В Україні спостерігається втрата до 50% урожаю: влітку може виникнути нестача улюблених ягід.

Українцям рекомендують готуватися до ще вищих, ніж зазвичай, цін на вишню і черешню. Основна, але не єдина причина - погодні умови, через які фермери втратили до 50% врожаю цих ягід.

Аналітики EastFruit повідомили, що у 2025 році всі країни Східної Європи, а також Туреччина — головний експортер черешні в цьому регіоні, зазнали збитків через заморозки.

Не оминула ця доля й Україну, хоча вишня та черешня постраждали меншою мірою, ніж решта кісточкових, зокрема персики та абрикоси. За попередніми оцінками, фермери, насамперед у південних регіонах, позбулися близько 45-55% урожаю черешні. У центральних регіонах збитки були ще більшими, але в цих областях площі черешні менші.

Урожай вишні теж втрачено на 35-50%, хоча найбільше збитків - у північних регіонах. Але українські виробники відправляють вишню здебільшого на заморозку для експорту та на переробку - як очікується, ця ягода буде доволі дорогою, особливо на тлі очікуваних високих цін на малину в літній період.

Варто зазначити, що через тимчасову окупацію традиційних регіонів вирощування вишні та черешні і фактичне знищення основної частини плантацій Україна опинилася в залежності від імпорту цих ягід. Тому, ціни на черешню цього року в Україні будуть ще вищими, ніж зазвичай.

Експерти вказують, що через несприятливі погодні умови в інших країнах Східної Європи втрати врожаю становлять від 30% до 80%. Серед них:

В Туреччині, яка відіграє ключову роль у формуванні цін на черешню у Східній Європі, температура в середині квітня опустилася до -15 градусів. Це призвело до загибелі 50-70% врожаю, і виробники очікують, що ціни на черешню виростуть на 75%.

Ще один аспект, який варто врахувати при аналізі потенційних цін на черешні та вишні у 2025 році, — це постійне зменшення площ, відведених під ці культури в країнах Європейського Союзу. З огляду на те, що ризики, пов'язані з вирощуванням черешень, зростають через часті втрати врожаю від морозів, застарілі плантації поступово викорчовуються без належної заміни новими, - зазначає Андрій Ярмак, економіст інвестиційного департаменту Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (ФАО).

Як уже зазначав OBOZ.UA, глобальні ціни на рис опустилися до найнижчих показників за останні кілька років. Це зумовлено надмірними запасами в Індії та рекордними врожаями в азійських країнах. Однак, через зміцнення індійської рупії, подальше зниження цін на рис виглядає малоймовірним.

#Європейський Союз #Економіка #Імпорт #Україна #Українці #Експорт #Організація Об'єднаних Націй #Туреччина #Індія #Азія #Східна Європа #Фермер #Рис #Плантація #Ягода (ботаніка) #Prunus cerasus #Prunus avium #Prunus armeniaca #Малина. #Персик. #Продовольча та сільськогосподарська організація ООН

Читайте також

Найпопулярніше
Замкнена вертикаль. Що таке Вищий антикорупційний суд і чому його створення бояться політики?
Запит на справедливість або популізм?
Субсидія за новими тарифами: чи вистачить в бюджеті грошей
Актуальне
В Польщі прокоментували, чи готова Європа запровадити жорсткі санкції проти Росії.
Які держави мають найвищий рівень ВВП: огляд рейтингу
Глава Міністерства закордонних справ Німеччини заявив, що Європа готова до введення жорсткіших санкцій.
Теги