В Україні 2025-го не підвищуватимуть мінімалку та прожитковий мінімум. В результаті реальні доходи найбільш незахищених категорій - тих, хто отримує мінімальні зарплати та пенсії, з урахуванням інфляції значно скоротяться.
Деталі щодо зарплат і пенсій на наступний рік можна знайти у статті OBOZ.UA.
Погана новина: мінімальну зарплату заморозять. Можливо, так триватиме три роки
Бюджет на 2025-й не передбачає жодної індексації соціальних стандартів. Ані мінімалку, ані прожитковий мінімум (а разом з тим і мінімальну пенсію) підвищувати не планують. Отже, українців з мінімальними доходами очікує складний рік. Реальний рівень доходів може суттєво скоротитись, бо номінальна зарплата для тих, хто отримує мінімалку, не зросте, а ціни при тому можуть підвищитись на 6,9%.
Ще кілька місяців тому в Бюджетній резолюції уряд передбачив, що мінімалку та прожитковий мінімум заморозять аж на три роки. Це може стати найбільш жорстким обмеженням зростання соціальних стандартів за останні роки чи навіть десятиріччя. За даними Мінсоцу, в Україні мінімальну зарплату отримують 1,9 млн осіб.
Деякі з цих людей насправді не існують на мінімальній заробітній платі, адже частину своїх доходів отримують "в конверті". Проте, водночас, є й українці, які дійсно заробляють лише мінімалку. Це, в основному, стосується працівників у бюджетній сфері та тих, хто працює в малих населених пунктах. Наприклад, у Києві важко знайти працівника, готового працювати за 8 тисяч гривень на повну ставку, тоді як в інших регіонах ситуація може бути зовсім іншою.
На Єдиному порталі вакансій наразі доступно близько 10,3 тисячі оголошень про роботу з оплатою в 8000 гривень. Це не лише пропозиції для сільської місцевості. Наприклад, така зарплата запропонована продавцям у Вінниці та двірникам у Херсоні. Кочегари, слюсарі, поштарі, охоронці, медсестри, підсобники, бібліотекарі та багато інших фахівців шукають роботу з мінімальною оплатою.
Мінімальна зарплата в Україні не виконує своє основне призначення - не забезпечує працюючих тим рівнем доходів, який щонайменше б забезпечив можливість платити за мінімальний набір товарів та послуг. Найлегший спосіб визначити рівень бідності: порівняти доходи з фактичним прожитковим мінімумом (це той, що порахували по актуальним цінам).
Мінімальна зарплата не може бути меншою за фактичний прожитковий мінімум. Наступного року фактичний прожитковий мінімум може бути на рівні більше 10 тис. грн (з розрахунку фактичних цін на споживчу корзину), тоді як мінімалка буде лише на рівні 8 тис. грн.
Отже, всі особи, які працюють на повну ставку та отримують державний гарантований мінімум, опиняться значно за межами бідності. В Україні спостерігається значна інфляція (прогнозується, що цього року вона становитиме менше 10%), тому, якщо розмір мінімальної заробітної плати не підвищиться хоча б на цей показник, реальні доходи найменш захищених верств населення продовжать знижуватися.
Ще один спосіб рахувати мінімалку - порівнювати з середньою зарплатою. Достатньо високою (цього прагнуть в ЄС) мінімальна зарплата вважається, якщо її розмір сягає від 60% середньої по країні. В Україні наступного року мінімалка може бути лише на рівні близько 32,7%.
Заморожування мінімальної заробітної плати, здавалося б, повинно сприяти економії бюджетних коштів. Проте досвід минулих років свідчить про те, що підвищення мінімальної зарплати може також призвести до зростання надходжень до бюджету. Яскравим прикладом є 2017 рік, коли мінімалка була підвищена вдвічі — з 1600 до 3200 гривень. Водночас інфляція за той рік зросла лише на 1,3 відсотка в порівнянні з попереднім роком. А вже наступного року показник інфляції знизився до цільового рівня менше ніж 5%.
У результаті місцеві бюджети отримали 38% більше доходів, а податкові надходження до державної скарбниці зросли на 23%. Це також сприяло додатковому зростанню економіки на 0,5% ВВП і дозволило Пенсійному фонду збільшити свій бюджет на 51 млрд грн. Відмовляючись від підвищення мінімальної заробітної плати, Україна насправді підтримує сірий бізнес, який намагається зменшити свої податкові зобов'язання, тому й зафіксовано офіційно найнижчу зарплату. Крім того, низький рівень мінімалки перешкоджає Україні стати конкурентоспроможною. Наприклад, у сусідній Польщі з 1 січня 2025 року мінімальна заробітна плата становитиме 4626 злотих брутто, що після сплати всіх податків складе 3483,51 злотих нетто (35 183 грн).
Також не відбудеться підвищення мінімальних пенсій.
Наступного року в Україні також заморозять і прожитковий мінімум, в тому числі для осіб, що втратили працездатність. В результаті не переглядатимуть мінімальний розмір пенсії, а також розмір виплати за понаднормовий стаж. Зараз мінімальна пенсія в Україні складає 2361 грн. Такою ж вона залишиться і наступного року.
Фактичний розмір прожиткового мінімуму для пенсіонера в листопаді становить 6 367 гривень. Це означає, що всі, хто отримує менше цієї суми, вже зараз перебувають на межі бідності. Вінницька область є однією з семи, де середня пенсія не досягає 5 тисяч гривень. Вікторія Вєлькє, голова "Асоціації пенсіонерів Поділля", що базується у Вінниці, зазначає: "Історії про те, як люди виживають на 2,3-2,4 тисячі гривень, просто вражають". Деякі пенсіонери здають кімнати в оренду, інші звертаються по допомогу до родичів. Проте, як підкреслює вона, "це завжди розповіді про виживання". На жаль, наступного року ті, хто отримує мінімальну пенсію, опиняться ще в складнішій ситуації.
У своєму інтерв'ю для OBOZ.UA міністр соціальної політики Оксана Жолнович поділилася важливою інформацією: якщо пенсійну реформу вдасться реалізувати, то розмір пенсії більше не буде залежати від прожиткового мінімуму. У новій формулі, яка буде впроваджена після ухвалення реформи, пенсії будуть пов'язані зі середньою заробітною платою в країні. При цьому всі пенсійні виплати підлягатимуть перерахунку.
У березні 2025 року відбудеться традиційна індексація пенсій. За прогнозами Національного банку України, інфляція у 2024 році становитиме приблизно 9,7%, що означає, що половина цієї цифри – 4,85%. Одночасно, середня динаміка заробітних плат за останні три роки складе 12,7%, отже половина від цієї величини – 6,35%. Як наслідок, за попередніми оцінками, індексація може досягти близько 11%.
У бюджеті закладено індексацію, яка є обов'язковою відповідно до чинного законодавства. Отже, навіть якщо уряд здійснить пенсійну реформу, перше, що буде зроблено — це індексація всіх пенсій у березні. Проте, як зазвичай, не всі пенсіонери отримають підвищення. Деякі з них залишаться без змін у своїх виплатах.
#бюджет #Херсон #Інфляція #Національний банк України #Податок #Сміливіше. #Європейський Союз #Економіка #Україна #Київ #Українці #Товари #Бізнес #Пенсіонерка #Валовий внутрішній продукт #Польське золото #Вінниця #Річ Посполита #Пенсія #Місцевий бюджет #Прожитковий мінімум #Вінницька область #Пенсійний фонд України #Слюсар #Поділля