Приєднання України до Європейського Союзу. Яким чином готують керівників для євроінтеграційних процесів та відновлення країни після конфлікту.

докторка мистецьких наук, журналістка, керівниця проектів у сфері європейських політик та українських відносин

"Чому слово "лідер" так часто згадується в європейському дискурсі? Бо саме їхня візія формує наше майбутнє. Люди, які розбудовуватимуть Україну як повноправну учасницю європейської спільноти, мають бути не лише мрійниками, а й практиками", -- саме так анонсувала навчальний проєкт його ідейна лідерка -- докторка мистецьких наук, журналістка, керівниця проектів у сфері європейських політик та українських відносин ЕРСТЕ Фундації Яна Барінова.

Під час навчання в межах програми Next Visionaries молоді люди віком від 21 до 27 років зможуть отримати знання та навички, необхідні для управління ризиками, розвитку власного світогляду, здатності створювати нові сенси та впливати на зміни. Слухачами курсу, що формуватиме майбутніх лідерів, стали представники української молоді, які вже мають щонайменше ступінь бакалавра, вільно володіють англійською та планують присвятити свою кар'єру європейській інтеграції і післявоєнній відбудові України.

За словами Яни Барінової, лише ті лідери, які глибоко усвідомлюють європейські цінності, принцип верховенства права та захисту прав людини, зможуть ефективно реалізовувати реформи та зміцнювати інституції, що сприятиме наближенню України до європейської інтеграції. Більш того, такі лідери мають вирішальне значення для інтеграції України в міжнародні організації, що є критично важливим для забезпечення її безпеки та стабільності в умовах глобальних змін.

Післявоєнна відбудова України відкриває вікно можливостей для всебічного економічного та соціального оновлення. Однак цей процес потребує не лише ресурсів, а й високоосвічених фахівців, здатних відповідати на численні виклики, що постануть перед країною. Для відновлення інфраструктури, модернізації системи управління, реконструкції житлового фонду та впровадження екологічно стійких рішень потрібен міждисциплінарний підхід і синергія професіоналів з різних сфер.

Стратегічна підготовка кадрів на цьому етапі закладає основи для довгострокового розвитку. Це не тільки створює кадрову базу для ефективного виконання проєктів відновлення, але й сприяє внутрішньому зростанню, активізуючи національні таланти та підсилюючи культурну ідентичність країни. Відновлення на базі власних ресурсів стає ключовим елементом для формування нової, незалежної та успішної України, – підкреслила Яна Барінова. – Окрім того, Next Visionaries Program має мету створення спільноти: формування мережі професіоналів, яка забезпечить впевненість у будь-яких умовах.

Наталія Кривда -- докторка філософських наук, професорка Київського національного університету ім. Тараса Шевченка, академічна директорка Единбурзької бізнес-школи, викладачка й менторка Київської школи державного управління ім. Сергія Нижнього, голова Наглядової ради Українського культурного фонду.

Яна Барінова виступила з пропозицією концепції навчальної програми перед членами правління ЕРСТЕ Фундації, що призвело до конкретизації проєкту та встановлення термінів, -- зазначила науковиця. -- Я щиро вдячна ЕРСТЕ Фундації та особисто Яні Баріновій за те, що цей проєкт став реальністю. Ми уважно вислухали їхні ідеї, а вони підтримали наші амбіції та плани. Після цього ми більше року присвятили роботі над методологією, підбором гостьових спікерів та створенням оптимального балансу між практичними і теоретичними аспектами.

Конкурс виявився надзвичайно жорстким: на кожне місце претендували вісім студентів, тому довелося організувати декілька етапів співбесід.

"Програма Next Visionaries має широку географію, -- розповіла далі Наталія Кривда. -- Партнер проєкту -- ГО "Інтерньюз-Україна" -- дуже досвідчений. Вони таргетували анонс так, що про програму дізналися досить багато людей. До нас подавалися не тільки люди з Києва і Львова, але і з Харкова, Запоріжжя, Дрогобича, Івано-Франківська, Одеси, Херсону, Шостки. Було боляче відмовляти людям, які прагнули стати слухачами програми. ЕРСТЕ Фундація навіть пішла назустріч і додала ще два місця для навчання. Так, замість запланованих 30 студентів ми набрали 32".

Навчання за цією програмою для студентів є безкоштовним. Усі витрати покриває донорська організація ЕРСТЕ Фундація. Студенти повинні вкласти лише свій час, мотивацію, інтелект та відданість до здобуття нових знань.

Хто ж виявиться першим баченням для української Європи?

"Серед слухачів курсу є й молоді працівники державної служби. У свої 22 -- 23 роки вони вже працюють у державних інституціях, відповідають за євроінтеграційні процеси. Є також громадські активісти, люди, які отримували стипендії від ЄС. Майже всі, хто прийшов навчатись за програмою Next Visionaries, мали досвід взаємодії з Євросоюзом і його інституціями. Усіх учасників об'єднує те, що вони бачать своє майбутнє і майбутнє країни в Євросоюзі. Мене це дуже тішить", -- поділилась Наталія Кривда.

