23 листопада 2024 року, 17:14 — "Агро Перспектива" (Київ) — Уряд України вдосконалив механізм бронювання військовозобов'язаних на час воєнного стану.
З 1 грудня процес бронювання військовозобов'язаних знову буде здійснюватися через платформу Дія. Одночасно всі критично важливі підприємства зобов'язані підтвердити свій статус до 28 лютого 2025 року відповідно до оновлених вимог. Ці зміни були внесені Урядом до Постанови №76.
15 листопада Уряд завершив перевірку процесу визначення підприємств, установ і організацій, що мають критичне значення. За підсумками цієї перевірки, 95% з усіх підприємств, що мають критичне значення, зберегли свої позиції. В ході аудиту були виявлені такі порушення:
Раптове та безпідставне скорочення заробітної плати співробітникам після того, як підприємства отримали статус критично важливих.
Використання різних моделей для понаднормового збільшення чисельності заброньованих
Включення компаній до списку ключових для економіки, які насправді не є такими критичними.
"Завдяки проведеному аудиту вдалося виявити незначні порушення, для усунення яких були розроблені відповідні зміни. Нові параметри бронювання та визначення критичності підприємств стали більш зрозумілими, що дозволяє зберегти баланс між обороноздатністю країни та економічними інтересами. Як наслідок аудиту, підприємства, у яких були виявлені зловживання, втратили статус критично важливих, а їхні працівники позбулися бронювання. Ми також упорядкували процес затвердження галузевих та регіональних критеріїв для визначення критичності підприємств. Бронювання мають отримувати лише ті, хто справді вносить значний вклад в економіку та має на це законні підстави", — підкреслив заступник міністра економіки Віталій Кіндратів.
На підставі даних аудиту Уряд вирішив оновити критерії бронювання, щоб механізм працював і на користь нашої обороноздатності, і на користь економіки.
Процедура визнання підприємств як критично важливих залишається незмінною. Підприємство все ще повинно подати запит до відповідного Міністерства або обласної військової адміністрації для отримання цього статусу.
Уряд залишив у силі вісім основних критеріїв для класифікації підприємств як критично важливих. При цьому, галузеві та регіональні параметри критичності тепер узгоджуються з Міністерством оборони та Міністерством економіки.
Альтернативні критерії, що мають вирішальне значення.
Для приватних компаній вводиться обов'язковий критерій: середня нарахована заробітна плата в підприємстві за попередній календарний квартал повинна становити не менше 2,5 мінімальної зарплати (20 тисяч гривень на 15 листопада 2024 року). Також, у працівника, якого планують бронювати, заробітна плата повинна бути не нижче 20 тисяч гривень.
Вводиться новий обов'язковий критерій для компаній — відсутність боргів щодо сплати всіх податків.
Компанії повинні засвідчити свою вирішальну значущість.
Підприємства, які захочуть забронювати працівника, повинні підтвердити відповідність чинним та новим критеріям. У них є на це понад три місяці -- від публікації відповідної постанови до кінця лютого 2025 року.
Після підтвердження важливості, компанії зобов'язані повторно подати списки співробітників для бронювання через платформу Дія. До моменту надання оновлених списків, всі раніше видані бронювання залишаються в силі.
З 1 грудня запрацює можливість бронювання працівників через платформу Дія. Цей сервіс мінімізує вплив людського фактора і значно пришвидшує процедуру.
Компаніям заборонено резервувати працівників, які не зареєстровані на військовому обліку або не володіють відповідними військово-обліковими документами.
Зміцнюється система нагляду.
Всі ухвали стосовно ідентифікації підприємств як критичних будуть підлягати моніторингу, з можливістю скасування бронювання. Ця функція буде реалізована в додатку Дія.
Щомісяця проводитиметься перевірка відповідності компаній встановленим критеріям, які стосуються середньої заробітної плати, рівня сплати податків та кількості військовозобов'язаних працівників.
Якщо буде встановлено, що підприємство не відповідає вимогам -- на нього буде сформовано запит для надання пояснень. У разі негативного результату моніторингу підприємство буде позбавлене статусу критичного, йдеться в повідомленні Мінекономіки.
#аудит #Українська гривня #Податок #Сміливіше. #Економіка #Міністерство оборони (Україна) #Воєнний стан #Броня #Військовозобов'язаний #Моніторинг #Підприємницька діяльність #Міністерство економіки (Україна) #Перспектива (графічна)