Не так давно відставний генерал Кіт Келлог, який виконує обов'язки спецпредставника Білого дому в Україні, в інтерв'ю виданню New York Post поділився інформацією про те, що Дональд Трамп скликав у Білому домі команду, відповідальну за розробку стратегії для припинення конфлікту між Україною та Росією. Метою зустрічі було обговорення концептуальних підходів до вирішення цієї важливої проблеми.
В цьому інтерв'ю генерал неначе мимохідь згадав про роль Теодора Рузвельта, 26-го президента США, як приклад успішного миротворця. Рузвельт, який зіграв ключову роль у завершенні російсько-японської війни 1904-1905 років і підписанні мирного договору, отримав Нобелівську премію миру у 1906 році за свої зусилля. Це було явним натяком на те, що Дональд Трамп також може досягти успіху в миротворчій діяльності, особливо в контексті війни між Росією та Україною, що, можливо, призведе до його номінації на Нобелівську премію миру. Варто додати, що під час першої каденції Трампа норвезький парламентарій Крістіан Тібрінг-Гьєдде вже висував його кандидатуру на цю престижну нагороду у 2021 році, посилаючись на його посередництво у нормалізації відносин між Ізраїлем та Об'єднаними Арабськими Еміратами. Цю інформацію сам Тібрінг-Гьєдде озвучив в інтерв'ю телеканалу Fox News.
І зовсім недавно, декілька днів тому назад, президент США Дональд Трамп заявив на зустрічі з прем'єром Ізраїлю Біньяміном Нетаньяху, що заслуговує на Нобелівську премію миру. "Вони ніколи мені не дадуть Нобелівської премії миру. Я заслуговую на неї, але вони ніколи мені її не дадуть", -- сказав Д.Трамп.
Складно стверджувати, але, можливо, прагнення Дональда Трампа залишити слід в історії не лише як президент США та видатний політик, а й як визнаний миротворець і лауреат Нобелівської премії, є його основним двигуном.
Проте для нас, українців, це не є вирішальним. Наша основна турбота полягає в тому, коли завершиться війна, коли запанує справедливий мир і коли будуть встановлені надійні гарантії безпеки, за які сотні тисяч наших героїв пожертвували своїм життям.
Останні дні відчувалось, що відбуваються якісь події, які можуть істотно вплинути на наше життя і війну. І от як грім серед ясного неба увесь світ облетіла звістка, яку повідомив сам Дональд Трамп про його телефонну розмову з путіним. Це було несподівано, і глибока тривога закралася в кожне серце українського патріота. Цей дзвінок залишив набагато більше питань чим маємо відповідей. Можливо потрібно додатковий час, а головне побачити подальші кроки Дональда Трампа у його миротворчій місії з путіним. Але, в будь якому разі, путін вже на своєму досвіді знає, на що здатний український народ, можливо і Дональду Трампу хтось роз'яснить, що український народ є єдиним джерелом влади в Україні, а не президенти чи урядовці.
Тепер, коли президент Дональд Трамп ініціював діалог щодо завершення конфлікту в Україні, основне питання полягає в тому, чи готовий він пожертвувати інтересами українського народу заради досягнення миру. Про це пише Девід Ігнатіус у статті для The Washington Post під назвою "Мистецтво укладення мирної угоди для справедливої України".
Щодо цього важливого питання в середу надійшли суперечливі сигнали. Деякі з них вказували на можливу підтримку Д. Трампа розумних ініціатив, які могли б забезпечити захист Києва. Активність у Білому домі зросла після публікації повідомлення Д. Трампа в Truth Social, в якому він зазначив, що під час "тривалої та надзвичайно продуктивної телефонної розмови" з президентом Росії Володимиром Путіним він погодився "негайно розпочати переговори". Згідно з заявою Кремля, Путін "висловив згоду... що мирне врегулювання може бути досягнуто через переговори". Д. Трамп також мав бесіду з президентом України Володимиром Зеленським.
Згідно з інформацією, наданою Kyiv Post, Зеленський зазначив: "Україна прагне миру більше, ніж будь-хто інший. Ми розробляємо спільні дії з Америкою для зупинки російської агресії та забезпечення стабільного і тривалого миру."
Привітний тон американських і російських заяв змусив деяких прихильників України занепокоїтися, що Д.Трамп і путін можуть бути готові укласти угоду через голову Києва -- з поступками, які винагородять російську агресію та зроблять Україну вразливою для майбутніх атак.
Це занепокоєння почалося із заяви міністра оборони Піта Хегсета раніше того дня в Брюсселі про те, що Україна повинна відмовитися від своєї "ілюзорної мети" повернення всієї своєї території та забути про вступ до НАТО. "Це, безумовно, інноваційний підхід до переговорів -- йти на дуже серйозні поступки ще до їх початку", -- сказав Карл Більдт, колишній прем'єр-міністр Швеції, у дописі в соціальних мережах. Але уважний погляд на заяву Гегсета дає кілька обнадійливих ознак того, що команда Д.Трампа серйозно налаштована на підтримку того, що Гегсет назвав "суверенною та процвітаючою Україною".
Держсекретар підкреслив: "Справжній і тривалий мир для України має забезпечувати надійні механізми безпеки, щоб уникнути повторення війни", додавши, що ці механізми "повинні базуватися на боєздатних... збройних силах".
