Про це повідомили у пресслужбі компанії.
Компанія прогнозує помірний дефіцит електроенергії в зимовий період, оцінюючи його на рівні приблизно 15% від загального попиту (станом на липень 2024 року), з подальшим зниженням до 6-8% у другому та третьому кварталах 2025 року. Водночас, дисбаланси на ринку праці, викликані мобілізацією до Збройних сил, залишатимуться суттєвими і продовжать тягнути за собою зростання зарплат.
У прогнозі зазначається, що пакет фінансової допомоги країн G7 на суму $50 млрд, гарантований прибутками від заморожених російських суверенних активів (Extraordinary Revenue Acceleration, ERA), дозволить забезпечити стійкість економіки України в 2025 році і продовжувати супротив загарбнику навіть при зменшенні військової допомоги партнерами.
Згідно з прогнозом, уряд планує отримати $38 млрд зовнішнього фінансування для покриття дефіциту бюджету в 2025 році, що відповідає рівню поточного року. З цієї суми 12,5 млрд євро (приблизно $14 млрд) буде надано в рамках раніше затвердженої чотирирічної програми підтримки від ЄС Ukraine Facility, ще $2,7 млрд надійдуть від Міжнародного валютного фонду у рамках програми EFF, а решта - близько $21 млрд - буде доступна з пакету ERA.
Dragon Capital вважає, що розвиток оборонної промисловості, підкріплений інвестиціями з пакету ERA, має потенціал пожвавити економіку в наступному році. За попередніми розрахунками експертів компанії, оборонний сектор здатен додати від 1 до 2 процентних пунктів до зростання ВВП у 2024 році, у порівнянні з 0,4 в.п., яке спостерігалося у 2023 році. Однак це можливо лише за умови значного збільшення обсягу фінансування.
Згідно з прогнозами компанії, у 2025 році реальний валовий внутрішній продукт підвищиться на 3,0% завдяки поступовому відновленню внутрішнього споживання та активізації розвитку військово-промислового комплексу. Проте, дефіцит електроенергії та нестача робочої сили залишаться перешкодами для подальшого зростання.
Згідно з аналізом Dragon Capital, основний інфляційний тиск поступово зменшиться завдяки стабільності цін на електрику для промислових споживачів. Проте, споживча інфляція може досягти максимальних показників у 11% у квітні-травні наступного року через низьку базу порівняння у секторі свіжих продуктів харчування, але до кінця року очікується її зниження до 6,3%.
Таким чином, компанія очікує, що НБУ буде утримувати ключову ставку на поточному рівні 13% і підтримувати стабільність курсу, поки споживча інфляція буде рухатися вгору.
Очікуючи послаблення монетарної політики з боку Нацбанку у другій половині 2025 року, зокрема за рахунок повернення до практики керованої девальвації гривні, Dragon Capital прогнозує послаблення курсу до 45 грн/$ до кінця 2025 року (-6,6%) і оцінює середньорічний курс на рівні 43 грн/$.
За оцінками Dragon Capital, нещодавні податкові зміни принесуть близько $3,1 млрд додаткових надходжень до бюджету у 2025 році. Це дозволить дещо збільшити військові видатки до $58 млрд (приблизно на $2 млрд) і зовсім трохи скоротити дефіцит бюджету до $39 млрд, за умови, що зростання невійськових витрат буде обмеженим.
"Попри те, що бюджетний дефіцит залишиться на високому рівні – приблизно 19% від ВВП, завдяки програмі ERA структура його фінансування зазнає істотних змін на користь безповоротних грантів. Це, у свою чергу, допоможе стабілізувати співвідношення боргу до ВВП на рівні близько 91% після трирічного зростання," – йдеться в прогнозі.
Згідно з альтернативним прогнозом, активні бойові дії можуть затихнути наприкінці 2024 року або на початку 2025 року, оскільки на це вплинуть результати виборів у Сполучених Штатах. Однак, без офіційного підписання мирної угоди ризик нової ескалації залишатиметься на високому рівні. У таких умовах Україна зможе зменшити військові витрати, але повернення до довоєнних показників не буде можливим, оскільки країна зобов'язана підтримувати високу ступінь бойової готовності та накопичувати озброєння на випадок повторного загострення ситуації.
Згідно з альтернативним сценарієм, бюджетний дефіцит зменшиться до 12-15% від ВВП, що становитиме приблизно $25-30 млрд, а співвідношення боргу до ВВП знизиться до 85-88%.
Dragon Capital оцінює, що у 2025 році темпи економічного зростання можуть зрости на 5-7%. Це, в основному, буде зумовлено поліпшенням споживчих настроїв, частковим поверненням вимушених мігрантів та активізацією інвестицій. При цьому відновлення експорту, ймовірно, буде обмеженим через втрату активів, зокрема в металургійній та аграрній сферах.
За оцінками компанії, 1-1,4 млн вимушених переселенців можуть повернутись до України в 2025 році за умови затухання бойових дій і припинення ракетних і дронових атак.
"Однак, враховуючи демографічний склад вимушених переселенців за кордоном, лише 0,3-0,4 мільйона з них зможуть вийти на ринок праці. Таким чином, дефіцит робочої сили залишиться значним, а разом з реальним скороченням фіскальних стимулів це вплине на темпи економічного відновлення", -- зазначено в прогнозі.
Через втрачені експортні потужності і високу потребу в імпорті зовнішньо-торгівельний дефіцит залишиться високим, але ситуація на валютному ринку покращиться завдяки зменшенню витрат вимушених переселенців за кордоном та відтоку капіталу іншими каналами. Компанія прогнозує, що Нацбанк буде підтримувати жорсткіший стан монетарної політики, в першу чергу через процентну ставку.
"Проте контрольоване послаблення гривні, ймовірно, продовжиться, а його темпи будуть залежати від динаміки відтоку капіталу. В будь-якому випадку, в НБУ буде достатньо ресурсів, щоб не допустити різких змін валютного курсу", -- йдеться в прогнозі.
Dragon Capital підтверджує свій попередній прогноз щодо темпів економічного зростання на рівні приблизно 4% у 2024 році, після 5,3% у 2023 році. Компанія також передбачає, що до кінця 2024 року споживча інфляція зросте до 9,2%, тоді як раніше прогнозувалося 7,6%. Крім того, бюджетний дефіцит може зменшитися з $47 мільярдів минулого року до $41 мільярда за підсумками цього року, що становитиме 22% від ВВП. Зменшення дефіциту бюджету та нещодавня реструктуризація суверенних єврооблігацій допоможуть уповільнити темпи нарощування боргових зобов'язань. Dragon Capital очікує, що в 2024 році державний і гарантований борг зросте на 12% до $163 мільярдів, після зростання на 30% у 2023 році, проте співвідношення боргу до ВВП досягне рекордних 90%.
Dragon Capital — це одна з провідних інвестиційних груп в Україні, що з 2000 року займається фінансовими послугами. Компанія пропонує широкий спектр послуг, включаючи інвестиційно-банківські та брокерські рішення, прямі інвестиції та управління активами. З більш ніж 20-річним досвідом у сфері прямих інвестицій, Dragon Capital успішно працює в різних секторах української економіки, зокрема в галузі нерухомості.
#бюджет #Електрична енергія #Інфляція #Національний банк України #Європейський Союз #Економіка #Україна #Мобілізація #Дефіцит #Інвестиції #Робоча сила #Попит #Міжнародний валютний фонд #Валовий внутрішній продукт #Економіка України #Ринок праці #Dragon Capital (компанія) #Дефіцитні видатки #Борг. #Долар США #Помірний клімат #Девальвація #Споживач