Які доходи отримують науковці в Україні та які є можливості для їх підвищення: відповідь Міністерства освіти і науки.

Зарплати вчених в Україні становлять приблизно 12-15 тисяч гривень. Цього недостатньо, і щоб це змінити, в Україні зараз змінюють модель фінансування науки.

Цю інформацію в інтерв'ю агентству РБК-Україна надав заступник міністра освіти і науки України Денис Курбатов, про що повідомляє Контракти.UA.

Згідно з інформацією Дениса Курбатова для РБК-Україна, середній дохід українського науковця становить приблизно 12-15 тисяч гривень.

Втім, за його словами, багато залежить від того, чи залучений науковий або науково-дослідницький проект у певні проекти від бізнесу або від держави і чи виконують вони державне замовлення, яке потрібно зараз.

"Є різні ситуації, різні лабораторії, інститути, де багато міжнародних грантів, проєктів з бізнесом. Там рівень зарплат може бути суттєво вищий", - додає заступник міністра.

Він наводить ілюстрацію: сам заступник міністра раніше обіймав посаду в Сумському державному університеті, де керував науково-дослідним відділом, а його основним завданням було залучення фінансування для наукових розробок. У деякі місяці зарплата наукового працівника могла досягати навіть одного мільйона гривень.

Безумовно, це не відбувається щомісяця і не стосується всіх, але в рамках реалізації великих бізнес-проектів були випадки, коли це траплялося. Мова йде про інженерні розробки, створення насосного та компресорного обладнання тощо. Це також охоплює сферу інформаційних технологій, зокрема програмне забезпечення для оборонної промисловості та експорту. Відбулося багато міжнародних ініціатив, таких як "Горизонт Європа", де також пропонуються адекватні зарплати та фінансування. Проте, загалом, середня заробітна плата залишається низькою. Це питання потребує термінового вирішення, і ми активно над цим працюємо, - наголошує він.

На даний момент потрібно переглянути підходи до фінансування, щоб надати більше можливостей дієздатним установам.

"На основі міжнародного досвіду, великі потужні організації створюють більше можливостей для дослідників і забезпечують їм більший фінансовий ресурс", - зазначає заступник міністра.

Наукова трансформація сьогодні відбувається в кількох напрямках. Головним з них є перетворення моделі фінансування наукових організацій.

В Україні триває процес атестації 500 наукових і науково-дослідних установ, які оцінюються за 37 різними критеріями. Основна увага приділяється тому, як наукові досягнення впливають на економічний розвиток, обороноздатність та прогрес країни. Важливим аспектом є також залучення молоді до наукових проектів та аналіз публікацій, що виходять від вчених.

Атестація навчальних закладів повинна привести до розробки нової системи фінансування.

"Більш спроможні заклади отримають більше можливостей. Робимо все, щоб ці гроші дійшли до кожного відділу, до кожної лабораторії і до кожного науковця. Гроші підуть і на обладнання, на розвиток установи. Бо проблем вистачає: від комуналки до розбитих від вибухів вікон", - зазначає Денис Курбатов.

Цього року Міністерство освіти і науки спільно з Міністерством фінансів виділили в бюджет додаткові 155 мільйонів гривень для реалізації першого етапу - впровадження формульного фінансування найкращих науково-дослідних інститутів у аграрній та соціальній сферах.

Крім них, атестацію зараз проходять такі напрями: природничий, технічний, біомедичний, гуманітарний і безпековий.

Раніше Міністерство освіти і науки України інформувало РБК-Україна про втрати у науковій сфері, а також поділилося даними щодо кількості вчених, які емігрували за межі країни.

#бюджет #Українська гривня #Сміливіше. #Європа #Економіка #РБК-Україна #Бізнес #Наука #Експорт #Гроші #Модель #Програмне забезпечення #Грант (гроші) #Міністерство освіти і науки України #Інститут #Інжиніринг #Сумський державний університет

Читайте також

Найпопулярніше
Замкнена вертикаль. Що таке Вищий антикорупційний суд і чому його створення бояться політики?
Запит на справедливість або популізм?
Субсидія за новими тарифами: чи вистачить в бюджеті грошей
Актуальне
Бен Ходжес: Інвестувати в підтримку України є набагато більш доцільним рішенням, ніж допустити її поразку.
Які доходи отримують науковці в Україні та які є можливості для їх підвищення: відповідь Міністерства освіти і науки.
"Мені доведеться розчарувати всіх": Вучич оголосив, що Сербія не буде вводити санкції проти Росії.
Теги