Дослідниця впевнена, що серед молоді, яка приєдналася до програми Next Visionaries, немає тих, хто бере участь лише заради самого процесу або отримання сертифіката.

"У мене є віра, що ці люди -- не просто збирачі модних освітніх програм, -- каже Наталія Кривда. -- Такі сьогодні теж є, на жаль, -- люди, які колекціонують сертифікати й дипломи освітніх курсів, програм".

За словами кураторки, оскільки для програми обирали абітурієнтів з ясною візією та уявленням про майбутнє, є впевненість, що вони зможуть цінно аналізувати та діяти на благо України в сучасних умовах.

"Для ЕРСТЕ Фундації підтримка України є питанням принципового значення, -- зазначила Яна Барінова. -- Як організація, що базується на європейських цінностях, ми відчуваємо свій моральний обов'язок стояти на стороні України в її боротьбі за незалежність. Ця війна має значення не лише для України, але й випробовує єдність і силу всієї європейської спільноти. Перемога України – це перемога демократії, верховенства права та свободи, які складають основу Європейського Союзу. Ми переконані, що підтримка України є критично важливою для забезпечення стабільності та миру в Європі. Тому наша допомога є не лише актом солідарності, а й стратегічним внеском у майбутнє нашого континенту."

Як українська молодь навчатиметься за програмою Next Visionaries?

В Україні є багато програм, орієнтованих на підготовку молодих лідерів. Чимало з них реалізовано за підтримки донорів. Утім, програма Next Visionaries -- унікальна, зокрема, своєю навчальною складовою та нетиповим поєднанням у ній модулів. Вона містить три модулі: "Лідерство та цінності", "Євроінтеграція та державна політика", "Інновації, сучасні та майбутні виклики".

"Модуль про лідерство є надзвичайно важливим, оскільки ми вчимо студенів досягати мети. А це й мотивація, і підтримка, і стійкість, які допоможуть працювати в непростих умовах, особливо в часи нинішніх воєнних викликів", -- каже Наталія Кривда.

У рамках цього модуля буде обговорено еволюцію лідерів, зокрема, акцент на формуванні індивідуальних лідерських рис та вмінь. Студенти також ознайомляться з новітніми підходами та методиками лідерської діяльності у сучасних організаціях, а також вивчать особливості лідерства як функції, що розвивається у межах організації.

Куратором модуля "Євроінтеграція та державна політика" виступив Роман Кобець, кандидат філософських наук та науковий співробітник Інституту філософії НАН України імені Г. Сковороди. Він також обіймав посаду радника прем'єр-міністра України у період з 2019 по 2020 роки, а нині є радником голови Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК).

Мета модуля "Євроінтеграція та державна політика" полягає в тому, щоб здобути знання про Європейський Союз: його походження, етапи розвитку, інституційну організацію, а також механізми взаємодії з національними державами.

У межах модуля говоритимуть про те, що передбачає процес набуття країною-кандидатом членства в ЄС, як уряди держав організовують переговорний процес, які нові можливості та відповідні виклики постають перед Україною на шляху набуття членства ЄС.

Студенти дізнаються, про що та як дискутують в Європі щодо майбутнього союзу, а також про події під час Brexit -- безпрецедентного досвіду виходу з об'єднання Великої Британії.

"Євроінтеграційні амбіції нашої країни отримали визнання та підтримку з боку європейських держав. Сьогодні особливо важливо глибоко проаналізувати зміни в житті та діяльності українців, пов’язані з отриманням нашим державою статусу члена ЄС. Вкрай необхідно, щоб у українців, зокрема у молодого покоління, сформувалися реалістичні уявлення про перспективи євроінтеграції; усвідомлення, до яких змін готуватися і як адаптуватися, щоб уникнути серйозних розчарувань та сплесків європейського песимізму. Це також важливо для того, щоб відповідні вимоги не сприймалися як несподівані, раптові або довільні," -- зазначив Роман Кобець.

У рамках модуля "Інновації, сучасні та майбутні виклики" заплановано обговорення тем за участю визнаних експертів як з України, так і з-за кордону. Серед запрошених фахівців: Вероніка Крету, член Антикорупційного комітету Ради Європи та представниця партнерства "Відкритий Уряд"; Алістер Джонс, доцент кафедри політики в Університеті Де Монфор у Великій Британії; Надія Палеарі, стратег з питань сталого розвитку і радниця з кліматичної політики; Кірстен Дунлоп, генеральна директорка Climate Innovation Agency при Європейському інституті технологій; а також Марі Рінглер, директорка Ashoka Europe.