Адміністрація, як і очікувалося, прагне залучити до виконання цієї місії європейських військових, оскільки Трамп вважає, що вони недостатньо підтримують Україну фінансово. Основна концепція полягає в розгортанні миротворчих сил з країн НАТО, але в рамках "місії поза НАТО", як зазначив Хегсет. Війська США не братимуть участі, і ці сили не матимуть підтримки у вигляді зобов'язань НАТО щодо застосування ядерної зброї на випадок загрози, відповідно до статті 5. Виступи Хегсета не стали несподіванкою, адже з листопада Трамп та його команда повідомляли союзникам по НАТО про європейську стратегію використання так званого "tripwire".
Відповідно до слів Вільяма Б. Тейлора-молодшого, колишнього посла США в Україні, до країн, які висловили готовність надати військову підтримку, належать Великобританія, Франція, Данія, Фінляндія та держави Балтії. Тейлор підкреслив, що, хоча Хегсет виключив можливість розміщення американських військ, він не торкнувся теми розвідувальної підтримки, повітряного прикриття, логістики чи інших форм допомоги. Висловлювання Трампа та Хегсета вказують на те, що адміністрація має на увазі укладення угоди про припинення вогню на лінії контролю, яка приблизно відповідає нинішньому фронту довжиною 600 миль.
Хегсет зазначив, що "повинен бути надійний міжнародний нагляд за лінією зіткнення". Цей підхід схожий на лінію перемир'я, яка поклала край Корейській війні та дозволила Південній Кореї досягти вражаючого процвітання на її боці демілітаризованої зони.
Україна прагне більшої підтримки від адміністрації Трампа, зокрема, надійних гарантій з боку США щодо підтримки європейських миротворчих контингентів у разі, якщо Путін спробує вжити наступальних дій. Проте в середу я почув кілька обнадійливих висловлювань від американських експертів, які рішуче підтримують боротьбу Києва проти російської агресії. "Мене справді надихає ідея залучення міжнародних спостерігачів або миротворців. Це свідчить про впевненість у тому, що Україна, вільна і незалежна, займе своє місце по один бік барикад", - зазначив Кевін Раян, колишній генерал армії США та професор у Гарвардській школі Кеннеді, який викладає курс національної безпеки в Київській школі економіки.
"Хоча мої опитування серед українців не є науковими, те, що я чую від урядових та неурядових структур, свідчить про їхню готовність до припинення бойових дій," - зазначив Райан у своєму електронному листі мені в середу. "Вони усвідомлюють, що неминуче станеться розподіл. Однак, вони не бажають, щоб їх змушували формально підтверджувати це у письмовій формі."
А що станеться, якщо переговори розпочнуться, або якщо Трамп стане висувати надмірні вимоги? "На мою думку, існує ймовірність, що Україна відмовиться від угоди, яка не забезпечує жодних гарантій безпеки, і хоча б встановить лінію, де в даний момент розташовуються війська", - зазначив Раян. "Люди, з якими я спілкуюся тут, в Україні, розуміють, що борються за свій суверенітет, але не опускають руки. ... Вони готуються до тривалої боротьби."
Враховуючи величезну вартість війни для Росії, ви можете відчути полегшення у заяві Путіна про те, що "настав час для наших країн працювати разом". Напередодні оголошення в середу Росія підготувала ґрунт, звільнивши американського в'язня Марка Фогеля та заохотивши Білорусь звільнити трьох інших американців. А Путін і Трамп заявили, що президент США може незабаром відвідати Росію. Трамп має рацію, що в цій жахливій війні "більше не повинно бути втрачених життів". Але його як президента оцінюватимуть за тим, чи досяг він справедливої та мирної угоди, яка не принесе користі агресору. Процес тільки починається, але наразі Трамп, схоже, не піддався Кремлю, так вважає автор, який при демократах був дуже наближений до Білого дому.
Я переконаний, що не варто поспішати з остаточними висновками. Ми ще маємо багато нез'ясованого. Тож оптимальним рішенням буде дочекатися, як розгортатимуться події та до яких наслідків призведе цей телефонний розмова.
Проте, найважливіше, в чому ми повинні бути абсолютно впевнені, це те, що Україна існує і залишиться вічно, а український народ завжди буде господарем своєї землі.
Український народ Дональд Трамп не продасть за мир, тому що українці не продають свою свободу, а війну закінчать Перемогою.
#НАТО #Дональд Трамп #Європа #Росія #Україна #Київ #Українці #Володимир Зеленський #Президент України #Північна та Південна Америка #Брюссель #The Washington Post #Московський Кремль #Володимир Путін #Прем'єр-міністр #Білий дім #Південна Корея #Ізраїль #Країни Балтії #Міністр оборони #Білорусь #Агресивна війна #Фінляндія #Данія #Об'єднані Арабські Емірати #Бойові дії #Суверенітет #Нобелівська премія миру #Пан Карл Більдт #Нобелівська премія #Фокс Ньюс #New York Post #Біньямін Нетаньяху #Корейська війна #Теодор Рузвельт #Стортинг #Миротворча операція #Державний діяч #Російсько-японська війна #Kyiv Post #Патріотизм #Прем'єр-міністр Швеції #Генерал армії (США)