
Водночас член Комітету Верховної Ради з питань економічного розвитку Богдан Кицак ("Слуга народу") заявив, що українська влада не стане вводити економічне бронювання військовозобов'язаних. Оскільки це питання викликало в українського населення сильне невдоволення, від ідеї було вирішено відмовитися.
Раніше OBOZ.UA повідомляв, що, за розрахунками Мінекономіки, запровадження економічного бронювання могло принести до держбюджету України близько 100 млрд грн. В основі лежить детінізація економіки, оскільки приблизно 1,7 млн осіб працюють частково в тіні, зазначають у відомстві.
#аудит #Українська гривня #Податок #Сміливіше. #Економіка #Міністерство оборони (Україна) #Українська мова #Броня #Державний бюджет #Слуга народу (політична партія) #Список міністрів економіки України #Комітет Верховної Ради України з питань економічної політики #Підприємницька діяльність #Міністерство економіки (Україна)