У структурі модуля обговорюватимуть основні тенденції геополітики, функції міжнародних організацій та глобальне врядування. Вивчатимуть також особливості взаємодії з урядом та зв'язків з громадськістю, управління проєктами та медіації в післявоєнній реконструкції.

Серед ключових питань, які будуть обговорені, виділяються зміни клімату, екологічна економіка та інноваційні рішення, а також цифровізація в контексті соціальних, економічних і геополітичних процесів, аналіз ризиків і їхнє управління, а також дизайн-мислення.

"Обговорення на межі різних дисциплін та нові враження завжди слугують сильним стимулом для креативного мислення, яке в умовах війни стає надзвичайно важливим", -- зазначила Яна Барінова.

Які вигоди матимуть студенти, навчаючись за програмою Next Visionaries?

Програма Next Visionaries триватиме протягом десяти місяців: з жовтня 2024 року до червня 2025 року. В рамках цієї програми заплановано проведення восьми онлайн-лекцій щомісяця, два офлайн-івенти в Україні, навчальну поїздку до Відня, а також колективну роботу над фінальними проектами.

Під час програми українська молодь матиме можливість навчатися у більш ніж 15 міжнародних викладачів. Учасники зможуть удосконалити своє резюме, відкрити нові кар'єрні перспективи та пройти стажування в партнерських організаціях.

В рамках цього проєкту учасники матимуть можливість налагоджувати контакти в професійній сфері з політиками, дипломатами, науковцями, економістами та підприємцями. Завдяки цьому студенти зможуть стати частиною впливового ком'юніті, яке займається змінами та інноваціями.

По завершенню програми учасники отримають сертифікат, що підтверджує проходження навчання тривалістю 180 годин (еквівалент 6 кредитів ECTS).

Слухачі програми Next Visionaries прибудуть з 5-денним візитом до Відня, під час якого відвідають європейські та міжнародні інституції.

Проте найбільш значущою перевагою є можливість працювати над проєктом під керівництвом менторів. Цей проєкт охоплюватиме всі набуті знання, включаючи лідерство, інституційні аспекти та інновації, що забезпечить практичний досвід і необхідні навички для роботи в галузі євроінтеграції. У фіналі програми учасники представлять свої проєкти, які створять реальну основу для подальшої реалізації.

"Проєкт дасть можливість молодим лідерам перезнайомитись, почати працювати разом, обрости зв'язками, напрацювати соціальний капітал. Ми сподіваємось, що наші студенти стануть потужною і спроможною спільнотою", -- зазначила Наталія Кривда.

Перший випуск програми Next Visionaries заплановано на наступні 10 місяців. Засновники програми висловлюють обережну надію, що за допомогою ЕРСТЕ Фундації вона зможе функціонувати щонайменше три роки. Протягом цього часу планується підготовка ще кількох випусків молодих лідерів, які орієнтуються на європейські цінності. Крім того, існує впевненість, що цю унікальну та важливу для України ініціативу з підготовки майбутніх керівників підтримає й інші донори.

"Війна має надзвичайно негативний вплив на все, вона приносить смерть і руйнування, тому кожен свідомий громадянин повинен активно працювати над її якнайшвидшим і справедливим завершенням. Ми усвідомлюємо, що для досягнення перемоги Україні необхідна всебічна підтримка – економічна, гуманітарна та культурна. Саме з цієї причини наші зусилля зосереджені на укріпленні громадянського суспільства, розвитку культурних ініціатив та підтримці засобів масової інформації. Це не просто тимчасова допомога, а стратегічна інвестиція у стабільне та процвітаюче майбутнє України та всієї Європи", – підкреслила Яна Барінова, керівниця проєктів з питань європейських політик та відносин з Україною ЕРСТЕ Фундації.

#Херсон #Європейський Союз #Європа #Україна #Київ #Вчений #Рада Європи #Сполучене Королівство #Одеса #Політик #Львів #Учитель #Геополітика #Організація громади #Інновації #Запоріжжя #Харків #Івано-Франківськ #Публіцист #Студент #Стипендія #Верховенство права #Київський національний університет імені Тараса Шевченка #Європейська інтеграція #Мистецтвознавство #Державна політика #Сталий розвиток #Лідерство #Світогляд #Український культурний фонд #Національне агентство з питань запобігання корупції #Розвідка #Ренесанс #Відень #Дрогобич #Шостка #Григорій Сковорода

Читайте також

Найпопулярніше
Замкнена вертикаль. Що таке Вищий антикорупційний суд і чому його створення бояться політики?
Запит на справедливість або популізм?
Субсидія за новими тарифами: чи вистачить в бюджеті грошей
Актуальне
Росія активізує свої дії в енергетичній сфері. Який нині стан справ та які перспективи попереду?
У Сербії ще один член уряду подав у відставку після фатальної аварії на залізничній станції.
Зеленський висловив свою думку щодо можливості того, що Трамп зможе зупинити війну, а також обговорив фактори, які можуть призвести до поразки України.
Теги