В Україні спостерігається істотна нестабільність на ринку праці: кількість працівників знижується, що змушує компанії піднімати рівень заробітних плат.

В Україні за останні три роки різко скоротилася кількість офіційно працевлаштованих осіб - майже мільйон осіб. Таку тенденцію, серед іншого, пов'язують із мобілізацією та продовженням міграційних процесів. На цьому фоні багато підприємств змушені підвищувати зарплати, щоб утримати дефіцитних працівників.

Про це свідчать дані "Моніторингу основних подій в економіці України", підготовленого Міністерством економіки. Зазначається, що кількість найманих співробітників в Україні у 2024 році так і не досягла "довоєнного" рівня 2021 року та залишається на 968 тис. нижче. "Це загалом негативно вплинуло на показники ринку праці", - зазначають у Мінекономіки.

Одночасно, відповідно до офіційних статистичних даних, заробітні плати демонструють тенденцію до зростання. Важливо зазначити, що ця статистика не включає нелегальні виплати, тобто йдеться лише про "білі" зарплати.

Відповідно до даних Державної служби статистики, середня місячна заробітна плата штатних працівників у 2024 році досягла 21 473 грн, що на 23,1% перевищує показники минулого року. У четвертому кварталі 2024 року ця цифра зросла до 24 153 гривень. Міністерство економіки визначає кілька факторів, що впливають на рівень заробітної плати:

У 2024 році, в порівнянні з 2023 роком, найбільше збільшення заробітних плат зафіксовано в секторах "Інформація та телекомунікації", де вони зросли на 38,2%, а також у "Будівництві", де підвищення сягнуло 34%. При цьому, найвищі середні зарплати знову продемонстрували галузі "Інформація та телекомунікації" з показником 52 457 грн., а також "Фінансовий та страховий сектор" з 41 384 грн.

Нагадаємо, за даними Державного центру зайнятості, більше не вистачає кваліфікованих робітників - зокрема швачок, токарів, електромонтерів, водіїв та зварювальників - а також лікарів різних спеціалізацій. Крім того, складна ситуація з кадрами спостерігається у сфері торгівлі та обслуговування - там активно шукають продавців, барист, офіціантів, адміністраторів, кухарів та охоронців.

У Мінекономіки відзначили зниження числа офіційно зареєстрованих безробітних. "Хоча економічна активність компаній залишалася обмеженою через військовий стан, у січні-лютому 2025 року було зафіксовано зменшення кількості зареєстрованих безробітних у порівнянні з аналогічним періодом 2024 року", - зазначено у звіті.

Згідно з інформацією OBOZ.UA, українських пенсіонерів активно залучають до трудової діяльності через брак робочої сили, що виник внаслідок війни та еміграції молодих спеціалістів. Вони потрібні на різні посади, зокрема водіїв, охоронців, продавців, прибиральників, касирів, вантажників, менеджерів з продажу, кравців та різноробочих.

#Українська гривня #Сміливіше. #Економіка #Пенсіонерка #Міграція населення #Воєнний стан #Лікар #Будівництво #Ринок праці #Дефіцитні видатки #Телекомунікації #Менеджмент #Кухар (професія)

Читайте також

Найпопулярніше
Замкнена вертикаль. Що таке Вищий антикорупційний суд і чому його створення бояться політики?
Запит на справедливість або популізм?
Субсидія за новими тарифами: чи вистачить в бюджеті грошей
Актуальне
Згідно з даними Державної служби статистики, у минулому році великі та середні компанії збільшили свій прибуток на 22%.
Європейський Союз вивчає нову стратегію підтримки України: які її основні аспекти?
В Україні спостерігається істотна нестабільність на ринку праці: кількість працівників знижується, що змушує компанії піднімати рівень заробітних плат.
Теги