Депутати Верховної Ради України затвердили в другому читанні та в цілому законопроєкт №14000 "Про Державний бюджет України на 2026 рік". Під час голосування, що відбулося на пленарному засіданні у вівторок, 3 грудня, підтримку проєкту головного фінансового документу країни висловили 261 депутат у другому читанні, а загалом - 257 депутатів, повідомляє "Укрінформ".
Як повідомив пізніше депутат від "Голосу" Ярослав Железняк, загалом проєкт державного бюджету отримав підтримку від 193 членів фракції "Слуга народу", а також по 16 голосів від фракцій "Платформа за життя та мир" і "Довіра". Додатково, по 11 голосів внесли фракції "Відновлення України" та "Партія "За майбутнє", а також дев'ять позафракційних депутатів і один представник фракції "Голос".
Як заявив міністр фінансів Сергій Марченко, заплановані доходи державного бюджету становлять два трильйони 918 мільярдів гривень, у тому числі загальний фонд - два трильйони 625 мільярдів гривень, спеціальний фонд - 293 мільярди гривень.
Видатки державного бюджету на 2026 рік складуть 4 трильйони 781 мільярд гривень, зазначив міністр. Зокрема, планується, що видатки загального фонду досягнуть 4 трильйонів 393 мільярдів гривень, тоді як спеціальний фонд становитиме 388 мільярдів гривень. При цьому основна частина прогнозованих витрат буде виділена на оборону, яка складе 2,8 трильйона гривень. Орієнтовно 1,3 трильйона з цієї суми планується витратити на виплату зарплат для захисників.
Окрім цього, міністр повідомив, що ліміт бюджетного дефіциту було підвищено майже на шість мільярдів гривень, досягнувши 1,9 трильйона гривень. Таким чином, дефіцит бюджету тепер складає 18,5% від валового внутрішнього продукту.
"Бюджет зберігає основні пріоритети, які були при його поданні. У першу чергу, це забезпечення фінансування сектора безпеки та оборони, освіта, соціальний захист громадян, що потребують підтримки держави, медицина", - додав Марченко. Утім, урядовець визнав, що в проєкті бюджету вимушено зберігається високий дефіцит через продовження російської агресії.
Так само очільник українського мінфіну визнав, що Україна розраховує на значну фінансову підтримку з боку міжнародних партнерів у наступному фінансовому році. "Нам потрібно на наступний рік згенерувати додатково від міжнародних партнерів понад 45 мільярдів доларів", - пояснив Марченко.
Прем'єр-міністр України Юлія Свириденко підкреслила, що основними напрямками державного бюджету на 2026 рік є оборона, безпека та соціальна стабільність. "Основна мета бюджету полягає в тому, щоб захистити країну, підтримати громадян та створити сприятливі умови для економічного розвитку, навіть у часи повномасштабної агресії", - зазначила вона у своєму Telegram-каналі.
Зокрема, як зазначила Свириденко, у наступному році бюджетні витрати на армію складуть 2,8 трильйона гривень. "Це становитиме майже 60 відсотків від усіх витрат", - підкреслила вона. "Усі власні надходження держава повністю спрямовує на потреби Збройних Сил - забезпечення військових, підтримку їхніх родин, укріплення системи протиповітряної оборони, а також розробку та виробництво української зброї, включаючи дрони", - запевнила Свириденко.
На освіту законодавці передбачили 273,9 мільярда гривень, на охорону здоров'я - 258,6 мільярда гривень, на підтримку внутрішньо переміщених осіб (ВПО) - 72,6 мільярда гривень. На ветеранську політику у бюджеті передбачено 18,9 мільярда гривень, а на соціальну підтримку - 468,5 мільярда гривень.
"Попри війну, українська економіка демонструє стійкість і відновлення. У 2026 році прогнозується подальше зростання ВВП до 10,31 трильйона гривень, уповільнення інфляції та зростання середньої заробітної плати до 30 тисяч гривень, - вказала Свириденко. - Доходи бюджету зростуть до 2,92 трильйона гривень, що на 446,8 мільярда гривень більше, ніж у 2025 році. Видатки теж зростуть і становитимуть 4,83 трильйона гривень, що на 134,5 мільярда гривень більше, ніж у попередньому році".
22 жовтня Верховна Рада ухвалила в першому читанні законопроєкт щодо державного бюджету України на 2026 рік. Відповідно до регламенту, друге читання цього законопроєкту повинно було завершитися не пізніше 20 листопада, а остаточне затвердження планувалося до 1 грудня, як зазначає "Укрінформ".
На прийняття основного фінансового документа для країни на наступний рік відреагував президент України Володимир Зеленський. "Це є значущим виявом стійкості України та надійного фінансового забезпечення необхідностей наступного року", - зазначив Зеленський у своїх соцмережах.
"Наші пріоритети ясні: забезпечення обороноздатності, підтримка соціальних програм та відновлення життя після атак з боку Росії. Ми активно співпрацюємо з міжнародними партнерами, щоб забезпечити необхідну фінансову допомогу для України. Наразі існує чіткий сигнал для всіх союзників, що внутрішні причини для нестабільності в Україні відсутні," – зазначив президент.
#бюджет #Українська гривня #Сміливіше. #Укрінформ #Україна #Народний депутат України #Верховна Рада #Володимир Зеленський #Президент України #Валовий внутрішній продукт #Російська мова #Українська мова #Документ #Парламент #Охорона здоров'я #Дефіцитні видатки #Медицина #Офіційний #Державний бюджет #Державний бюджет України #Слуга народу (політична партія) #Протиповітряна оборона #Соціальне забезпечення #Внутрішньо переміщені особи