Різке підвищення монетарної політики Центрального банку Росії, що призвело до досягнення найвищого рівня відсоткових ставок за понад дві декади, суттєво відобразилося на ринку державного боргу країни-агресора.
Ціна облігацій федеральної позики (ОФЗ), які Міністерство фінансів розміщує для залучення коштів до державного бюджету, 28 жовтня досягла найнижчого рівня за останні 15 років, інформує The Moscow Times.
Індекс RGBI, який відстежує котирування ОФЗ на Московській біржі, станом на 15:43 мск просів до 97,33 пункту -- найнижчої позначки з 2009 року.
З початку року індекс впав майже на 20%. Після засідання Центрального банку в п'ятницю відбулося нове загострення розпродажів ОФЗ, зазначає аналітик БКС Дмитро Бабін. Він звертає увагу на ризики інфляції, через що регулятор вже восьмий раз поспіль підвищив облікову ставку, тепер вона становить 21% річних. Крім того, він попередив, що на грудневому засіданні ставка може бути підвищена до 23%.
Внаслідок зростання ставок за державними облігаціями Російської Федерації, ситуація змінилася: якщо влітку 2023 року Міністерство фінансів могло залучати кошти під 10% річних, то нині дохідність облігацій федеральної позики перевищує 20%.
Це "ускладнює життя Мінфіну", якому доводиться витрачати дедалі більше на виплати відсотків за облігаціями, констатує інвестбанкір Євген Коган: наступного року обслуговування держборгу коштуватиме скарбниці 3,2 трлн рублів -- на 40% більше, ніж поточного року.
Раніше повідомлялося, що в жовтні 2024 року Держдума Росії ухвалила в першому читанні поправку до Бюджетного кодексу, яка дає змогу збільшити обсяг видатків федерального бюджету в поточному році до 1,5 трлн рублів без унесення додаткових поправок.
Відповідно до інформаційного документа, даний законопроєкт створено з метою надання можливості виділення додаткових бюджетних ресурсів на ключові завдання, які визначив президент.
Додаткові витрати будуть покриті за рахунок рішень уряду щодо збільшення фінансування резервного фонду. Це дозволить швидко реагувати на виникаючі ризики до кінця 2024 року, як вказано в документі. Міністр фінансів Антон Силуанов підкреслив, що цього року існують додаткові потреби за кількома напрямками.
У представленому законопроєкті не вказані джерела фінансування запланованого у 2024 році збільшення загального обсягу витрат федерального бюджету.
Цікаво, що раніше експерти Стокгольмського інституту економіки перехідного періоду, який функціонує при Стокгольмській школі економіки (NIER), висловили думку, що твердження російських офіційних осіб про те, що економіка агресора успішно протистоїть західним санкціям і демонструє активне зростання, незважаючи на виключення банків із системи SWIFT і обмеження на постачання товарів і технологій, можуть виявитися правдивими лише на поверхні. Крім того, раніше міністри фінансів восьми країн Європейського Союзу наголосили на тому, що Кремль поширює неправдиві тези про те, що російська економіка не зазнала негативного впливу від західних санкцій.
25 жовтня 2024 року Банк Росії підняв ставку до 21%.
#бюджет #Інфляція #Європейський Союз #Росія #Економіка #Президент (державна посада) #Товари #Міністерство фінансів (Україна) #Російський рубль #Центральний банк Росії #Облігація (фінанси) #Московська біржа #The Moscow Times #Уряд Росії #Державний борг #Позика. #Прибуток (економіка) #Міжнародні санкції щодо Росії (2014—дотепер) #Стокгольмська школа економіки #Товариство всесвітніх міжбанківських фінансових телекомунікацій #Московський Кремль #Державна Дума #Банк